Przejdź do głównej zawartości

Studenci Politechniki Warszawskiej pomagają antyterrorystom

Studenci Automatyki i Robotyki w IAiIS PW opracowali automatyczne sterowanie dla zwiadowczego robota mobilnego, który może być wykorzystywany w policji i wojsku do działań saperskich lub antyterrorystycznych
Projekty badawcze na kierunku Automatyki i Robotyka w Instytucie Automatyki i Informatyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej realizowane są we współpracy ze studentami, którzy w ten sposób zdobywają niezbędne w dalszej karierze zawodowej doświadczenie.
 Udział w takim projekcie stanowi doskonałe uzupełnienie mojego CV – mówi Maciej Stefańczyk,doktorant pierwszego roku na kierunku Automatyka i Robotyka IAiISktóry brał czynny udział w projekcie. –Dzięki współpracy z prawdziwym przemysłemmożna poznać oczekiwania drugiej strony, czyli przyszłych pracodawców. Można także dowiedzieć się, jak takie projekty funkcjonują od zaplecza, czyli strony biznesowej – obowiązywały nas takie same zasady, jak współpracowników zewnętrznych, bez taryfy ulgowej. Nie bez znaczenia jest także strona finansowa – miło, że już na studiach można otrzymać pieniądze w zamian za realizację swoich pasji  dodaje.
Projekt zrealizowano we współpracy z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów. Połączenie sprawdzonych rozwiązań mechanicznych z nowoczesnymi rozwiązaniami czujników i oprogramowania, pozwoliło odciążyć operatora robota od prostego, ale żmudnego zadania, jakim jest kierowanie robotem.
Dzięki temu operator może poświęcić cała swoją uwagę na kontrolowaniu sytuacji w jego otoczeniu – zamiast sterowania robotem w celu omijania przeszkód, wyznacza on jedynie cel dojazdu, który robot osiąga sam. Operator może w tym czasie sterować na przykład kamerą, żeby dokładniej poznać okolicę.
– Nasi studenci poznają algorytmy od strony teoretycznej, ale także, jak widać, od strony praktycznej.Algorytmy omijania przeszkód, jakich użyli, znajdują liczne zastosowania w praktyce, m.in. w automatyce przemysłowej, robotyce i autonomicznym sterowaniu pojazdami i obiektami – tłumaczy dr inż. Maciej Ławryńczuk, kierownik studiów II stopnia „Automatyka i Robotyka” w Instytucie Automatyki i Informatyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej.
– Wykrywanie i omijanie przeszkód odbywa się na bazie odczytów z czujników zbliżeniowych umieszczonych wokół robota, wykorzystano także czujniki zderzeniowe. Na ich podstawie algorytmy mogą  zbudować sobie w pamięci wirtualną mapę najbliższego otoczenia robota i wyznaczyć na niej bezpieczne kierunki ruchu – wyjaśnia Ławryńczuk.
Robot może być wysyłany w miejsca skażone i bardzo niebezpieczne, gdzie życie człowieka byłoby zbytnio zagrożone. Dzięki zamontowanym kamerom, na monitorze można zobaczyć m.in. jak wygląda sytuacja w zagrożonych pomieszczeniach, gdzie znajdują się niebezpieczne przedmioty oraz poszkodowane osoby.
Żródło: PW






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am