Wakacje to okres żniw dla złodziei.
Pozostawione bez opieki domy i mieszkania są dla nich idealnym łupem,
często dzięki samym mieszkańcom, którzy chętnie chwalą się zdjęciami z
urlopów na ogólnodostępnych portalach społecznościowych. Europ
Assistance Polska radzi, jak zabezpieczyć dom i na co można liczyć ze
strony towarzystw ubezpieczeń w razie włamania i kradzieży
Według Policyjnych statystyk liczba przestępstw kradzieży z włamaniem z
roku na rok sukcesywnie spada. Przez ostatnie dziesięć lat ich liczba
spadła dwukrotnie. Niemniej jednak kradzież z włamaniem stanowi 1/8
wszystkich przestępstw w Polsce.
Nie wyręczaj włamywacza
Według danych Policji, przestępcy często obserwują zachowanie lokatorów i sprawdzają ich zwyczaje. Gdy już znają nawyki lokatorów, łatwiej im wybrać moment nieuwagi właścicieli mieszkań i domów. Okazuje się, że i my sami możemy przyczynić się do podnoszenia statystyk. Czynni użytkownicy mediów społecznościowych chętnie dzielą się informacjami o rozpoczętym urlopie. Na portalach pojawiają się zdjęcia z wakacji, często opatrzone informacją jak długo nas nie będzie. Ponadto internauci na swoich profilach pokazują także swoje mieszkania ich wyposażenie, a także dane adresowe. Taka sytuacja to wręcz zaproszenie włamywaczy do naszych mieszkań i domów. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że poprzez publikacje w internecie pośrednio pomagamy włamywaczom. Warto zatem zastanowić się dwa razy zanim wrzucimy jakąś informację na portal społecznościowy, a zdjęcia z wakacji publikujmy najlepiej już po powrocie.
Rozwaga ponad wszystko
Do większości włamań dochodzi jednak z winy braku rozwagi właścicieli. Bardzo często zdarza się, że zostawiamy otwarte okno balkonowe czy garaż. Dlatego pamiętajmy, aby przed wyjazdem na urlop odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Na rynku jest dostępnych wiele akcesoriów zabezpieczających – od systemów alarmowych, blokad, po rolety antywłamaniowe czy czujniki świetlne symulujące naszą obecność. Podstawowym jednak sposobem na zabezpieczenie naszego mieszkania przed wizytą włamywacza jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby, np. sąsiada, o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie.
Mleko się rozlało i co dalej?
Jak postępować, gdy po powrocie z wyjazdu zastaniemy dom w najmniej oczekiwanym stanie? Jeśli już dojdzie do włamania, pierwszym krokiem jest kontakt z Policją. Należy poczekać na przyjazd funkcjonariuszy, którzy obejrzą miejsce i poinstruują nas, co dalej.
Jeśli po oględzinach Policji okaże się, że poszkodowani nie mogą pozostać w miejscu włamania ze względu bezpieczeństwa, bądź stan lokum na to nie pozwala, zawsze można skorzystać z pomocy assistance domowego. To pakiety całodobowej pomocy najczęściej dodawany do polis majątkowych, kont bankowych, kart kredytowych lub innych produktów finansowych. Powiadomieni o zdarzeniu Koordynatorzy Pomocy zorganizują lokum zastępcze dla poszkodowanego i jego najbliższych do limitu (kwoty lub dni) określonego w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Co więcej, dzięki assistance domowemu, poszkodowani mogą liczyć na transport i dozór mienia.
- Pakiety assistance domowego zawierają szereg przydatnych świadczeń, które zdejmują z poszkodowanych ciężar organizacji pomocy i radzenia sobie w trudnej sytuacji. Między innymi jest to opieka psychologa, informacja o dostępnych usługodawcach i specjalistach, interwencja ślusarza, czy w późniejszym etapie, pomoc projektanta wnętrz bądź architekta – dodaje Joanna Nadzikiewicz, Dyrektor Handlowy Europ Assistance Polska.
Jeżeli poszkodowani posiadają polisę majątkową, mogą liczyć na wypłatę świadczenia pieniężnego. Aby jak najszybciej uzyskać odszkodowanie, najlepiej niezwłocznie powiadomić o zdarzeniu ubezpieczyciela. Na dochodzenie roszczenia od zakładu ubezpieczeń mamy 3 lata.
Zatem o czym warto pamiętać wyjeżdżając na wakacje?:
- Nie przechowujmy w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii
- Nie opowiadajmy o swoim majątku w miejscach publicznych, jak również w portalach społecznościowych. Nietrudno jest zlokalizować miejsce wykonania zdjęcia i dotrzeć do miejsca zamieszkania
- Przed dłuższym wyjazdem przekażmy do przechowania cenne rzeczy osobom godnym zaufania
- Zapiszmy numery fabryczne wartościowych przedmiotów (DVD, komputer, telewizor, kamera, tablety itp.), oznakujmy je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja
- Sporządźmy listę, a jeżeli to możliwe również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania, a także pomoże w uzyskaniu odszkodowania
- Równolegle wyposażmy mieszkanie w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp., a także ubezpieczmy majątek w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania rekompensować poniesione straty.
Komentarze
Prześlij komentarz