Muzeum Kiełbasy Curry, Berlin, Niemcy
Stolica Niemiec słynie z tego przysmaku. Smażoną kiełbaskę z sosem curry można kupić w niemal każdej budce z małą gastronomią. Zajadają się nią nie tylko mieszkańcy Berlina, ale również wygłodniali turyści. Kiełbasa musi być naprawdę wyśmienita, skoro ku jej czci otwarto muzeum. W Die Currywurst Museum można podziwiać interaktywną wystawę podzieloną na pięć tematycznych działów. W jednym z nich – Snack Bar – na zwiedzających czekają słuchawki umieszczone w opakowaniach po ketchupie, przez które można posłuchać historii kiełbasek curry. Pozostałe działy również oferują liczne atrakcje. W części Przyprawy znajduje się olbrzymia sofa w kształcie – jakże by inaczej – kiełbasy, która otoczona jest strumieniem musztardy i wielkimi frytkami. Oprócz tego jest tutaj dział Kino, w którym na prawdziwych amatorów filmu czekają najlepsze sceny filmowe z udziałem słynnej kiełbaski.Bilet wstępu: Dorośli – 11 euro, dzieci – 7 euro.
Muzeum Toalet, Nowe Delhi, Tokio
Dla wszystkich zainteresowanych historią toalet powstało muzeum, w którym można zapoznać się ze wszelkimi rodzajami sedesów. Twórcą tego niewątpliwie oryginalnego miejsca jest dr Bindeshwar Pathak, który całe swoje życie poświęcił badaniu rozwoju WC i wszystkiego, co się z nim wiąże. W muzeum znajdziemy ekspozycję o ewolucji toalet przez wieki, a oprócz tego wystawę prezentującą materiały, z jakich wykonywano niegdyś sedesy. Jest tu również taka, która prezentuje projekty WC przyszłości. Co prawda dziś takie muzeum może budzić kontrowersje i dziwić, jednak warto wiedzieć, że jeszcze sto lat temu toalety traktowane były jako swoiste dzieła sztuki.Muzeum Pasożytów, Tokio, Japonia
Jest to niewątpliwie dość odrażające muzeum, w którym prezentowane są liczne pasożyty zarówno zwierzęce, jak i ludzkie. Pomysł przerażający i raczej mało sympatyczny, ale mimo to budzący ciekawość. W środku można obejrzeć m.in. tasiemce, larwy czy glisty ludzkie w słoikach. Poza tym znajduje się tam wystawa obrazująca cykl życia pasożytów. Co ciekawe, z wycieczki po tym muzeum można wrócić zaopatrzonym w pamiątki – koszulkę lub breloczek z wizerunkiem jednego z pasożytów. Tylko czy ktoś się na to skusi? W każdym razie jest to muzeum dla osób o naprawdę wytrzymałych żołądkach.Wstęp wolny.
Muzeum Kosiarek, Southport, Wielka Brytania
W usytuowanym w pobliżu Liverpoolu miasteczku znajduje się jedyne na świecie Muzeum Kosiarek. Skąd ten pomysł? Mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy słyną z dbałości o swoje trawniki postanowili w ten sposób oddać hołd urządzeniu, które im w tym pomaga. Pomysłodawcą jest Brian Randam – entuzjasta kosiarek i pomysłodawca nowych sposobów ich udoskonalania. W muzeum zaprezentowana jest cała ich historia; można zobaczyć kosiarki skonstruowane ponad 200 lat temu, ale również najnowsze dzieła nowoczesnej technologii. Ciekawostką jest fakt, że znajduje się tutaj dział, w którym mieszczą się kosiarki należące do sławnych osób, m.in. urządzenia otrzymane od księżnej Diany czy księcia Karola.Bilet wstępu: Dorośli – 2 funty, dzieci – 1 funt.
Muzeum Fallusów, Húsavík, Islandia
Właściwa nazwa tego miejsca brzmi Muzeum Fallologiczne, ponieważ twórcy tego przybytku są przekonani, że fallologia to starożytna nauka. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo, jednak pewne jest, iż wnętrze muzeum jest wręcz przytłaczające (mimo niepozornego wyglądu zewnętrznego). Mieści się w nim jedyna na świecie kolekcja penisów należących do najbardziej rozmaitych gatunków ssaków morskich i lądowych, które żyją na Ziemi. Wystawa obejmuje około dwustu różnej wielkości fallusów, z których te największe należą do wielorybów i niedźwiedzi polarnych. Eksponaty wiszą na ścianach lub stoją w oświetlonych gablotach. Co prawda muzeum do najbardziej wysublimowanych nie należy, jednak mimo to cieszy się ogromną popularnością.Bilet wstępu:ok. 600 koron islandzkich.
Muzeum Złej Sztuki, Massachusetts, USA
W stanie Massachusetts zlokalizowane jest jedyne na świecie muzeum, w którym można podziwiać przykłady beztalencia. Jest to swoista alternatywa dla muzeów dzieł sztuki, dlatego jeśli chcemy zobaczyć nieudolne przykłady naśladownictwa malarzy i rzeźbiarzy – to miejsce jest idealne. Prywatnemu właścicielowi udało się zgromadzić tutaj ponad 250 eksponatów, które wywołują niemalże płacz i zgrzytanie zębów. Sam opisuje swoje zbiory w taki sposób: "żywiołowe przykłady sztuki tworzonej przez ludzi niemających pojęcia o tym, co robią". Jest to chyba najlepsze podsumowanie tego, co można tu zobaczyć. Muzeum Złej Sztuki istnieje od 1994 r. Niektóre „dzieła” pochodzą od darczyńców, podczas gdy inne zostały ocalone ze śmietników. Mimo niezbyt zachęcającej nazwy, wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów.Muzeum Dusz, Rzym, Włochy
Wycieczka do Wiecznego Miasta to niepowtarzalna okazja, aby odwiedzić jedyne w swoim rodzaju Muzeum Dusz. Znajduje się w nim kolekcja wydań Biblii, modlitewników oraz ubrań, które w tajemniczy sposób zostały naznaczone przez dusze z czyśćca. Wiara katolicka mówi, że dusza musi przebywać w czyśćcu dopóki, dopóty nie zostanie całkowicie oczyszczona z grzechów. Aby proces ten mógł odbyć się jak najszybciej, niezbędne są modlitwy bliskich. Wypalone odciski palców i inne znaki, które można zobaczyć na świętych księgach to podobno sygnały od dusz z czyśćca. Oznaczają one wezwanie bliskich do jeszcze gorętszych modłów. Piccolo Museo Del Purgatorio jest maleńkie i istnieje od wieków, co jeszcze bardziej potęguje aurę niesamowitości, jaka się wokół niego roztacza.Wstęp wolny.
Muzeum Psich Obroży, Leeds, Wielka Brytania
Zbiór historycznych i nietypowych obroży dla psów tworzony był przez długie lata. W tym momencie jest to jedyne takie miejsce w Wielkiej Brytanii. Unikatowa kolekcja obejmuje ponad 100 oryginalnych eksponatów, w których można znaleźć obroże nawet sprzed pięciuset lat. Muzeum jest wyrazem szacunku dla psów, które od zawsze odgrywały znaczącą rolę na zamku w Leeds – były potrzebne czy to na polowaniu, czy do towarzystwa owdowiałej królowej, czy do strzeżenia bram. Wokół muzeum znajdują się ogrody, które również można zwiedzać.Bilet wstępu: 17,5 funta.
Najdziwniejsze muzea świata zaskakują i niekiedy budzą nawet obrzydzenie, jednak przyciągają tysiące turystów. Co jest powodem tak wielkiego zainteresowania oryginalnymi eksponatami? „Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje fakt, że ludzi fascynuje to, co zakazane, niespotykane i to, co wywołuje skrajne emocje” – mówi Magdalena Francuz z specjalista ds. turystyki Sky4Fly. Niekiedy może się wydawać, że dane muzeum niczym nas nie zaskoczy i sami zadajemy sobie pytanie, co może być fascynującego w kiełbasce curry czy psiej obroży. Centrum lotnicze Sky4Fly gwarantuje jednak, że przedstawione wyżej muzea warto zwiedzić. Z pewnością nie będziecie żałować.
Komentarze
Prześlij komentarz