Przejdź do głównej zawartości

Pierwsze biennale antarktyczne w drodze do celu wraz z Kaspersky Lab

Pierwsza ekspedycja „biennale antarktyczne” na pokładzie statku badawczego Akademik Siergiej Wawiłow wyruszyła z miejscowości Ushuaia 17 marca i będzie trwała 12 dni. Oprócz uznanych artystów, architektów, badaczy i filozofów w wyprawie uczestniczy Jewgienij Kasperski, prezes i dyrektor generalny Kaspersky Lab, a przy tym zapalony podróżni

Ekspedycja, która wyruszyła z Ushuaia 17 marca, przekroczyła już podbiegunowe koło antarktyczne, pokonując Cieśninę Drake’a przy zerowej widoczności i dość spokojnym oceanie — jak donosił Jewgienij Kasperski ze statku po drugim dniu wyprawy. Widzieliśmy już pierwsze lodowce i nie możemy się doczekać pierwszego wyjścia na ląd. Ludzie są fantastyczni, twórczy i bardzo komunikatywni — może trochę nieprzywykli do ekspedycji — dość sporo artystów cierpi na chorobę morską. 

Po kilku nieudanych próbach, ze względu na warunki pogodowe oraz ogromne lodowce blokujące drogę do miejsca okrętowania, 21 marca uczestnicy w końcu wyszli na ląd na wyspie Petermann. Wokół było mnóstwo zwierząt — na przykład kolonia pingwinów białobrewych, południowe słonie morskie oraz wieloryby — a niektóre nawet wyłaniały się na powierzchnię w pobliżu naszych łodzi. Są bardzo przyjazne i nie boją się ludzi. Jak dotąd widzieliśmy już trzy interesujące instalacje artystów, w tym Glaciatora — robota zainspirowanego przez Kaspersky Lab — opowiada Jewgienij Kasperski.

Glaciator to instalacja stworzona przez argentyńskiego artystę Joaqiuna Fargasa, zainspirowana misją Kaspersky Lab, która opera się na ratowaniu świata przed cyberzagrożeniami. W tym przypadku również chodzi o ratowanie świata przed wirusami, jednak są to bardzo stare zamrożone drobnoustroje, a sam Glaciator to robot, który kompresuje śnieg. W 2003 r. badacze odkryli olbrzymie wirusy w wiecznej zmarzlinie — części skorupy ziemskiej, której temperatura zazwyczaj utrzymuje się poniżej punktu zamarzania wody niezależnie od pory roku. Okazuje się jednak, że w wyniku globalnego wzrostu temperatur i rozpuszczania się lodu, może dojść do ponownego pojawienia się tych śmiercionośnych drobnoustrojów. Z tego powodu Kaspersky Lab wysyła maszynę z misją ratowania świata przed wirusami — tym razem nie w cyberprzestrzeni, a na Antarktyce. Przemieszczając się, Glaciator kompresuje śnieg, tworząc tzw. firn — formę przejściową między śniegiem a lodem lodowcowym. Proces ten ma na celu przyspieszenie formowania się lodowców. Kaspersky Lab przygotował krótki film prezentujący Glaciatora: https://youtu.be/KwgvvaJJ72k

Celem biennale antarktycznego jest stworzenie platformy dla międzykulturowego i interdyscyplinarnego dialogu dotyczącego przyszłości wspólnych przestrzeni, całkowicie unikatowe badanie artystyczne dotyczące miejsc znajdujących się krawędzi doświadczenia ludzkiego i stworzenie fundamentu dla skutecznej komunikacji w takich dziedzinach. Podczas okrętowania w różnych miejscach na Antarktydzie artyści będą wznosili tymczasowe dzieła sztuki lub dawali występy. U podstaw tych działań znajduje się mobilność, specyficzność miejsca, zgodność z wymogami ochrony środowiska, artystyczna ekspresyjność oraz przenikliwość koncepcyjna.    
Jewgienij Kasperski uważa, że istotną cechą sztuki jest eksploracja — rozszerzanie granic doświadczenia ludzkiego. Ma on nadzieję, że ekspedycja ta pozostawi po sobie pierwszy tego rodzaju i — długotrwały — ślad artystyczny. 

Biennale antarktyczne to projekt zainicjowany przez artystę, żeglarza i filozofa Aleksandra Ponomarewa, który ma już na swoim koncie kilka ekspedycji na Antarktykę. Aleksander Ponomarew zorganizował ponad 100 projektów artystycznych, wystaw i innych wydarzeń. Biennale ma stworzyć międzykulturową i interdyscyplinarną platformę służącą efektywnym dokonaniom i komunikacji na obszarach o ograniczonych zasobach, jak również społecznych i naturalnych ograniczeniach — w miejscach na obrzeżach ludzkości. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie http://www.antarcticbiennale.com.

Źródło: Kaspersky Lab





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Seksowne dziewczyny z KSW w rozbieranej sesji

KSW to nie tylko mieszane sztuki walki i zacięte pojedynki najlepszych fighterów mma, ale i piękne i seksowne dziewczyny. Zobaczcie jak wyglądała sesja Ring Girls KSW dla magazynu CKM Fot. You Tube/CKM/Ring Girls KSW Efekty pracy stylistów i fotografów w postaci rozebranych dziewczyn KSW już październikowym wydaniu magazynu CKM . Jak zapowiadają twórcy będzie na kogo popatrzeć. Wystarczy, że się przyjrzycie sesji z udziałem seksownych Ring Girls Federacji KSW. To właśnie te urodziwe dziewczyny wyprowadzają zawodników federacj KSW do ringu i chodzą dumnie po oktagonie prezentując kartę z numerem rundy i co najważniejsze uświetniają swoją obecnością widowiskowe gale KSW. I śmiało trzeba przyznać, że seksowne Ring Girls KSW wyglądają wspaniale i dziwi, że brylują podczas gal KSW i podbijają męskie serca, które oglądają walki mma. Zobacz Sesję Ring Girls KSW dla CKM: Przeczytaj także:  https://swiatimedia.blogspot.com/2015/01/seksowna-irina-shayk-czyli-poznaj.ht

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am