Przejdź do głównej zawartości

Eksperci ostrzegają: Podróże służbowe mogą prowadzić do poważnych naruszeń bezpieczeństwa informacji

Z raportu Kaspersky Lab wynika, że osoby podróżujące służbowo są bardziej narażone na kradzież cennych danych prywatnych i firmowych niż pieniędzy, a mimo to, szczególnie w przypadku kierownictwa wyższego szczebla, postępują nierozważnie online, działając w ten sposób na korzyść cyberprzestępców



Jedna na pięć osób była celem cyberprzestępczości podczas pobytu za granicą, a w przypadku kierownictwa wyższego szczebla odsetek ten stanowił niemal jedną trzecią (31%). Jednocześnie połowa osób podróżujących w celach służbowych (54%) i nawet 62% kierowników wyższego szczebla nie zmienia swojego zachowania, będąc za granicą, mimo że mają do czynienia z poufnymi danymi pracowników z dala od bezpiecznych sieci firmowych.

W badaniu przeprowadzonym przez Kaspersky Lab przepytano 11 850 osób z Europy, Rosji, Ameryki Łacińskiej, obszaru Azji i Pacyfiku oraz Stanów Zjednoczonych. Stwierdzono, że presja zawodowa, aby połączyć się z internetem, przysłania zdrowy rozsądek osób podróżujących w celach służbowych.

Spośród kierownictwa trzy osoby na pięć (59%) twierdzą, że próbują zalogować się niemal natychmiast po przybyciu za granicę, ponieważ w pracy oczekuje się od nich utrzymania łączności online. Zanim dotrą do terminalu przylotów, jedna na sześć osób podróżujących służbowo połączy się z internetem ze swojego urządzenia firmowego.  

Prawie połowa (48%) kierownictwa wyższego szczebla i więcej niż dwie osoby na pięć (43%) wśród menedżerów średniego szczebla podłącza swoje urządzenia firmowe do niezabezpieczonych publicznych sieci Wi-Fi, będąc za granicą. Co najmniej dwie osoby na pięć (odpowiednio 44% i 40%) wykorzystują sieć Wi-Fi w celu przesyłania e-maili służbowych zawierających poufne załączniki.  

Według raportu jedną z przyczyn takiego postępowania osób podróżujących służbowo jest powszechne wśród nich przekonanie, że ich urządzenia służbowe są bezpieczniejsze niż prywatne narzędzia komunikacji. Dwie osoby na pięć (41%) oczekują od swoich pracodawców zastosowania mocnych zabezpieczeń. Najwyraźniej widać to wśród liderów firm (53%) i kierowników średniego szczebla (46%).      

Dwukrotnie więcej osób (47%) uważa, że jeśli pracodawcy wysyłają personel za granicę, muszą zaakceptować wszelkie związane z tym zagrożenia. Jednak nieroztropne zachowanie sporej części osób podróżujących służbowo za granicę, zwłaszcza liderów firm, nie służy bezpieczeństwu.   
Jeden na pięciu (20%) kierowników wyższego szczebla przyznaje się do korzystania z urządzeń firmowych w celu uzyskania dostępu do poufnych stron internetowych za pośrednictwem publicznych sieci Wi-Fi – dla porównania średnia wynosi 12%. Jedna osoba na cztery (27%) postępowała tak samo w przypadku bankowości online – średnia w tym przypadku wynosiła 16%.

„Raport pokazuje, że cyberprzestępczość stanowi realne zagrożenie podczas podróżowania, a pracownicy, często nieświadomie, narażają poufne dane firmowe. Przedstawione informacje powinny stanowić alarm dla specjalistów ds. korporacyjnego bezpieczeństwa informacyjnego, ponieważ wspomniane postępowanie podczas podróży służbowych stanowi istotne wyzwanie dla ochrony danych korporacyjnych. W gestii firm leży zastosowanie odpowiednich rozwiązań bezpieczeństwa, jeśli chcą być chronione” – skomentował Konstantin Woronkow, szef działu odpowiedzialnego produkty dla punktów końcowych, Kaspersky Lab.

Na pytanie Jak chronić dane i urządzenia podczas wyjazdów służbowych ekspert odpowiada: - Przede wszystkim konieczne jest wyjaśnienie wszystkich zagrożeń i nieprawidłowego zachowania pracownikom, ponieważ świadomość to pierwszy krok do ochrony. Kolejnym ważnym środkiem zaradczym jest zachowanie bezpieczeństwa w przypadku korzystania z niezabezpieczonych sieci, np. stosowanie połączenia VPN w celu uzyskania dostępu do sieci korporacyjnej, oraz szyfrowanie poczty elektronicznej. Ponadto należy zaimplementować wielowarstwową ochronę punktów końcowych, łącznie z ochroną przed szkodliwym oprogramowaniem, zapobieganiem wykorzystaniu luk w zabezpieczeniach, ochroną przed włamaniami, zaporą sieciową, technologiami filtrowania adresów URL oraz instalacją najbardziej aktualnego oprogramowania i łat systemowych.

„Gdy pracownik znajduje się poza siecią firmową, najskuteczniejszą, a często jedyną mającą zastosowanie ochroną jest ta, która znajduje się na jego laptopie czy urządzeniu mobilnym” – dodaje Konstantin Woronkow.

Źródło: Kaspersky Lab










Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am