Podczas XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, PCO S.A. – czołowy, krajowy producent w dziedzinie optoelektroniki na potrzeby wojska i innych służb mundurowych zaprezentuje nowości: Zminiaturyzowany Monokular Uniwersalny MU-3MS, Zintegrowany Moduł Optoelektroniczny ZMO-3 oraz DCM-1 Szafir – nową wersję dziennego celownika modułowego. Spółka powalczy również o Defendery, zgłaszając w tym roku do konkursu aż 4 swoje propozycje
MSPO jako licząca się na świecie wystawa przemysłu militarnego jest co roku miejscem prezentacji nowych wyrobów z sektora obronnego, dlatego PCO S.A. zamierza skutecznie wykorzystać tę szansę pokazując nowości z dziedziny optoelektroniki wojskowej.
Na wystawie zadebiutuje Zminiaturyzowany Monokular Uniwersalny MU-3MS, najnowsze urządzenie noktowizyjne wyprodukowane w PCO S.A., przeznaczone do obserwacji w warunkach nocnych przez indywidualnego użytkownika. Jest to obecnie jedno z najlżejszych i najmniejszych urządzeń noktowizyjnych tej klasy na świecie, które posiada oparty o 16 mm wzmacniacz obrazu INTENS z wysokim FOM i doskonałymi parametrami detekcji, rozpoznawania i identyfikacji. Jest dostępne w wersji z obrazem z zielonym fosforem (P43) lub białym fosforem o wysokim kontraście (P45 – ONYX). Posiada również automatyczne bramkowanie, tzw. autogating, zapewniające ochronę sprzętu w razie nagłej ekspozycji na ostre źródło światła oraz jest wyposażone w automatyczną regulację wzmocnienia. Dobre parametry i zalety najnowszego z rodziny monokularów noktowizyjnych PCO S.A. dają wysoką niezawodność w najtrudniejszych warunkach pracy, co ma kluczowe znaczenie dla standardów wojskowych.
Wśród nowości na MSPO 2018, spółka pokaże również DCM-1 Szafir – nową wersję dziennego celownika modułowego. Konstrukcja, projekt i proces wytwórczy tego wyrobu PCO S.A. jest na etapie modyfikacji z uwzględnieniem uwag zgłoszonych przez użytkowników testujących sprzęt w warunkach polowych. Dzienny Celownik Modułowy DCM-1 Szafir jest przeznaczony do celowania i prowadzenia obserwacji pola walki w warunkach naturalnego oświetlenia dziennego. DCM-1 tworzy Lunetka Dzienna Krótka LDK-4 i zamocowany na niej Mini Kolimator MK-1. Urządzenie daje możliwość dostosowania konfiguracji celownika do indywidualnych preferencji lub różnych potrzeb operacyjnych. MK-1 może być zamontowany z przodu albo z tyłu lunetki. Konstrukcja jest zwarta i odporna na narażenia mechaniczno-klimatyczne, a masa wyrobu niewielka – wynosi około 540 g.
Trzecim premierowym urządzeniem PCO S.A. prezentowanym podczas MSPO 2018 będzie Zintegrowany Moduł Optoelektroniczny ZMO-3, przeznaczony dla zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia (ZSMU), stanowiącego wyposażenie lekkiego opancerzonego transportera rozpoznawczego LOTR. W skład modułu optoelektronicznego wchodzą: kamera termowizyjna (zakres 3–5 μm), zespół kamer telewizyjnych oraz monoimpulsowy, bezpieczny dla oka dalmierz laserowy. Umożliwiają one wykrycie, rozpoznanie, identyfikację oraz pomiar odległości do wykrytego celu. Sterowanie funkcjami modułu odbywa się z pulpitów wielofunkcyjnych stosowanych w danym systemie.
Na wystawie przemysłu obronnego w Kielcach znajdą się również inne wyroby PCO S.A.: Monokular Noktowizyjny MU-3M Koliber, Gogle Noktowizyjne PNL-2ADM Szpak, Lornetka Termowizyjna NPL-1T Agat, Lotnicze Gogle Noktowizyjne PNL-4 Orlik oraz Strzelecki Celownik Termowizyjny SCT Rubin. Spółka zaprezentuje także Kamerę Termowizyjną KLW-1 Asteria, Kamerę Termowizyjną KMW-3 Temida i Kamerę Telewizyjną KTVD-1M Helios oraz System Obserwacji Dookólnej SOD Atena, Stabilizowaną Głowicę Optoelektroniczną Dowódcy GOD-1 Iris i Stabilizowaną Głowicę Optoelektroniczną Działonowego GOC-1 Nike. Producent urządzeń optoelektronicznych pokaże również Kamerę Cofania KDN-1T i Kamerę termowizyjną KLW-1E oraz Peryskopowy Celownik Termowizyjny PCT -72.
Do konkursu Defendery 2018, PCO S.A. wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej zgłosiło kilka swoich produktów. O nagrody dla spółki przemysłu obronnego na tegorocznej edycji MSPO będą walczyć: Lornetka Termowizyjna NPL-1T Agat, Zintegrowany Moduł Optoelektroniczny ZMO-3, Lotnicze Gogle Noktowizyjne PNL-4 Orlik oraz Zestaw kamer do Leoparda: KDN-1T i KLW-1E.
Udział w MSPO to dla naszej firmy przede wszystkim szansa na zaprezentowanie na dużą skalę nowoczesnych wyrobów optoelektronicznych, przyrządów obserwacyjnych i celowniczych, które są projektowane i produkowane w PCO S.A. Cieszę się, że w tym roku o Defendery powalczy aż kilka naszych urządzeń, gdyż nagrody Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego otrzymują najbardziej innowacyjne produkty militarne prezentowane na kieleckich targach, a jednocześnie są konstrukcjami, które w znaczący sposób podnoszą bezpieczeństwo żołnierzy – mówi Paweł Glica, Dyrektor Handlowy, Członek Zarządu PCO S.A.
Tegoroczna edycja MSPO odbywa się w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości, co dodatkowo podkreśla rangę targów, które od ponad ćwierć wieku są wizytówką polskiej branży przemysłu obronnego.
Źródło: PCO
Komentarze
Prześlij komentarz