Przejdź do głównej zawartości

Wielki sukces polskich studentów na mistrzostwach w programowaniu zespołowym!


Zespół programistów z Uniwersytetu Warszawskiego wywalczył w środę piąte miejsce i srebrny medal w światowym finale Akademickich Mistrzostw w Programowaniu Zespołowym (ACM-ICPC) w Rosji. Studentom udało się rozwiązać pięć z dwunastu zadań

W finałach w Jekaterynburgu w Rosji wzięły udział 122 zespoły studentów z całego świata. Trzyosobowe drużyny miały jeden komputer i pięć godzin na rozwiązanie problemów algorytmicznych, które mogłyby wystąpić w życiu. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego i zdobyła 16,5 tys. dol.

UW - które wywalczyło 5. miejsce - reprezentowali studenci z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki (MIM UW): Jarosław Błasiok, Tomasz Kociumaka i Jakub Oćwieja. Drużyny, które zajęły miejsca od piątego do ósmego, otrzymywały srebrne medale i po 4,5 tys. dol.

Jak w rozmowie z PAP powiedział opiekun zespołu, prof. Jan Madey z MIM UW, zespół z UW rozwiązał pięć zadań. "Jedno z zadań chłopcy rozwiązali jako pierwsi. To również jest nagradzane" - zaznaczył rozmówca PAP.

Prof. Madey dodał, że zadania w tym roku były bardzo trudne. "Wśród 12 zadań były aż cztery, których nie rozwiązał nikt" - przyznał informatyk. Podkreślił też, że ok. jednej czwartej drużyn nie rozwiązało ani jednego zadania. "A przecież to byli zwycięzcy z całego świata! To mówi o skali trudności tych zadań" - skomentował opiekun.

Zawodnicy mogli wziąć udział w zawodach po raz ostatni, bo niedługo kończą studia. Prof. Madey zwrócił jednak uwagę, że jeden z członków zespołu, Tomasz Kociumaka, brał już udział w zawodach w zeszłym roku. Wtedy zespół z UW zajął 6. miejsce.

"Od 20 lat - rok w rok - jesteśmy w finałach. Pod tym względem nie ma na świecie uczelni, która by nam dorównywała. Kanadyjskie Waterloo, z którym szliśmy do tej pory łeb w łeb, nie awansowało w tym roku do finału" - ocenił Madey udział UW w ACM-ICPC.

W finałach startowali jeszcze - oprócz UW - reprezentanci dwóch innych polskich uczelni - Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Jagiellońskiego. Drużynom tym nie udało się jednak wywalczyć medali.

Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane są przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata. Tegoroczni finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach regionalnych rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Wystartowało w nich ponad 32 tys. studentów z 2286 uczelni z 94 krajów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am