Przejdź do głównej zawartości

Kreatywnie. Przedsiębiorczo. Po łódzku

Gra, która zyskała ponad milion zwolenników na całym świecie,awangardowe skarpetki  sprzedające się w 25 tysiącach egzemplarzy rocznie czy rajstopy z lokalnymi wzorami, o które zabiegają zagraniczne firmy. To tylko niewielki procent biznesów z Łodzi, które sławią miasto nie tylko w całej Polsce, ale i poza jej granicami. Jak w mieście kreatywnych wspiera się biznes?

Niedawne przystąpienie Łodzi do sieci Miast Kreatywnych UNESCO, konkurs Lokale dla Kreatywnych czy program Kreatywna Przedsiębiorczość to działania, które wspierają twórczą stronę miasta. A jest co wspierać. Według danych, biznes w Łodzi ma się coraz lepiej. Tylko w 2017 r. w mieście powstało ponad 4 tysiące indywidualnych działalności gospodarczych i niemal 900 spółek prawa handlowego[1].
Lokalne biznesy wizytówką miasta
Ponad milion sprzedanych egzemplarzy i kilkadziesiąt zdobytych nagród przyczyniło się do rozgłosu na skalę światową marki SUPERHOT - innowacyjnej gry, która w ramach zbiórki społecznej na portalu Kickstarter zebrała 250 tysięcy dolarów na rozwój. Aktualnie, będąc jedyną polską produkcją pośród ponad setki gier zgłoszonej w 29 kategoriach, została nominowana do konkursu The Game Awards 2017 jako „Najlepsza gra VR/AR”. Ze względu na rodzaj i profesjonalizm wykonywanej pracy, klientów z całej Polski ma także Polkadot, łódzkie studio graficzne. – Nasze projekty doceniają nie tylko lokalni klienci. Mimo, iż nie brakuje nam zleceń z całej Polski, cieszymy się, że pracujemy w Łodzi, ponieważ tutaj mamy rodziny, przyjaciół i tu czujemy się dobrze – komentują Hanna Niemierowicz i Aleksandra Woźniak, założycielki Polkadot. Prowadzą one także wykłady i warsztaty o tematyce związanej z projektowaniem graficznym, a prace studia graficznego wielokrotnie były prezentowane w Polsce i za granicą na wystawach czy w wydawnictwach branżowych.
Przedsiębiorczość wyniesiona z domu i szkoły
Łódzkie uczelnie kończy rocznie prawie 22 tysięcy młodych ludzi. Według pracodawców szkoły wyższe w mieście skutecznie przygotowują ich do wejścia na rynek pracy. – Atutem miasta jest z pewnością zaplecze łódzkiej filmówki, ASP, Politechniki czy Uniwersytetu Łódzkiego, które stanowią solidną bazę dobrze wykwalifikowanych pracowników – dodaje Brand Manager marki SUPERHOT, Piotr Jaros. 
Wielu łodzian, którzy zdecydowali się „przejść na swoje” zaczyna karierę przedsiębiorcy od razu po skończeniu studiów. – Skończone studia architektoniczne na Politechnice Łódzkiej i ASP dały mi dodatkowo dużą wiedzę i świadomość tego, czym chce się zajmować – mówi Marta Ogrodowczyk, założycielka marki NOTEKA, sklepu internetowego z designerskimi artykułami biurowymi. - Przedsiębiorczość można mieć w genach. Moi rodzice w czasie swojej młodości również założyli w Łodzi własną działalność. Wśród moich znajomych także jest wiele kreatywnych i przedsiębiorczych osób. Przebywając w takim otoczeniu człowiek szybko zaczyna marzyć o własnym biznesie – dodaje.
W Łodzi ma kto wspierać
W mieście nie brakuje podmiotów, które pomagają młodym przedsiębiorcom w rozwoju ich firm. Jednym z nich jest Art Inkubator, czyli miejsce zapewniające pomoc firmom z branży kreatywnej na starcie i przez pierwsze lata funkcjonowania. Elementem działań promujących kreatywne przedsięwzięcia jest również „Katalog produktów i usług” łódzkiego sektora kreatywnego. Został on stworzony, by promować przedsiębiorców z Łodzi na arenie międzynarodowej podczas wydarzeń poświęconych branżom kreatywnym. Katalog powstał przy współpracy Urzędu Miasta Łodzi oraz Łódź Design Festival – międzynarodowego wydarzenia, które od 11 lat promuje młode, lokalne marki. – Podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival, zaprezentowało się u nas ponad 30 łódzkich firm z branży wzorniczej, m.in. Wood & Paper, Tartaruga czy Hello Pets. Cel jest zawsze taki sam – chcemy pokazać potencjał naszego miasta szerokiemu gronu odbiorców z Polski i ze świata, prezentując produkty wykonane przez rodzime marki. Dzięki projektowi „Promocja gospodarcza łódzkiego sektora kreatywnego”, którego elementem jest właśnie katalog lokalnych firm, młodzi i zdolni projektanci mogli zaprezentować swoje produkty nie tylko na Łódź Design Festival, ale także na wydarzeniach branżowych, jak London Design Fair, Dutch Design Week czy targi Formex – mówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.
O wsparciu, jakie można uzyskać w mieście mówią także właściciele marki SUPERHOT. Firma uczestniczyła w Łódzkim Klastrze Gamedv – pierwszym projekcie w województwie, który stworzył możliwość rozwoju producentom gier komputerowych. Firmy zrzeszone w Klastrze otrzymują wsparcie m.in. w promocji i dystrybucji, pozyskaniu źródeł finansowania, czy kwestiach prawnych. – Rynek gamedv zaczyna być w mieście dostrzegany. Są tworzone  konkursy, takie jak np. Nagroda Gospodarza Województwa Łódzkiego Mocni w Biznesie 2017, w której byliśmy nominowani jako startup. Takie działania utwierdzają w przekonaniu, że warto rozwijać tu swój biznes – komentuje Piotr Jaros.
Kolejnym przykładem wparcia łódzkich przedsiębiorców w Łodzi jest także konkurs Lokale dla kreatywnych, w którym miasto daje możliwość wynajęcia atrakcyjnie zlokalizowanego lokalu w ścisłym centrum za niski czynsz. Z takiej możliwości skorzystały m.in. takie firmy jak: Niebostan, NUBEE, Mebloteka YELLOW czy butik Agaty Wojtkiewicz.
Biznes potrzebuje integracji
Łódzcy przedsiębiorcy mogą również korzystać z lokalnych inicjatyw wspierających ich rozwój.  Do takich można zaliczyć spotkania networkingowe, czy otwarte warsztaty, jakie oferują coraz liczniejsze przestrzenie coworkingowe. Od lipca br. takie wydarzenia organizuje łódzki oddział Idea Hub w Manufakturze. Podczas nich, lokalni przedsiębiorcy opowiadają o swoim doświadczeniu i firmach, a uczestnicy mają możliwość wymienienia opiniami oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych. – Na dotychczasowych spotkaniach networkingowych wystąpili u nas właściciele cenionych marek, takich jak: Folkstar, Niebostan, Un’common, RONZO, Animalkingdom, NOTEKA czy „Architektura Nastazja Kropidłowska-Słaboszewska”. Duża frekwencja na tych wydarzeniach dowodzi, że łodzianie mają silną potrzebę integrowania się, dzielenia się swoimi doświadczeniami. Są pełni świetnych pomysłów na biznesy i chcą czerpać z wiedzy innych – mówi Marta Bloch, project manager Idea Hub.
[1] http://www.coig.com.pl/nowe-firmy-lodz_rejestr_ceidg_KRS_2017_2016_lodzkim.php


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am