Przejdź do głównej zawartości

Wystawa Statki warszawskiej Wisły już 5 lipca!

W czwartek, 5 lipca o godz. 19 zapraszamy na wystawę „Statki Warszawskiej Wisły”. Zobaczymy najciekawsze obiekty pływające niegdyś po stołecznym odcinku rzeki. Wydarzenie jest o tyle niezwykłe, że odbędzie się na Wiśle – w przystani Nowa Fala oraz cumującej do niej iBarce

"Statki warszawskiej Wisły" to tytuł wystawy multimedialnej i cyklu spotkań poświęconych statkom, które pływały na warszawskim odcinku Wisły i ich historii. Będzie się one odbywała w dwóch wyjątkowych miejscach na Wiśle - na iBarce, nowoczesnej jednostce pływającej wyposażonej w sprzęt multimedialny oraz na Przystani Nowa Fala, przy bulwarze im. Pattona.
Wystawa nieprzypadkowo odbywa się właśnie teraz – mija 190 lat od pojawienia się w Warszawie nowoczesnego na owe czasy pierwszego parowca "Victory", natomiast okrągłą setną rocznicę obchodzi powstała w grudniu 1918 roku Flotylla Wiślana. Tym samym wystawa święci też obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski.
Na wystawie poznamy historię blisko 50 statków, które pływały po Warszawie,[po Wiśle z czego sporo część z nich po stołecznym odcinku Wisły] a także armatorów i portów na stołecznym odcinku Wisły. 

- Mój dziadek pływał, pływał ojciec, brat też pływał,[brat też pływa] nie miałem wyjścia – mówi z uśmiechem kpt. Waldemar Danielewicz, który przygotował część wystawy poświęconej statkom. Dziś ma jedno z największych domowych archiwów dotyczących polskiej żeglugi, jest autorem książki „Polskie holowniki morskie” [współautorem książki „100 lat żeglugi pasażerskiej Ostróda-Iława-Elbląg 1912-2012] a także autorem wielu artykułów o żegludze śródlądowej w czasopismach: „Morze”, „Morza Statki i Okręty”, „Okręty Wojenne Jest jednym z największych znawców żeglugi śródlądowej w Polsce. Ponadto współredaktorem strony internetowej – żegluga śródlądowa wczoraj i dziś. 

Jak się zaczęła jego pasja? - W latach 70. podczas postoju w porcie trafiłem na spotkanie, podczas którego załoga pewnego statku wspominała „stare, dobre czasy”, to były niesamowite opowieści, a że statki od najmłodszych lat były moją „miłością” za punkt honoru postawiłem sobie, by historię żeglugi – często przekazywaną z ust do ust - uratować przed zapomnieniem – mówi. 

Tysiące godzin spędzonych w archiwach i kontakty z kapitanami i załogami w całej Polsce oraz korespondencja z zagranicznymi miłośnikami żeglugi śródlądowej przyniosły efekty. To też dzięki temu możemy się dowiedzieć tyle o statkach pływających po warszawskim odcinku Wisły.
Z kolei za część wystawy dotyczącej portów i armatorów odpowiada Anna Mistewicz i Zbigniew Tucholski, autorzy książki „Wiślane porty Warszawy”.
Wystawa jest zorganizowana dzięki współfinansowaniu ze środków m.st Warszawy.Wydarzeniu będą towarzyszyć spotkania i prelekcje – pierwsze pod hasłem „Wiślane Parowce” odbędzie się 25.07 (g.18), a udział w nim wezmą kpt. Waldemar Danielewicz i kpt.Stanisław Fidelis.
Wystawę organizuje Fundacja Do Dzieła! a partnerami są iBarka i Przystań Nowa Fala.
Wernisaż w czwartek, 5.07 o godz. 19. Przystań Nowa Fala znajduje się vis a vis Muzeum nad Wisłą (obok CN Kopernik)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am