16 maja 2015 roku odbyła się światowa premiera filmu "Amy" opowiadającego o Amy Winehouse, która zmarła pięć lat temu, w wieku zaledwie 27 lat na skutek zatrucia alkoholowego
Jest to prawdziwa historia angielskiej artystki, która była nie tylko piosenkarką soul, jazz i R&B, ale i kompozytorką i autorką tekstów. Reżyserem tego biograficznego i dokumentalnego filmu jest brytyjski filmowiec, Asif Kapadia, a za produkcję był odpowiedzialny James Gay-Rees. W filmie jego autor ukazuje nam młode i późniejsze lata wokalistki, niełatwą drogę Amy Winehouse do kariery i sławy, jej problemy z alkoholem, narkotykami, bulimią, samookaleczeniem, ale także opowiada o miłości, rodzinie Amy i jej życiu. Na planie filmu pojawiają się, m.in. rodzice Amy, Mitchell i Janis Winehouse, Jej przyjaciele, producenci, z którymi pracowała m.in Mark Ronson, z którym nagrała utwór "Valerie" , czy szefowie wytwórni muzycznych.
Obraz został nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny Asif Kapadia, James Gay-Rees, oraz do BAFTY w kategoriach Najlepszy film brytyjski Asif Kapadia, James Gay-Rees i Najlepszy film dokumentalny Asif Kapadia, James Gay-Rees.
Film ten doczekał się już wielu nagród, m.in. LAFCA, (Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles) i Critics Choice oraz National Board of Review, za Najlepszy film dokumentalny.
Wielokrotnie nominowana do nagrody Grammy, BRIT Awards, MTV Europe Music Awards, MTV Video Music Awards i nagradzana Amy Winehouse zmarła nagle w swoim mieszkaniu w Londynie 23 lipca 2011 roku, zostawiając po sobie swój dorobek artystyczny. 2 grudnia 2011 roku już po śmierci ukazał się jej ostatni album zatytułowany "Lioness: Hidden Treasures". Krążek ten zawierał nowe piosenki Amy, wybrane przez Marka Ronsona, Salaam Remiego oraz jej.
rodzinę, m.in. cover przeboju "Body & Soul" nagrany w duecie z Tonym Bennettem, "Our Day Will Come", czy wspomniany wcześniej singiel "Valerie".
Komentarze
Prześlij komentarz