Lenovo i Intel modernizują superkomputer umożliwiający badania nad zmianami klimatycznymi i początkami wszechświata
Firmy Lenovo i Intel poinformowały dziś o współpracy nad modernizacją infrastruktury HPC najpotężniejszego superkomputera w Austrii — Vienna Scientific Cluster-4 (VSC-4). Zbudowany z serwerów Lenovo ThinkSystem wykorzystujących procesory Intel Xeon Scalable 2. generacji VSC-4 obsługuje ponad 300 projektów badawczych naukowców z uczelni z całej Austrii, obejmujących tak przydatne dziedziny jak meteorologia, materiałoznawstwo, chemia kwantowa czy genetyka
VSC stanowi konsorcjum pięciu głównych uczelni w Austrii: TU Wien, Uniwersytetu Wiedeńskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Wiedniu, Uniwersytetu Technicznego w Grazu oraz Uniwersytetu w Innsbrucku. Współpraca umożliwia uczelniom zakup i eksploatację większych, wydajniejszych superkomputerów na potrzeby naukowców, a zapotrzebowanie na zasoby HPC znacznie wzrosło w ostatnich latach.
Podobnie jak jego poprzednicy VSC-4 będzie służyć badaczom analizującym zbiory big data oraz wykorzystującym uczenie maszynowe. Zapotrzebowanie na zasoby superkomputerów stało się też bardziej zróżnicowane i szerzej zakrojone — obejmuje teraz także użytkowników z nowych dziedzin, takich jak biotechnologia, nauki społeczne i humanistyczne. Prowadzone projekty mają na celu przewidywanie wpływu zmian klimatycznych na rzeki i obszary zalewowe, pomaganie ludności w przygotowaniu się na zmienne warunki pogodowe, poznawanie reakcji leków z białkami w ludzkim ciele w celu udoskonalenia rozwoju lekarstw, a także symulowanie sytuacji na wczesnym etapie istnienia wszechświata po Wielkim Wybuchu.
Firma Lenovo dostarczyła zespołowi VSC-4 SD650 technologię chłodzenia wodą Direct Water-Cooling 3. generacji do serwerów Lenovo ThinkSystem działających z procesorami Intel Xeon Scalable 2. generacji. Wbudowana technologia chłodzenia wodą eliminuje z systemu około 90% ciepła, znacznie zmniejszając zapotrzebowanie na chłodzenie powietrzem przy użyciu wentylatorów. Tym samym zmniejsza koszty energii, zwiększając jednocześnie wydajność.
Wdrożono klaster obejmujący 790 węzłów ThinkSystem SD650 z 37 920 rdzeniami procesorów Intel Xeon Scalable z wbudowaną technologią przyspieszenia sztucznej inteligencji Intel DL Boost. Serwery łączy działająca z szybkością 100 GB/s architektura Intel Omni-Path, która zwiększa wydajność aplikacji, lepiej równoważy obciążenie i maksymalizuje skalowalność.
Nowy VSC-4 jest pierwszym superkomputerem w Austrii, który pokonał barierę petaflops (PFLOPS), uzyskując szczytową wydajność 3,7 PFLOPS (2,7 PFLOPS w działaniu ciągłym) w testach wzorcowych LINPACK. Jest to największa instalacja HPC w tym kraju i zajmuje 93. miejsce na liście najpotężniejszych superkomputerów świata TOP500 z listopada 2019 r.
VSC-4 jest czterokrotnie wydajniejszy od swojego poprzednika, a dzięki technologii Direct Water-Cooling Lenovo oszczędzamy też energię i zmniejszamy koszty. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników, ponieważ mamy teraz superkomputer naprawdę światowej klasy, który przez lata będzie służyć austriackiej społeczności badaczy — powiedział prof. Herbert Störi, lider projektów naukowych w Vienna Scientific Cluster.
Jako czołowy w skali światowej dostawca* superkomputerów Lenovo z dumą pomaga VSC w uzyskaniu mocy obliczeniowej potrzebnej badaczom do rozwiązywania największych wyzwań stojących przed ludzkością — powiedział Scott Tease, dyrektor generalny ds. HPC i AI w Lenovo Data Center Group.
Nowy system VSC-4 to potężne, nowe narzędzie dla europejskiej społeczności naukowej, które będzie sprzyjać badaniom, innowacyjności oraz odkryciom — powiedziała Trish Damkroger, wiceprezes i dyrektor generalny Extreme Computing Organization w firmie Intel. Dzięki naszym najnowszym procesorom Intel Xeon Scalable oraz architekturze Omni-Path VCS-4 może stawiać czoła nawet najbardziej wymagającym zadaniom, wykorzystując konwergencję HPC i sztucznej inteligencji.
* Dział Lenovo Data Center Group zajął 1. miejsce na dorocznej liście superkomputerów TOP500. Więcej informacji zawiera komunikat prasowy.
Komentarze
Prześlij komentarz