Największym zaufaniem darzymy strażaków, najmniejszym polityków – wyniki raportu „Zaufanie do zawodów 2016”
Spośród wszystkich profesji najbardziej wzrosło zaufanie do zawodowych sportowców i piłkarzy-wynika z Raport o zaufaniu do zawodów, który obejmuje ponad 30 zawodów Zaufanie do zawodów tzw. zaufania publicznego, takich jak strażacy czy lekarze, pozostaje wysokie i stabilne. Do zawodów takich jak bankowcy, handlowcy, a także sędziowie i policjanci – plasuje się na średnim poziomie. Politycy na całym świecie wypadają bardzo słabo w rankingach zaufania, także i w Polsce
Ogólne zaufanie Polaków do zawodów utrzymuje się na stałym poziomie 65 proc., ale widoczne są zmiany w wynikach dla poszczególnych profesji. Najistotniejsze jest, że żaden z zawodów, nawet wśród tych zajmujących najwyższe miejsca w rankingu (strażacy, pielęgniarki, farmaceuci, ratownicy medyczni, żołnierze), nie osiągnął poziomu zaufania przekraczającego 90 proc., a wręcz w tym roku spadł.
Grupy zawodowe z pierwszej połowy rankingu, do których zaufanie spadło najbardziej, to między innymi nauczyciele (78 proc.) i lekarze (74 proc.). Bankowcy również cieszą się mniejszym zaufaniem niż w roku 2014. Natomiast wzrost zaufania obserwowany jest wśród profesji z drugiej połowy rankingu. I tak z korzystnej zmiany powinni skorzystać agenci ubezpieczeniowi (44 proc.), specjaliści od reklamy (40 proc.) i politycy (20 proc.).
Informacje o badaniu
Raport „Zaufanie do zawodów 2016”, metoda prowadzenia wywiadu CAWI, 30 000 wywiadów z konsumentami w 27 krajach.
Żródło: GfK Polonia
Komentarze
Prześlij komentarz