Przejdź do głównej zawartości

Rzymski arsenał sprzed blisko 2 tys. lat odkryto w Bułgarii

Włócznie, tarcze, pancerze, miecze, ale również katapulty, onagry i balisty były przechowywane przez rzymskich legionistów w obszernej budowli, którą odkryli polscy archeolodzy na terenie obozu Legionu I Italskiego w Novae w pobliżu miasta Swisztow w Bułgarii

"Teza o odkryciu budynku arsenału, czyli rzymskiego Armamentarium, wymaga dalszej weryfikacji podczas prac wykopaliskowych i studyjnych. Jeśli się to ostatecznie potwierdzi - to będzie to pierwszy tego typu budynek znany z obszarów rzymskiego limesu dunajskiego, czyli północnej granicy Cesarstwa Rzymskiego" - wyjaśnia PAP kierownik wykopalisk, dr Andrzej B. Biernacki z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
 
Budynek wzniesiono w drugiej poł. II w. i liczył prawie 1000 m kw. powierzchni. Jego podstawę stanowił układ sześciu monumentalnych filarów ustawionych w dwóch rzędach. Konstrukcję wieńczył dwuspadowy dach, na który składały się ceramiczne dachówki. W późniejszym okresie budynek przebudowano. W efekcie jego powierzchnia zwiększyła się niemal dwukrotnie, ale nie jest jasne, czy nadal pełnił pierwotną funkcję. Konstrukcja istniała w tym miejscu co najmniej do przełomu IV/V w.
 
Archeolodzy rozpoczęli tutaj prace wykopaliskowe w zeszłym roku. Dopiero jednak w czasie wykopalisk w tym sezonie udało się określić prawdopodobną funkcję budynku. Było to możliwe dzięki odkrytym kolejnym fragmentom zabudowy. Plan konstrukcji okazał się być zbliżony do hellenistycznych, zatem starszych o kilkaset lat, arsenałów znanych z Azji Mniejszej.
 
"W odkrytym przez nas budynku przechowywano nie tylko uzbrojenie żołnierzy Legionu I Italskiego, ale także artylerię, w tym onagry, carrobalisty czy też katapulty" - opowiada dr Biernacki. Potwierdzają to odkryte zastosowane przez dawnych budowniczych rozwiązania architektoniczne zabezpieczające mury przed uszkodzeniami podczas wwożenia i wywożenia artylerii z budynku zbrojowni.
 
Niestety do naszych czasów przetrwało niewiele elementów uzbrojenia. Wśród nich jest kościana okładzina rękojeści miecza, żelazne groty strzał i oszczepów, rhomphaia dacka (włócznia w kształcie półliścia), umba (elementy tarcz) czy fragmenty hełmu oraz pancerzy żelaznych typu lorica squamata. Odkryto również fragment większej płaskorzeźby wapiennej, która przedstawiała skórzany pancerz rzymskiego centuriona.
 
„Umieszczona na ścianie w zbrojowni mogła wskazywać miejsce, w którym składowano pancerze dla legionistów, bądź była elementem zewnętrznej fasady budynku, informującym o jego przeznaczeniu i funkcjach” – przypuszcza dr Biernacki.
 
Wykopaliska przeprowadziła w czerwcu i lipcu Międzynarodowa Interdyscyplinarna Ekspedycja Archeologiczna „Novae” Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Celem prac jest poznanie obozu legionowego oraz późniejszego miasta rzymskiego i wczesnobizantyjskiego. Polsko-bułgarskie badania archeologiczne prowadzone są w tym obozie legionowym przez poznańskich naukowców od 1970 roku.
 
Tegoroczny sezon badawczy sfinansowany został ze środków Rektora Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Historycznego UAM i Instytutu Historii UAM.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am