108 lat temu Puyi został ostatnim cesarzem Chin. Pochodzący z mandżurskiej dynastii Qing, nowy władca zastąpił na tronie Cesarzową Wdowę Cixi, która rządziła Chinami w latach 1861-1908
Rządy zaledwie 6-letniego Aydina Gioro Puyiego, bo w takim wieku objął on urząd trwały krótko, bo od 1908 do 1912 roku. Wtedy to właśnie ostatni cesarz Chin został zmuszony do abdykacji. Puyi w zamian za ustąpienie otrzymał liczne przywileje, wśród nich m.in. honorowy tytuł cesarza, wysoką rentę państwową oraz ochronę osobistą.
Po opanowaniu przez Japończyków północno-wschodnich Chin agresorzy postanowili w tej właśnie części utworzyć podległe im państwo o nazwie Mandżurko, którego głową został 28-letni wówczas Puyi. Nowy prezydent Mandżurko i późniejszy cesarz tego państwa nie miał za dużo do powiedzenia i był traktowany przez Japończyków marionetkowo, co pozwoliło im realizować własne cele
W momencie gdy doszło do wojny z Związkiem Radzieckim Puyi wraz ze swoim bratem postanowił uciekać z kraju, jednak ucieczka się nie powiodła i został aresztowany przez radzieckich żołnierzy na lotnisku. Po klęsce Japonii w tej trafił do niewoli radzieckiej, w której przebywał do 1950 roku. Po wydaniu go władzom Chińskiej Republiki Ludowej przez dziewięć lat przebywał w więzieniu dla zbrodniarzy wojennych, gdzie przeszedł proces reedukacji. Po ogłoszeniu amnestii Puyi wyszedł na wolność i zamieszkał w Pekinie, gdzie pracował jako ogrodnik w ogrodzie botanicznym i archiwista .
W 1964 roku została wydana dwu tomowa biografia Puyiego zatytułowana "Byłem ostatnim cesarzem Chin", oparta na dziennikach pisanych przez cesarza w więzieniu w latach 1950–1959. A w 1987 roku miał premierę film opowiadający o historie życia tego władcy w reżyserii Bernarda Bertolucciego "Ostatni cesarz".
Źródło: wikipedia/własne
Komentarze
Prześlij komentarz