Miniaturowa superkawitacyjna torpeda o napędzie rakietowym dla załogowych i bezzałogowych systemów walki morskiej zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP” organizowanym przez Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO). Projekt zwyciężył w kategorii „Koncepcje”, a jego autorzy, wśród których są naukowcy z Politechniki Gdańskiej, Akademii Marynarki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej, otrzymali czek na 20 tysięcy złotych
Prace nad torpedą prowadzi międzyuczelniany zespół złożony z dr. hab. inż. Mirosława Gerigka, prof. nadzw. PG z Wydziału Mechanicznego, który opracował oryginał projektu, oraz kmdr. por. dr inż. Adama Cichockiego z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej i pracowników naukowych Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej – mjr. dr. inż. Pawła Dobrzyńskiego, dr. inż. Stanisława Lipskiego i dr. inż. Bogdana Machowskiego.
– Stworzona przez nas torpeda znacznie utrudni przeciwnikowi wypracowanie skutecznego systemu obrony, dając mu tylko kilka sekund na reakcję. Nasz projekt umożliwi uszkodzenie dużych i drogich elementów okrętu przeciwnika za pomocą miniaturowego, taniego i prostego w eksploatacji obiektu bojowego, który można wystrzelić z dowolnego nosiciela – wyjaśnia prof. Gerigk.
Tego typu rozwiązanie daje ogromną przewagę zarówno w klasycznych konfliktach, jak i tych o charakterze hybrydowym lub asymetrycznym. Sprawdzi się ono także w realizacji misji specjalnych. Projekt wspiera planowany przez rząd rozwój bezzałogowych systemów walki nawodnej i podwodnej, służących do odstraszania lub niszczenia obiektów pływających i instalacji podwodnych każdej kategorii. Co więcej, wykorzystuje on możliwości krajowego przemysłu obronnego, przez co nie trzeba będzie kupować kosztownej technologii za granicą.
W czasie uroczystej gali finałowej konkursu szef I3TO płk dr hab. inż. Sławomir Augustyn nagrodził zespół autorski statuetką Pryzmatu Innowacyjności i czekiem na 20 tys. zł. Istnieje duża szansa, że konsorcjum naukowo-przemysłowe pod kierownictwem prof. Gerigka i Politechniką Gdańską jako liderem otrzyma z Ministerstwa Obrony Narodowej dofinansowanie na pierwszy etap prac badawczych.
– Strona wojskowa nadała projektowi tempo, dzięki czemu może się on zakończyć sukcesem. To prawdziwe przedsięwzięcie partnerskie – zapewnia prof. Gerigk.
Warto przypomnieć, że w 2016 r. zespół autorski z PG i WAT uczestniczący w VII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa NATCON”, otrzymał nagrodę w konkursie na najbardziej nowatorski referat, tzw. „Kryształową latarnię”.
Źródło: PG
Komentarze
Prześlij komentarz