Przejdź do głównej zawartości

Koncepcja miniaturowej torpedy superkawitacyjnej opracowana prze polskich naukowców nagrodzona

Miniaturowa superkawitacyjna torpeda o napędzie rakietowym dla załogowych i bezzałogowych systemów walki morskiej zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP” organizowanym przez Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO). Projekt zwyciężył w kategorii „Koncepcje”, a jego autorzy, wśród których są naukowcy z Politechniki Gdańskiej, Akademii Marynarki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej, otrzymali czek na 20 tysięcy złotych


 Prace nad torpedą prowadzi międzyuczelniany zespół złożony z dr. hab. inż. Mirosława Gerigka, prof. nadzw. PG z Wydziału Mechanicznego, który opracował oryginał projektu, oraz kmdr. por. dr inż. Adama Cichockiego z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej i pracowników naukowych Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej – mjr. dr. inż. Pawła Dobrzyńskiego, dr. inż. Stanisława Lipskiego i dr. inż. Bogdana Machowskiego.

– Stworzona przez nas torpeda znacznie utrudni przeciwnikowi wypracowanie skutecznego systemu obrony, dając mu tylko kilka sekund na reakcję. Nasz projekt umożliwi uszkodzenie dużych i drogich elementów okrętu przeciwnika za pomocą miniaturowego, taniego i prostego w eksploatacji obiektu bojowego, który można wystrzelić z dowolnego nosiciela – wyjaśnia prof. Gerigk.

Tego typu rozwiązanie daje ogromną przewagę zarówno w klasycznych konfliktach, jak i tych o charakterze hybrydowym lub asymetrycznym. Sprawdzi się ono także w realizacji misji specjalnych. Projekt wspiera planowany przez rząd rozwój bezzałogowych systemów walki nawodnej i podwodnej, służących do odstraszania lub niszczenia obiektów pływających i instalacji podwodnych każdej kategorii. Co więcej, wykorzystuje on możliwości krajowego przemysłu obronnego, przez co nie trzeba będzie kupować kosztownej technologii za granicą.

W czasie uroczystej gali finałowej konkursu szef I3TO płk dr hab. inż. Sławomir Augustyn nagrodził zespół autorski statuetką Pryzmatu Innowacyjności i czekiem na 20 tys. zł. Istnieje duża szansa, że konsorcjum naukowo-przemysłowe pod kierownictwem prof. Gerigka i Politechniką Gdańską jako liderem otrzyma z Ministerstwa Obrony Narodowej dofinansowanie na pierwszy etap prac badawczych.

– Strona wojskowa nadała projektowi tempo, dzięki czemu może się on zakończyć sukcesem. To prawdziwe przedsięwzięcie partnerskie – zapewnia prof. Gerigk.

Warto przypomnieć, że w 2016 r. zespół autorski z PG i WAT uczestniczący w VII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa NATCON”, otrzymał nagrodę w konkursie na najbardziej nowatorski referat, tzw. „Kryształową latarnię”.

Źródło: PG


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am