Przejdź do głównej zawartości

Studenci z Politechniki Śląskiej triumfują w konkursie Droniada

Studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach zwyciężyli tegoroczną edycję konkursu "Droniada", który w weekend odbyła się w Krakowie. Zadaniem uczestników było wykonanie lotu zwiadowczego, by zlokalizować dziesięć ofiar huraganu, oznaczonych specjalnymi nadajnikami

Do tego celu studenci z Międzywydziałowego Koła Naukowego Bezzałogowych Obiektów Latających "High Flyers" z Politechniki Śląskiej wykorzystali samolot, dwa wirnikowce oraz autorski system informatyczny, zbierający i obrazujący pozyskane informacje. Drużyna znalazła wszystkie nadajniki.

Doroczna "Droniada" to okazja, aby sprawdzić w pozorowanych akcjach ratowniczych możliwości bezzałogowych statków powietrznych (tzw. dronów), robotów oraz systemów analizy informacji.

Uczestnicy tego konkursu akademickiego prezentują swoje koncepcje akcji poszukiwawczej zaginionych osób, właśnie z wykorzystaniem dronów i analizy informacji, które później będzie można wykorzystać w praktyce służb reagowania kryzysowego. Tym razem musieli zlokalizować na terenie aeroklubu w Pobiedniku Wielkim, koło Krakowa, dziesięć ofiar huraganu, oznaczonych specjalnymi nadajnikami.

"Nasze maszyny zbadały obszar ponad 60 hektarów, znajdując wszystkie rozstawione nadajniki. W efekcie, nasza drużyna ulokowała się na pierwszym miejscu, z 10-punktową przewagą w klasyfikacji generalnej, pokonując drużyny z innych polskich uczelni" – napisali śląscy studenci na swym profilu w mediach społecznościowych.

Reprezentacja Politechniki Śląskiej okazała się najlepsza spośród dziesięciu drużyn z innych polskich uczelni nie tylko pod względem efektywności poszukiwania celów; komisja sędziowska doceniła również pracę zespołową drużyny, integrację systemu z bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz aplikację wyświetlającą informacje.

W rezultacie zespół w składzie: Tomasz Kudala, Daniel Dańczura, Michał Simon, Maciej Galeja, Karol Hanke, Zbigniew Gorol, Adam Sikora, Wojciech Grabowski oraz Łukasz Ryczko, zdobył pierwsze miejsce, otrzymując nagrodę główną w wysokości 10 tys. zł. Jak przypomniała uczelnia, nagroda została ufundowana przez organizatora zawodów – Instytut Mikromakro oraz władze Krakowa.

Oprócz tego – podała Politechnika Śląska – Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających "High Flyers" otrzymało nagrodę honorową wraz ze statuetką ufundowaną przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha. Zwycięska drużyna otrzymała również nagrodę specjalną w postaci drona wyścigowego oraz zaproszenie na warsztaty z narzędzi do obróbki obrazów. Zwycięzcy "Droniady 2017" wezmą ponadto udział w Narodowej Wystawie Militarnej w strefie dronów.

Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających "High Flyers", które zrzesza studentów i pracowników z trzech wydziałów Politechniki Śląskiej: Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Mechanicznego Technologicznego i Chemicznego, działa od 2010 r., a w "Droniadzie" bierze udział od 2014 r. Opiekunami zespołu są dr inż. Roman Czyba i dr inż. Marcin Lemanowicz.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am