Przejdź do głównej zawartości

Już jutro 33 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

13 grudnia obchodzona jest 33 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, które było jednym z najdramatyczniejszych wydarzeń dziejach Polski. Okres ten trwał w kraju od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983 roku

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku kilka miesięcy po powstaniu Niezależnego Związku Zawodowego Solidarność, na terenie całego kraju na mocy Uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku na wniosek tymczasowego organu władzy zwanego Wojskową Radą Ocalenia Narodowego (WRON).  Zrobiono to mimo, że jego wprowadzenie było niezgodne z Konstytucją PRL.

O wprowadzeniu stanu wojennego obywatele Polski dowiedzieli się z telewizji  i radia, które o godzinie 6 transmitowało przemówienie kierującego państwem Wojciecha Jaruzelskiego. Jak mówił m.in. Jaruzelski: "Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. (....) Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju."


Jak tłumaczono zrobiono, to ponieważ ówczesnej Polsce groziła interwencja zbrojna państw (polityczno-wojskowego) Układu Warszawskiego (tzw Układ o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej, który był odpowiedzią państw bloku sowieckiego na włączenie w struktury NATO Niemiec Zachodnich), jednak z dokumentów Departamentu Stanu USA wynikało jasno, że takiego niebezpieczeństwa nie było, a same władze ZSSR zapewniały, że nie zamierzają się mieszać w sprawy wewnętrzne Polaków.

W nocy z soboty na niedzielę aresztowano i internowano działaczy opozycyjnych oraz osoby zagrażające bezpieczeństwu państwa (w okresie stanu wojennego było to ok 10 000 osób), a na ulicę polskich miast wyszło wojsko, milicja, wyjechały czołgi, wozy opancerzone, pojazdy bojowe, wprowadzono godzinę milicyjną, która ograniczała możliwość przemieszczania się od godz 19, a następnie od 22 do 6 rano, wyłączono cywilne telefony, wprowadzono cenzurę korespondencji, zamknięto lotniska cywilne, zmilitaryzowano obiekty strategiczne (fabryki, telekomunikacja, energetyka, komunikacja, pory morskie), wprowadzono policję, SB i wojsko do tv, gazet i radia, wzywano rezerwistów do stawienie siew określonych jednostkach oraz zawieszono czasowo zajęcia w szkołach i na uniwersytetach.

W  sprzeciwie  do działań władzy w Polsce wybuchły akcje protestacyjne i strajki w stoczniach, kopalniach i fabrykach organizowane przez Solidarność, które pacyfikowały oddziały ZOMO.

Jak wynika z dokumentów IPN (Instytut Pamięci Narodowej) w okresie od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 zginęło 56 osób (głównie wskutek pobić i śmiertelnych postrzałów).  Choć z raportów z innych instytucji wynika, że tych ofiar mogło być znacznie więcej.






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am