Przejdź do głównej zawartości

TAURON: Premier RP Beata Szydło z wizytą na budowie bloku energetycznego w Jaworznie

Premier RP, Beata Szydło złożyła 22 lutego wizytę na placu budowy węglowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Ta największa inwestycja Grupy TAURON znacząco poprawi efektywność wytwarzania energii. Oddanie bloku do eksploatacji ma nastąpić pod koniec obecnej dekady.


TAURON realizuje jedną z największych i najbardziej wymagających inwestycji w Polsce, charakteryzującą się najwyższymi wskaźnikami technicznymi i ekologicznymi w swojej klasie. Ta wysokosprawna jednostka będzie spełniać surowe normy z zakresu ochrony środowiska i ma zastąpić moce wytwórcze starszej generacji, których odstawianie jest konieczne ze względu na rygorystyczną politykę klimatyczną Unii Europejskiej, oraz zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej i zagwarantować bezpieczeństwo Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – mówi Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Wykorzystana technologia zapewni roczne zapotrzebowanie na węgiel w wysokości od 2 do 3 mln ton rocznie przez około 30 lat, a to gwarancja pracy dla kopalni Grupy TAURON. 

Zakres inwestycji obejmuje budowę nowego bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV, wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Jednostka o minimalnej sprawności 45 proc. netto będzie spełniała nie tylko surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ale również zostanie wykonana zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa i stosowanymi normami polskimi jak również Unii Europejskiej. Ponadto istnieje możliwość dobudowy w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla (tzw. CCS Ready), co może mieć istotne znaczenie w związku z polityką Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2. Przy budowie bloku znajdzie zatrudnienie kilka tysięcy osób. Zagwarantuje on na kilkadziesiąt lat kilka tysięcy miejsc pracy w kopalniach Grupy TAURON, które będą dostawcami paliwa. 

Prace realizacyjne na budowie przebiegają bez zakłóceń. Zakończono prace ślizgowe budowy dwóch żelbetowych pylonów komunikacyjnych o wysokości ponad 138 m. Na wykonanej już płycie fundamentowej budynku kotłowni trwają prace związane z realizacją cokołów pod nośną konstrukcją stalową tego obiektu. Na terenie budynku maszynowni, gdzie płyta fundamentowa została zabetonowana z końcem ubiegłego roku, kontynuowane jest deskowanie i zbrojenie ścian oraz słupów stropu. Postęp prac jest również widoczny przy realizacji chłodni kominowej. Zakończono montaż prefabrykowanych słupów i belek wieńca płaszcza chłodni wraz z zabetonowaniem węzłów pomiędzy belkami. Zmontowane belki stanowią pierwszy ze 143 cykli wznoszenia płaszcza chłodni. Chłodnia kominowa jaworznickiego bloku osiągnie wysokość aż 180 m. Jej średnica u podstawy to prawie 150 m – w jej wnętrzu zmieściłby się pełnowymiarowy stadion piłkarski.

Zakończono montaż rurociągu powrotnego wody chłodzącej pomiędzy budynkiem maszynowni, a misą chłodni kominowej. W trakcie realizacji jest również montaż rurociągu wody zasilającej od strony pompowni wody chłodzącej w kierunku maszynowni. Na ukończeniu jest wykonanie ostatniego elementu szybu centralnego (tzw. risera) chłodni kominowej. Równolegle realizowana jest żelbetowa, monolityczna konstrukcja nośna budynku nastawni blokowej. Trwają już wykopy pod fundamenty obiektów Instalacji Odsiarczania Spalin. Rozpoczęcie montażu konstrukcji stalowej kotła planowane jest na kwiecień br.

Podstawowe parametry techniczne bloku:

Moc znamionowa bloku (brutto)                                           910 MW
Maksymalna wydajność kotła                                              2453 Mg/h
Ciśnienie znamionowe pary świeżej na wylocie z kotła       28,5 MPa
Temperatura znamionowa pary świeżej                               600 ºC
Ciśnienie znamionowe pary wtórnie przegrzanej                 5,78 MPa
Temperatura znamionowa pary wtórnie przegrzanej           610 ºC
Stężenie zanieczyszczeń gazowych w spalinach nie więcej niż:
SO2                                        150 mg/mn3
NOx                                        150 mg/mn3
pył                                         10 mg/mn3
Znamionowa sprawność bloku brutto                                   > 49,5 %
Sprawność bloku netto                                                         > 45,9 % 
 
Efekt ekologiczny:
(porównanie emisji na MWh starych bloków 120MW i bloku 910MW):          
stare bloki 120 MW                       nowy blok 910 MW          redukcja na MWh
Pył               0,22 kg                                 0,02 kg                                 - 91%
SO2               6,40 kg                                 0,4 kg                                   - 95%
NOx               2,23 kg                                 0,4 kg                                   - 82%
CO2               950 kg                                   692 kg                                   - 28%

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am