Blisko 9 tysięcy uczestników, 30 konkurencji i dystanse od 300 m. do 100 km. Sportowa rywalizacja w wielu barwach - od startów dzieci do ultramaratończyków pokonujących 100 kilometrowy Ultramaraton Wyszehradzki im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w niecałe 10 godzin. Tak w skrócie opisać można 9. TAURON Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju
Festiwal dorobił się już swoich sportowych hitów, których renoma i skala trudności sprawiają, że krynicka impreza znana jest w całej biegowej Polsce. Na pierwszy plan wysuwa się tu Ultramaraton Wyszehradzki im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, czyli ekstremalne 100 km. po bezdrożach Beskidu Sądeckiego. Trasa przebiega malowniczymi szlakami Beskidu - z krynickiego deptaka, poprzez Rytro, Piwniczną, Wierchomlę Małą, Bacówkę nad Wierchomlą. Tytuł mistrzowski w tej rywalizacji obronił Kryniczanin Bartosz Gorczyca, który na co dzień trenuje na trasie ultramaratonu. Zwycięzca pokonał trasę w czasie 9:03,45 poprawiając swój ubiegłoroczny wynik o prawie 20 minut.
W ultramaratonie, na różnych dystansach, ale w magentowych koszulkach TAURON Team wystartowali pracownicy Grupy TAURON. W tym roku mistrzowskie dystanse pokonali dla wspólnej sprawy. Wszyscy pobiegli dla swojego kolegi Przemka, któremu start w biegu na 100 km uniemożliwił poważny wypadek. Ten gest pracowników pokazał, że sport to nie tylko rywalizacja i walka o zwycięstwo, ale też współpraca i wartości za które warto trzymać kciuki.
W biegu maratońskim bezkonkurencyjna okazała się festiwalowa „super para”. Cały bieg wygrał Rafał Czarnecki, który drugiego na mecie Grzegorza Czyża pokonał o ponad półtorej minuty, a w klasyfikacji kobiet triumfowała Lidia Czarnecka. Maratończyków dopingowały mistrzynie Europy w sztafecie 4 x 400 m Iga Baugart-Witan oraz Małgorzata Hołub-Kowalik, goście specjalni 9. TAURON Festiwalu Biegowego.
Dla najtwardszych i najwytrwalszych przeznaczony był Iron Run. Biega się tu na ulicy i w górach przez wszystkie trzy dni Festiwalu, mierząc się nie tyle z dystansem ponad 141 km, co ułomnościami i ograniczeniami swojego organizmu. W tej rywalizacji po raz drugi z rzędu triumfował Artur Jendrych, wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Aneta Ściuba z Lublina. Jej droga na najwyższy stopień podium wiodła przez pechowy upadek w biegu ultramaratońskim na 64 km.
Dużym zainteresowaniem, cieszyła się jak zawsze "Życiowa Dziesiątka" czyli najszybszy bieg uliczny w Polsce. Jego cechą charakterystyczną jest prowadząca trasa z góry 558 m.np.m w Krynicy do 430 m.n.pn. w Muszynie. Stanąć na podium i poprawić polski rekord trasy zdołała Katarzyna Rutkowska - uczestniczka Mistrzostw Europy w biegu na 5000 i 10000 m. Zawodniczka Podlasia Białystok trasę pokonała w 33:04. Wygrała Kenijka Oigo Mora z czasem 32:22, wyprzedzając swoją rodaczkę Ruth Nundu, która uzyskała wynik 32:25
Pod hasłem „Rozgrzewamy TAURON Festiwal Biegowy - Rozgrzejemy też Twój dom” w krynickim święcie biegania było obecna marka TAURON. Już w piątek na krynickim deptaku w strefie kibica zaparkował mobilny dom TAURONA. Uczestnicy Festiwalu i kibice mogli w nim uzyskać wiele praktycznych informacji na temat możliwości wymiany ogrzewania na ekologiczne, a także porównać koszty eksploatacji różnych urządzeń.
- Przekonanie ludzi do wymiany ogrzewania nie jest łatwe z uwagi na bariery finansowe, ale również wieloletnie przyzwyczajenia. Wykorzystujemy więc każdą okazję, by pokazać, że nasza oferta jest na tyle bogata i elastyczna, że każdy może znaleźć ekologiczne rozwiązanie grzewcze dopasowane do swoich potrzeb. Sądecczyzna jest istotnym regionem naszej działalności, a w kwestiach czystego powietrza, jest tu wiele do zrobienia - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Zawodnicy otrzymali pakiety startowe z atrakcyjnymi upominkami od TAURONA, a przedstawiciele firmy zorganizowali dla uczestników Festiwalu specjalną strefę aktywności z konkursami i innymi atrakcjami.
Od początku, Festiwalowi towarzyszy Forum Sport Zdrowie Pieniądze, na którym można było spotkać m.in. Oktawię Nowacką – brązową medalistkę olimpijską w pięcioboju nowoczesnym, Bogdana Wentę byłego piłkarza ręcznego, trenera czy Henryka Szosta – rekordzistę i 3-krotnego mistrza Polski w maratonie.
Komentarze
Prześlij komentarz