Przejdź do głównej zawartości

Polacy stworzyli aplikację na tablety, która pomoże wcześniej wykryć autyzm

Krakowska firma Harimata z pomocą psychologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego i programistów z Politechniki Gdańskiej stworzyła aplikację na tablety, która ma wesprzeć terapeutów i rodziców we wczesnym diagnozowaniu autyzmu u dzieci w wieku 2-5 lat. Polski wynalazek otrzymał nagrodę Digital Health Award

Aplikacja komputerowa Play.Care opracowana przez Polaków ma pomóc we wczesnym wykryciu autyzmu. Wśród twórców programu – oprócz krakowskich informatyków - są doktorantka psychologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Anna Anzulewicz i naukowcy z Politechniki Gdańskiej.
Jak mówi PAP Anna Anzulewicz, program ma postać zestawu prostych gier na tablety, której autorem jest producent gier edukacyjnych DuckieDeck. Na potrzeby projektu wyposażono je jednak w dodatkowe narzędzia, pozwalające na dokładną analizę ruchów gracza. Dzięki obserwowaniu, jak kilkulatek trzyma tablet i w jaki sposób dotyka ekranu, można z dużą skutecznością zdiagnozować, czy występują u niego zaburzenia autystyczne.

Nasza idea była prosta. Wiedzieliśmy, że już cała masa dwu-trzylatków korzysta z tabletów. Z drugiej strony, na podstawie innych testów przekonaliśmy się, że sam tylko sposób ruszania myszki i dotykania klawiatury użytkowników komputera może ujawniać nam wiele ich cech, np. wiek, płeć, a w pewnych wypadkach - także stany emocjonalne. W związku z tym pomyśleliśmy, że może w posługiwaniu się przez dziecko tabletem jest coś, co pozwoli zdiagnozować zaburzenie” – wyjaśnia Anzulewicz.
Harimata przebadała około setki dzieci w wieku od 3 do 6 lat, w tym połowę rozwijających się normalnie i połowę - ze zdiagnozowanymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W teście zmierzono w sumie 200 parametrów opisujących ruchy małych graczy.

Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji mogliśmy zaklasyfikować część dzieci do grupy rozwijającej się normalnie, a drugą część – do tej z zaburzeniami autystycznymi. Te drugie mają często problem z planowaniem i wykonywaniem ruchu, kiedy np. rysują linię czy kontur. Okazało się, że na podstawie trzech prostych gier na tablet oceniliśmy z ponad 90-procentową skutecznością, czy dziecko ma zaburzenia autystyczne czy też ich nie ma” – dodaje Anzulewicz.
Następnie krakowska firma przeprowadziła identyczne testy z udziałem prawie 600 dzieci w wieku 2-5 lat. „Wyniki były stabilne – w tym wypadku wykrywalność wyniosła od 87 do 92 proc., czyli dużo więcej niż zakładaliśmy. Oznacza to, że aplikacja ta może być pomocna w wykrywaniu symptomów autyzmu, choć oczywiście nie zastąpi kontaktu ze specjalistami” – zauważa badaczka.

Dzięki tej grze na tablety sami rodzice będą mogli ocenić, czy dziecko ma jakieś symptomy zaburzeń ze spektrum autyzmu i czy wobec tego powinni z nim pójść na konsultację do specjalisty. Już teraz widzimy spore zainteresowanie aplikacją ze strony rodziców. Na razie jej wersja beta jest testowana w Nowej Zelandii i Australii, a niebawem pokaże się w Polsce” – dodała.

Wynalazek krakowskiej firmy doceniono za granicą. Niemiecki inwestor XLHealth przyznał Harimacie nagrodę Digital Health Award i postanowił zainwestować w tę technologię. Firma została również uhonorowana przez rodzime Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia wynalazcze na arenie międzynarodowej.

Obecnie Harimata we współpracy z Politechniką Gdańską i Fundacją Hipoterapia realizuje w ramach środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (program “Innowacje Społeczne II”) kolejny projekt, który jest kontynuacją pracy nad wspomnianą aplikacją. Tym razem firma chce stworzyć system informatyczny, wspierający śledzenie postępów terapii dzieci z autyzmem.

„To będzie system łączący dane, wprowadzane ręcznie przez terapeutę, z danymi pozyskiwanymi automatycznie dzięki naszej aplikacji na tablety. Dzięki temu dowiemy się nie tylko, jak sobie dziecko radzi z rozwiązywaniem zadań, ale także, w jaki sposób dotyka ono ekranu tabletu i jaki ma to związek z postępami w leczeniu. W ten sposób wesprzemy pracę terapeutów pracujących z dziećmi autystycznymi” – podkreśla psycholog z UJ.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am