Przejdź do głównej zawartości

Znamy Laureatów 22. edycji Nagród Muzycznych Fryderyk 2016 – Muzyka Poważna

Akademia Fonograficzna wręczyła nagrody Fryderyk 2016 w kategoriach Muzyki Poważnej. Po dwa Fryderyki otrzymali: za Album Roku Muzyka Chóralna  i Album Roku Muzyka Współczesna - Paweł Łukaszewski; za Najlepszy Polski Album za Granicą i Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej – Krystian Zimerman

Uroczysta gala odbyła się 21 kwietnia w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i była transmitowana na żywo w Programie Drugim Polskiego Radia.

Uroczystość otworzył i zamknął występ Orkiestry Polskiego Radia pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego z solistami Łukaszem Błaszczykiem i Adamem Bogackim. W dalszej części gali wystąpił Meccore String Quartet oraz pianista Szymon Nehring.

Gospodarzami gali byli dziennikarze Polskiego Radia, Barbara Schabowska i Paweł Sztompke. Laureaci statuetki odbierali z rąk dyrektora Agencji Muzycznej Polskiego Radia – pana Piotra Iwickiego, dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia – pani Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz, prezesa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS – pana Janusza Foglera oraz Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pani Wandy Zwinogrodzkiej.

Laureatów nagród Fryderyk 2016 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej poznaliśmy wczoraj, 20 kwietnia, podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim.




Laureaci nagrody FRYDERYK 2016 – MUZYKA POWAŻNA
Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa
Musica Caelestis (DVD)
Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego
Musica Sacra Edition

Album roku muzyka dawna
Verbum Incarnatum
Paweł Gusnar i Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti pod dyrekcją Michała Sławeckiego
Ars Sonora

Album roku muzyka kameralna
RAVEL PIANO DUO: A Polish Kaleidoscope (Dobrzyński, Moszkowski, Zarębski, Palester)
Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska
DUX

Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca
Warsaw Philharmonic: the 1st Concert in the Rebuilt Hall
Orkiestra Filharmonii Narodowej (1955) i Wanda Wiłkomirska (skrzypce) pod dyrekcją Witolda Rowickiego
Warner Music Poland

Album roku recital solowy
Szymon Nehring. Chopin, Szymanowski, Mykietyn
Szymon Nehring (fortepian)
DUX/Stowarzyszenie im. L. van Beethovena

Album roku muzyka współczesna
Paweł Łukaszewski: Symphony of Providence (DVD)
Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Agnieszka Rehlis, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego
DUX

Najlepszy album polski za granicą

Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle - Lutosławski: Piano Concerto, Symphony No. 2
Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle
Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle - Lutosławski: Piano Concerto, Symphony No. 2
Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle
Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt współrealizowano ze środków publicznych Miasta Stołecznego Warszawy.

Organizatorami Gali Wręczania Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 są: Związek Producentów Audio Video oraz Agencja STX JAMBOREE.
Współorganizator: Miasto Stołeczne Warszawa.
Oficjalny Partner: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS: www.zaiks.org.pl 
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Oficjalny Partner Muzyczny: serwis streamingowy TIDAL w sieci PLAY.
Współpraca: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.
Partnerzy koktajlu: francuskie salony fryzjerskie Franck Provost, G-wine & cheese, marka Coca-Cola.
Patroni Medialni: Program Drugi Telewizji Polskiej, Radio ZETChilli, dziennik „Rzeczpospolita”, firma AMS, TVP Kultura, magazyn „Uroda Życia”, magazyn „VIVA! Moda”, Party.pl, firma Digitalboard, magazyn „Trendy Art of Living”, Multikino, portal Onet.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am