Saule Technologies robi kolejny krok w stronę komercjalizacji technologii produkcji ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. 3 marca, podczas International Conference on Perovskite Thin Film Photovoltaics (ABXPV) w Barcelonie, SAULE Technologies zaprezentowała pierwszy,działający prototyp modułu na bazie perowskitów, zasilający urządzenia typu smartfon
Spółka SAULE Technologies, której głównym celem jest opracowanie i komercjalizacja przemysłowej metody produkcji super cienkich, elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów, niespełna rok temu była na początku swej działalności. Miesiące intensywnej pracy zaowocowały pierwszymi małymi sukcesami.
„To szczególne wydarzenie dla całego zespołu SAULE Technologies. Cieszymy się, że doszliśmy do momentu, w którym możemy pokazać rezultaty naszej dotychczasowej pracy. Prototyp, który zaprezentowaliśmy w Barcelonie to dopiero początek. Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz japońskiego inwestora, będziemy w stanie znacznie udoskonalić naszą technologię. Będziemy pracować w lepszych warunkach, na nowoczesnym, profesjonalnym sprzęcie, na który czekamy. Już wkrótce będziemy mogli pochwalić się kolejnymi osiągnięciami.” – mówi Olga Malinkiewicz
Na konferencji w Barcelonie spotykają się przedstawiciele nauki m.in. z Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii, Korei, Stanów Zjednoczonych. SAULE Technologies wystąpiło na ABXPV w roli sponsora i przedstawiciela polskich innowacji, który jako jedyny jak do tej pory odnotował tak znaczące postępy w zakresie zastosowania perowskitów w produkcji elastycznych ogniw metodą ink-jet. Projekt rozwoju technologii perowskitowej właśnie przestaje być jedynie wizją.
„To pierwszy przykład implementacji technologii perowskitowej w elektronice użytkowej. W kolejnych etapach prac laboratorium będą powstawały coraz większe i wydajniejsze powierzchnie nadruku, umożliwiające wytwarzanie nawet wielkoformatowych ogniw fotowoltaicznych. Ich zastosowaniem są zainteresowane różne branże i sektory przemysłu na całym świecie, a także największe światowe marki” – mówi Piotr Krych, Prezes Zarządu SAULE.
Zespół SAULE konsekwentnie dąży do wyznaczonych celów i sukcesywnie pokazuje możliwości zastosowania rozwijanej technologii nie tylko w przemyśle, ale i w życiu codziennym. Skutecznie pokonuje wcześniej istniejące bariery, które zatrzymały inne polskie innowacje w fazie badań i zamknęły w laboratoriach, czyniąc je jedynie wizją bez szans na komercjalizację. Dzieli się rezultatami pracy, podkreślając siłę integracji nauki z biznesem.
„Nie prowadzimy typowej działalności naukowej. Jesteśmy głęboko przekonani o powodzeniu naszego projektu, dlatego w czasie gdy zespół naukowo-badawczy prowadzi intensywne prace w laboratorium we Wrocławiu, osoby odpowiedzialne za biznesową stronę funkcjonowania spółki rozmawiają z potencjalnymi partnerami. Funkcjonujemy symultanicznie, co docelowo pozwoli nam na zdecydowanie szybszą komercjalizację technologii i produktu ostatecznego. Zaprezentowany podczas ABXPV prototyp pierwszego cienkiego, lekkiego i elastycznego modułu zasilającego urządzenie typu smartfon z pewnością jest znaczącym sygnałem dla rynku, że oto zbliża się era perowskitów” – dodaje Artur Kupczunas, Wiceprezes SAULE.
Działalność SAULE to synonim polskich innowacji, ich nieodzowności i konkurencyjności na rynku światowym.
Żródło:SAULE Technologies
Komentarze
Prześlij komentarz