Przejdź do głównej zawartości

Od Chorwacji po Islandię. Zobacz, gdzie toczyła się Gra o tron

Premiera szóstego sezonu „Gry o tron” już dzisiaj 25 kwietnia. Miliony fanów na całym świecie niecierpliwie wyczekiwali tej daty, aby przekonać się, czy Jon Snow naprawdę nie żyje i aby znów móc rozkoszować się wspaniałymi serialowymi plenerami


Serial oparty na powieściowym cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” George'a R.R. Martina słynie nie tylko z nadzwyczajnego zamiłowania twórców do zabijania kluczowych bohaterów, ale także z niebagatelnego rozmachu, nieporównywalnego bodaj do żadnej innej telewizyjnej produkcji. Wszystkie krainy, miasta czy wyspy z wykreowanego przez amerykańskiego pisarza uniwersum doczekały się za sprawą HBO wysmakowanych realizacji, dla których twórcy serialu przemierzyli niemal całą kulę ziemską. To właśnie połączenie wspaniałych historycznych lokacji i troskliwie wyselekcjonowanych plenerów z kunsztem artystów odpowiedzialnych za rekwizyty, kostiumy i wizualizacje komputerowe zadecydowało o niezwykłym realizmie serialowych wydarzeń.
Kraina wiecznego lodu
Podróż śladami serialowych lokacji zacznijmy od najdalszej Północy – krainy za Murem. W roli tego wiecznie skutego lodem, obrosłego mrocznymi legendami, zamieszkałego przez Dzikich i Białych Wędrowców terytorium wystąpiła Islandia. Położona na północnym Atlantyku wyspa to idealna lokalizacja dla scen, które działy się za Murem. Jej terytorium w jedenastu procentach pokryte jest lodowcami, a krajobraz uzupełniają liczne – w tym także czynne! – wulkany oraz gejzery i gorące źródła.
Ta prawdziwie wybuchowa mieszanka owocuje niesamowitymi krajobrazami, niespotykanymi w żadnym miejscu na świecie – nic dziwnego więc, że tak dobrze wyglądają na ekranach telewizorów. Wielu widzów „Gry o tron” zapragnęło ujrzeć je na własne oczy. - Choć Islandia sprawia wrażenie nieprzyjaznej – mówi Jolanta, ekspert centrum lotniczego Sky4Fly.net – właściwie żyje z turystyki. Dwóch na trzech mieszkańców tego kraju zatrudnionych jest właśnie w tym sektorze, samą wyspę zaś odwiedza rocznie około miliona turystów.
Północ – południe
W książkowym uniwersum Martina na południe od Muru rozciągają się już włości Starków – dawnych Królów Północy. Scenom kręconym w ojczyźnie Neda i Robba plenerów użyczyła Irlandia Północna.
I tak na przykład w rodową siedzibę Starków – potężną twierdzę Winterfell – wcielił się zamek Ward pod Belfastem. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że są to ruiny średniowiecznej fortecy. Wręcz przeciwnie – zamek Ward został zbudowany w XVIII wieku, a charakteryzuje się misternym eklektycznym wykończeniem. To, jak prezentuje się w „Grze o tron”, jest zatem w dużej mierze wynikiem pracy speców od efektów specjalnych.
Wodne ogrody w stylu mudejar
Po przeciwnej stronie kontynentu Westeros leży rządzona przez książąt i księżniczki z rodu Martell egzotyczna kraina Dorne. Jednym z najpiękniejszych miejsc położonych we włościach rodziny księcia Oberyna są Wodne Ogrody. Tutaj właśnie w 5 sezonie wyruszyli z misją Jaime Lannister i Bronn. Do roli Wodnych Ogrodów twórcy serialu zaadaptowali ogrody wspaniałego pałacu Alkazar w Sewilli, którego początki sięgają XI wieku i czasów muzułmańskiego kalifatu kordobańskiego.
Dziś pałac Alkazar, zachwycający egzotycznym stylem mudejar, jest jednym z najcenniejszych zabytków całej Hiszpanii. Aby zamienić go w pałac księcia Dorana Martella, twórcy serialu musieli wystarać się o specjalną zgodę rządu hiszpańskiego. Było warto! Choć jak dotąd nie spędziliśmy w Dorne
Chorwacka przystań
Zostawmy już mroźną Północ i przenieśmy się w cieplejsze miejsce – do Królewskiej Przystani, którą na potrzeby serialu stał się chorwacki Dubrownik. Stare Miasto tego nadadriatyckiego kurortu stało się areną szokujących wydarzeń ubiegłorocznego sezonu, zwłaszcza pokutnego marszu królowej Cersei Lannister.

Dubrownik został wybrany przez ekipę „Gry o tron” nie tylko ze względu na swoje niezaprzeczalne uroki. Ważnym argumentem były również stosunkowo niskie koszty – zdjęcia kosztowały „jedynie” 14 milionów euro. Była to inwestycja, która przyniosła korzyści zarówno stacji HBO, jak i samemu Dubrownikowi, którego władze na potrzeby ekipy filmowej nieraz wyłączały część miasta z normalnego ruchu.
- Chorwaccy inwestorzy zareagowali błyskawicznie – opowiada Piotr ze Sky4Fly.net. - Biura podróży oferują wycieczki śladami ekipy filmowej, powstały specjalne mapy porównujące Dubrownik do serialowej Królewskiej Przystani. Za sprawą kryzysu gospodarczego sektor turystyki w Chorwacji zaliczał poważny regres. Dzięki „Grze o tron” - podobnie jak niegdyś w Nowej Zelandii po nakręceniu „Władcy Pierścieni” Petera Jacksona – wszystko się odmieniło. Tylko w 2014 roku ten kraj odwiedziło prawie 12 milionów zagranicznych turystów, z czego aż milion wybrał się do Dubrownika, dzięki czemu wpływy z turystyki do miejskiego budżetu wzrosły aż o 10 milionów euro.
Warto podkreślić, że Chorwacja stanowi bardzo popularny kierunek wakacyjnych wojaży zwłaszcza wśród polskich turystów. Rokrocznie odwiedza ją ponad 600 tysięcy naszych rodaków. Z powodu premiery nowego sezonu „Gry o tron” - najlepszego dotąd, jak zapowiadają twórcy – tegoroczne zainteresowanie może być jeszcze większe. Dlatego warto podróż planować już teraz, korzystając z wyszukiwarki połączeń lotniczych Sky4Fly.net.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am