Przejdź do głównej zawartości

Politechnika Lubelska zaprezentowała innowacyjny system UAV+UTV na MOTOR SHOW 2016

Przedstawiciele Politechniki Lubelskiej zaprezentowali na Międzynarodowych Targach Poznańskich MOTOR SHOW 2016 innowacyjny, zintegrowany system UAV+UTV składający się z autonomicznego pojazdu kołowego typu buggy oraz drona.  Opracowany i wykonany na Politechnice Lubelskiej pojazd  może być przyszłości wykorzystywany wykorzystywany na rynku wojskowym i cywilnym









Pojazd skonstruowany na lubelskiej uczelni wyposażony został w specjalne lądowisko, które zostało umiejscowione na dachu pojazdu i system automatycznego lądowania drona, który umożliwia lądowanie zarówno podczas postoju pojazdu, jak i jego ruchu. Pojazd ma wszelkie cechy pojazdu terenowego i napędzany jest silnikiem spalinowym w układzie boxer o poj. 2 l, który przenosi moment napędowy na 4 koła.

Cechą, która wyróżnia nasz pojazd jest jego integracja z dronem – podkreśla dr inż. Leszek Gardyński, członek zespołu opracowującego „buggy”. Dotyczy ona możliwości startów i lądowań drona w trybie automatycznym na pojeździe „buggy” nawet będącym w ruchu, a także śledzenia pojazdu podczas przemieszczania się oraz przekazywania operatorowi drona informacji z powietrza-zaznacz naukowiec z Politechniki Lubelskiej.

Zintegrowany system może mieć wiele praktycznych zastosowań np. w rolnictwie, leśnictwie, monitoringu obiektów liniowych, w transporcie kurierskim, w akcjach niebezpiecznych typu pożar, powódź.

2-osobowy (docelowo 4-osobowy) Buggy ma wymiary 3,6x1,7x1,5m i posiada prostą i zwartą konstrukcję  a jego masa całkowita nie przekracza 1000 kg. Pojazd jest bezzałogowy, sterowany zdalnie przez operatora. Plany konstrukcyjne zakładają, że w tym układzie możliwe będzie zastosowanie różnych jednostek napędowych: silniki spalinowe, silniki elektryczne, hybrydy paliwowo-elektryczne.

Cały czas trwają prace badawcze nad udoskonaleniem całego systemu wraz z rozszerzeniem go o autonomiczną stację fotowoltaiczną, pełniącą kilka funkcji: magazynu energii elektrycznej do zasilania pojazdu samochodowego z silnikiem elektrycznym i zasilania baterii drona, pomieszczenia socjalnego dla np. pracownika rezerwatu, naukowca wykonującego badania terenowe itp. w miejscach pozbawionych infrastruktury energetycznej. System UAV+UTV może być wykorzystywany zarówno w obszarach cywilnych, jak i militarnych.



Fot. J. Krzysiak, SAF PL

Źródło: PL/własne

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am