Przejdź do głównej zawartości

Jest praca w regionie. Sektor BPO nie przestaje zatrudniać

Jak wynika z danych Antal, branża BPO każdego roku oferuje 40 tys. nowych miejsc pracy. Stanowiska do obsadzenia najczęściej czekają na osoby bez doświadczenia zawodowego ze znajomością języka angielskiego. Okazuje się jednak, że aż 66 proc. absolwentów nie wie, czym zajmują się ich potencjalni pracodawcy

W sektorze usług dla biznesu (BPO - Business Process Offshoring) i centrach usług wspólnych (SSC - Shared Services Centers) rekrutacja trwa nieprzerwanie. Firmy zatrudniają ok 212 tys. pracowników w całym kraju, ale sektor rośnie szybko, więc kadra stale się powiększa. Na przykład w stosunku do I kwartału 2015 roku w tym roku odnotowano 25% wzrost. Najnowsze prognozy pokazują, że do 2020 roku sektor będzie zatrudniał 300 tys. osób. Aktualnie całkowita liczba centrów usług w Polsce to 936[1]. Miasta skupiające największe korporacje usług wspólnych i usług dla biznesu to m.in: Wrocław, Kraków i Poznań. Również w Łodzi i Warszawie, miastach zlokalizowanych w bliskiej odległości od Skierniewic, swoje siedziby mają światowe marki. Tylko w województwie łódzkim jest obecnie aż 66 centrów biznesowych. Wśród nich wymienić można choćby takich gigantów jak: Infosys BPO Poland, Philips, TomTom, Hewlett-Packard czy Nordea Operations Centre. Firmy rekrutują zarówno specjalistów, jak i osoby do obsługi prostych procesów biznesowych, które nie wymagają doświadczenia zawodowego.

Dobra praca dla absolwentów

Korporacje z sektora BPO rekrutujące nowych pracowników zwykle mają jeden wymóg – kandydat musi znać język angielski, bo praca odbywa się w środowisku międzynarodowym. Minimalny poziom znajomości języka to B2. Liczą się też kompetencje miękkie, czyli umiejętność działania w zespole, komunikatywność, chęć rozwoju i szukania nowych rozwiązań. Większość umiejętności kandydaci zdobywają podczas wewnętrznych szkoleń. 

– Branża BPO to dobre miejsce do rozpoczęcia drogi zawodowej. Odnajdą się w niej absolwenci różnych kierunków. Począwszy od zarządzania, finansów i rachunkowości, a skończywszy na pedagogice, czy administracji. Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku bardzo często komunikatywność i dobra znajomość języka obcego. Poza angielskim często warto znać jeszcze jeden język, który ułatwia zdobycie pracy w centrach, obsługujących określone rynki zagraniczne – mówi dr Piotr Miller z Biura Karier PWSZ w Skierniewicach i dodaje: – Warto również wspomnieć, że korporacje z reguły oferują stabilne warunki zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę i wiele benefitów, jak np. dopłaty do wyjazdów wakacyjnych, czy karty uprawniające do korzystania z obiektów sportowych, które przyciągają młodych ludzi.

Korporacje szukają pracowników

Mocnym ogniwem łódzkiej gospodarki są również inwestorzy z dziedziny IT. Wciąż zatrudniają firmy takie jak: GFT Poland, Accenture czy Fujitsu Technology Solutions. Oprócz znajomości języków obcych, pracodawcy wymagają tam określonej wiedzy i umiejętności informatycznych. Poszukiwani są m.in. programiści i eksperci od oprogramowania SAP, testerzy aplikacji i osoby do obsługi klienta. W Łodzi ulokowały się również przedsiębiorstwa farmaceutyczne oraz wiodący producenci AGD. Z uwagi na centralne położenie miasta, dynamicznie rozwija się także logistyka i transport.

 – We wspomnianych obszarach można znaleźć zatrudnienie zaraz po studiach. Jednak bardzo ważne jest, by oprócz zdobycia dyplomu, postawić również na naukę angielskiego i praktyczne umiejętności, które na starcie są cenione przez pracodawców. Podczas obowiązkowych praktyk zawodowych nasi studenci uczą się pracy w zespole, podejmują wiele nowych wyzwań i zdobywają kompetencje, które później ułatwiają im odnalezienie się na rynku pracy – dodaje Piotr Miller, PWSZ w Skierniewicach.

Kierunek rozwoju regionu łódzkiego wyznacza Strategia Zintegrowanego Rozwoju Łodzi 2020+, która określa branże priorytetowe, mające przyciągnąć kolejnych inwestorów. W najbliższym czasie w Łodzi ma powstać prawie 3,5 tys. nowych miejsc pracy, zarówno w dużych korporacjach, jak i sektorze MŚP[2]. To szansa dla absolwentów wyższych uczelni także z mniejszych miast w regionie. PWSZ w Skierniewicach znajduje się w połowie drogi pomiędzy dwoma dużymi ośrodkami miejskimi, w których prężnie rozwija się sektor BPO. Jednocześnie w mieście powstają nowe inwestycje, takie jak Europejskie Centrum Ortopedii Dziecięcej, w których zatrudnienie znajdą osoby z wykształceniem z innych obszarów, nie tylko kierunków medycznych, ale też finansowych czy administracyjnych.


[1] ABSL, Sektor Nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2016
[2] http://www.inwestor.newseria.pl/newsy/odz_staje_sie,p653222896

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am