Przejdź do głównej zawartości

Śląska Wikipedia ma już ponad 5 tys. artykułów

Definicję bozonu, hasło na temat Baracka Obamy czy wpis o strzygach można przeczytać w śląskiej wersji Wikipedii. Właśnie pojawił się pięciotysięczny wpis - poinformował rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Krzysztof Machocki



"Tak, jak w przypadku wszystkich innych wersji językowych Wikipedii, a jest ich w tej chwili ok. 300, hasła powstają jedynie dzięki temu, że znajdzie się ktoś, komu chce się je napisać. Wystarczy usiąść przed komputerem, wpisać dany tytuł hasła i... zacząć pisać. Trzeba tylko pamiętać o podawaniu źródeł zamieszczanych w Wikipedii informacji, najlepiej w formie przypisów" - tłumaczy Krzysztof Machocki ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Jak czytamy w przesłanym PAP komunikacie, jubileuszowym pięciotysięcznym artykułem jest hasło o amerykańskim stanie Utah. Codziennie w śląskiej wersji Wikipedii pojawia się od kilku do kilkunastu nowych wpisów.

W przeciwieństwie do innych encyklopedii śląskich (m.in. powstającej pod patronatem Biblioteki Śląskiej Encyklopedii Województwa Śląskiego), Śląska Wikipedia posiada równie szeroki zakres tematyczny, co jej polskojęzyczna czy angielskojęzyczna siostra - przekonują jej koordynatorzy, dowodząc, że jest to największa encyklopedia tworzona w języku śląskim.

Celem prowadzenia śląskiej wersji Wikipedii, która powstała w 2008 r.  jest to, aby ten język "nie tylko przetrwał, ale wręcz ożył" - informują jej twórcy. "Pisząc Wikipedię, sami się uczymy języka. Niekiedy powstają spory wynikające z lokalnych różnic w nazewnictwie albo istnienia kilku nazw na daną rzecz (np. mobilńok/mobilok, czyli telefon komórkowy). Pisanie encyklopedii to zadanie bardzo ambitne, zwłaszcza w przypadku mowy, która do niedawna była wyłącznie mową ludzi prostych. (...) Obecnie jednak istnieje spora grupa ludzi wykształconych, którzy nie zapomnieli słyszanej w domu +godki+. Wracają oni do korzeni i pielęgnują swoją kulturę na różne sposoby" - wyjaśnia Maciej Wójcik, obecnie najaktywniejszy twórca śląskiej Wikipedii i jednocześnie jej administrator.

Wójcik zapytany przez PAP o najczęściej powstające hasła w śląskiej Wikipedii wyliczył te związane z geografią - państwa, miasta, wyspy czy morza, w dalszej kolejności artykuły biograficzne, hasła o zespołach muzycznych, klubach sportowych, poszczególnych sportach."Właściwie każda dziedzina wiedzy jest reprezentowana w śląskiej Wikipedii" - skwitował i dodał, że największą popularnością wśród czytelników cieszą się artykuły na temat Śląska i Ślązaków.

Jak przyznaje Maciej Wójcik, wielu wolontariuszy początkowo zaangażowanych w powstanie śląskiej Wikipedii z czasem straciło entuzjazm, gdy okazało się, że działa w oparciu o te same rygorystyczne zasady, co jej siostry w innych językach. "Dla części użytkowników nie do przyjęcia były zasady Wikipedii, zakładające neutralny punkt widzenia. Gdy przekonali się, że w tym projekcie nie wolno propagować ani zachwalać, odeszli. Inni odeszli z powodów ambicjonalnych, np. bo promowana przez nich forma zapisu została odrzucona" - dodał rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

W Polsce dynamicznie rozwija się również kaszubska Wikipedia, która powstała kilka lat przed jej śląskim odpowiednikiem. Ta pierwsza posiada więcej haseł. "Jeśli obecne trendy się utrzymają, to dogonimy Kaszubów w okolicach Nowego Roku 2017" - kończy Wójcik.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska jest organizacją pożytku publicznego, której celem jest wspieranie i promowanie projektów Wikimedia Foundation oraz skupionej wokół nich społeczności. Wśród projektów wspieranych przez stowarzyszenie jest polskojęzyczna Wikipedia - wolna encyklopedia internetowa, a także jej śląski odpowiednik.

Śląska wersja Wikipedii - największej na świecie cyfrowej encyklopedii - dostępna jest na stronie https://szl.wikipedia.org/.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Seksowne dziewczyny z KSW w rozbieranej sesji

KSW to nie tylko mieszane sztuki walki i zacięte pojedynki najlepszych fighterów mma, ale i piękne i seksowne dziewczyny. Zobaczcie jak wyglądała sesja Ring Girls KSW dla magazynu CKM Fot. You Tube/CKM/Ring Girls KSW Efekty pracy stylistów i fotografów w postaci rozebranych dziewczyn KSW już październikowym wydaniu magazynu CKM . Jak zapowiadają twórcy będzie na kogo popatrzeć. Wystarczy, że się przyjrzycie sesji z udziałem seksownych Ring Girls Federacji KSW. To właśnie te urodziwe dziewczyny wyprowadzają zawodników federacj KSW do ringu i chodzą dumnie po oktagonie prezentując kartę z numerem rundy i co najważniejsze uświetniają swoją obecnością widowiskowe gale KSW. I śmiało trzeba przyznać, że seksowne Ring Girls KSW wyglądają wspaniale i dziwi, że brylują podczas gal KSW i podbijają męskie serca, które oglądają walki mma. Zobacz Sesję Ring Girls KSW dla CKM: Przeczytaj także:  https://swiatimedia.blogspot.com/2015/01/seksowna-irina-shayk-czyli-pozna...

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański...

Brazylijska piękność nago. Jessika Alves w sierpniowym "Playboyu"

Jessika Alves wystąpiła w sesji jubileuszowego wydania magazynu „Playboy”. Piękna brazylijska aktorka przyznała w jednym z wywiadów, że jest szczęśliwa, że mogła pokazać swoje naturalne piękno i zdradziła, że nigdy jeszcze nie chodziła tak długo nago w życiu jak podczas rozbieranych zdjęć Sesja zdjęciowa do sierpniowego "Playboya" z udziałem Jessiki Alves była kręcona w Sul do Rio.  Pi ę kna aktorka, która niedawno zakończyła zd j ęcia do ostatniej części telenoweli "Em Familia",  11 sierpnia pojawi się w programie "Super Chef VIP w 2014", w kt ó rym uczestnicy b ę dą walczyli o nagrodę w wysokości 50.000 dolarów.   Efekty sesji z udziałem pięknej panny Alves możemy podziwiać w jubileuszowym wydaniu brazylijskiej edycji magazynu "Playboy". A trzeba przyznać, że jest się czym zachwycać, bo urodziwa  Jessika wygląda zjawiskowo i seksownie. To zasługa w dużym stopniu jej naturalnego wdzięku, ale i wynik pracy stylistów,...