Przejdź do głównej zawartości

62 lata Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

28 czerwca Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni obchodziło 62-lecie swojego istnienia. To niezwykle miejsce, jak czytamy na stronie instytucji "na stałe wrosło w gdyński pejzaż. Dziś trudno wyobrazić sobie Skwer Kościuszki bez wspaniałej sylwetki "Błyskawicy", czy też Bulwar Nadmorski pozbawiony Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego"

"Upowszechnianie i popularyzacja historii Marynarki Wojennej RP to jeden z głównych filarów naszej działalności. Oferta ekspozycyjna, prezentująca bogate i piękne dzieje oręża polskiego na morzu, skierowana jest do wszystkich, chcących poznać ten rozdział  historii naszego kraju."-czytamy dalej

Muzeum Marynarki Wojennej powstało 28 czerwca 1953 roku. Pierwotnie mieściło się ono w przedwojennej willi znajdującej się tuż obok gdyńskiej plaży. Od 28 listopada 2012 roku placówka zmieniła siedzibę i teraz znajduje się w nowoczesnym czteropiętrowym budynku o powierzchni ponad 3 tyś. m kw. przy ulicy Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni. 

Na odwiedzających MMW w Gdyni czekają m.in. wystawy związane z historią Marynarki Wojennej RP, łącznie jest to osiem działów, wśród których są m.in. Dział Broń i Uzbrojenie, w który jak czytamy na stronie MMW zgromadzono około 800 szt. broni (broń biała (szable kordziki), broń strzelecka (pistolety, rewolwery, karabiny) oraz sprzęt artyleryjski (armaty, działa przeciwpancerne) oraz hełmy wojskowe pochodzące z różnych państw z okresu II wojny światowej.

Z kolei w Dział Modele, który liczy 368 modeli okrętów i żaglowców, zobaczymy m.in. modele stoczniowe oraz zabytkowe modele żaglowców( m.in. model żaglowca angielskiego HMS „Royal Sovereign” wykonany przez Stefana Sobeckiego z Torunia.

W Dziale Wyposażenie Okrętowe obejrzymy zabytki związane z konstrukcją okrętów oraz sprzętem nawigacyjnym, radiolokacyjnym (kompasy, kolumny sterowe). Atrakcje czekają także na zwiedzających Dział Sztuka, w którym zebrano 560 eksponatów. Znalazły się wśród nich obrazy olejne znanych marynistów takich jak Mariana Moskwy, Antoniego Suchanka, Henryka Baranowskiego, grafiki, pastele, rzeźby, gobeliny oraz rzemiosło artystyczne.

W Dziale Numizmaty i Falerystyka na oglądających czekają medale okolicznościowe związane z ważnymi datami dotyczącymi historii Polski oraz wydarzeniami w Wojsku Polskim, ordery, odznaczenia z pochodzących z różnych rejonów świata, oznaki wojskowe, znaczki patriotyczne i okolicznościowe. Z koli w Dziale Dokumentacji i Opracowań zgromadzone są relacje, kolekcje osobiste, archiwalia, pamiętniki i fotografie związane z Marynarką Wojenną.

W gdyńskim Muzeum jest miejsce na umundurowanie i oporządzenie żołnierskie, sztandary wojskowe, bandery, znaki dowódców, flagi państwowe oraz liczne pamiątki związane z jednostkami Marynarki Wojennej oraz te, które są przekazywane  Dowództwu Marynarki przez międzynarodowe delegacje.

Oprócz wystaw w środku Muzeum na zwiedzających czeka także Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego, oraz legendarny okręt ORP Błyskawica (chwilowo nieczynny do 30 kwietnia).

Więcej o Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni na oficjalnej stronie instytucji: muzeummw.pl

Źródło: muzeummw.pl


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am