Przejdź do głównej zawartości

Pasztet - wielka rzecz na wielkanocny stół

Wśród specjałów na Wielkanoc, obok jajek i żurku, zajmuje miejsce na podium. Prosty w przygotowaniu, o niepowtarzalnym smaku, z ulubionymi dodatkami. Mowa o pasztecie, który już niedługo będziemy jeść ze smakiem w świąteczny poranek


Wielbiciele pasztetu dzielą się na dwie grupy: tych, którzy szukają sprawdzonego przepisu na jego klasyczną odmianę, oraz takich, którzy chcą urozmaicić jego smak nietypowymi dodatkami. Szef kuchni Knorr, Piotr Murawski, postanowił dogodzić jednym i drugim i serwuje przepisy na najlepsze pasztety na tegoroczny wielkanocny stół.

Mięsne, rybne, warzywne smaki

Tradycyjna receptura na pasztet jest bardzo prosta. Zazwyczaj dusimy wybrane gatunki mięsa z warzywami, a następnie ugotowane składniki mielimy. Moczymy w powstałym bulionie bułkę lub bułkę tartą i również dodajemy do masy. Następne w kolejności to: jajko, przyprawy oraz część bulionu, który uczyni nasz pasztet bardziej aromatycznym i soczystym. Jednolitą masą wykładamy foremkę i pieczemy około godziny w temperaturze 180 stopni.

Najczęściej wybór mięsa na taki pasztet pada na królika lub indyka. Okazuje się jednak, że w dziedzinie pasztetów ostatnio wiele się dzieje. Coraz modniejsze stają się pasztety warzywne, np. z selera, lub rybne, jak choćby z łososia i szpinaku. Ten drugi robi się naprawdę szybko, miksując szpinak z rybą, jajkiem, przyprawami i śmietaną. Na końcu wrzucamy pokrojonego w kostkę łososia już bez miksowania, aby w pasztecie były wyczuwalne kawałki ulubionej ryby.

Pasztet z łososia i szpinaku


Składniki:
- 400  g świeżego łososia
- Przyprawa Uniwersalna Delikat Knorr
- 450 g świeżego szpinaku
- 160 ml gęstej śmietany
- 3 jajka
- gałka muszkatołowa
Sposób przygotowania:
  1. 150 g łososia pokrój w kostkę.
  2. Resztę zmiksuj w robocie kuchennym z jajkami, dopraw Przyprawą Uniwersalną Delikat Knorr i gałką muszkatołową.
  3. Posiekaj szpinak. Do masy dodawaj szpinak, miksując całość.
  4. Następnie dodaj łososia pokrojonego w kostkę, śmietanę i delikatnie wymieszaj.
  5. Nagrzej piekarnik do 180°C. Formę do pieczenia (23x12 cm) wysmaruj masłem, wyłóż folią aluminiową. Do formy wlej masę, przykryj folią od góry i wstaw do dużej blachy napełnionej zimną wodą do 1/3 wysokości (pasztet będzie się piekł w kąpieli wodnej).
  6. Całość umieść w piekarniku (150°C) i piecz 1 godzinę. Po upieczeniu i ostudzeniu schładzaj w lodówce przez noc.
Standardowa receptura, niestandardowe dodatki

Do pasztetu warto podejść z dużą kreatywnością. Możemy bowiem zdziwić się, z jak wieloma smakami idzie on w parze. Załóżmy, że wybieramy pasztet wieprzowo-wołowy. Potrzebne mięsa to: łopatka wieprzowa, podgardle wieprzowe, wołowina oraz niewielka ilość wątróbki. Wyjątkowego smaku nada temu pasztetowi żurawina, którą możemy wymieszać z masą mięsną, oraz świeżo posiekany rozmaryn – do posypania pasztetu po wierzchu.  

Pasztet z rozmarynem i żurawiną


Składniki:
- 400 g mięsa wieprzowego (łopatka)
- 1 Esencja do duszonych mięs Knorr
- 250 g podgardla wieprzowego
- 400 g wołowiny
- 250 g wątróbki
- 6 łyżek żurawiny suszonej (namoczona w ciepłej wodzie)
- 1 łyżka rozmarynu świeżego (posiekanego)
- 1 cebula
- włoszczyzna (marchewka, kawałek selera, pietruszka)
- 2 kajzerki namoczone w wodzie
- 5 jajek
- tłuszcz do smażenia
- pieprz czarny
- 3 liście laurowe i ziela angielskie
- 2 łyżki bułki tartej
- 1 łyżka margaryny
Sposób przygotowania:
  1. Wszystkie mięsa oprócz wątróbki pokrój na mniejsze kawałki, obsmaż na mocno rozgrzanym tłuszczu, przełóż do garnka i zalej niewielką ilością wody – tak, aby przykryła mięso.
  2. Do garnka dodaj obrane warzywa, liść oraz ziele. Całość zagotuj, zbierz powstałe szumowiny i duś mięso do momentu, gdy będzie bardzo miękkie. Na kilkanaście minut przed końcem duszenia włóż również wątróbkę.
  3. Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na tłuszczu. Kajzerki odciśnij z wody.
  4. Wszystkie mięsa, cebulę, warzywa i kajzerki przepuść przez maszynkę do mielenia. Żeby pasztet był pełen smaku, do masy dodaj Esencję do duszonych mięs Knorr rozpuszczoną w gorącej wodzie lub pozostałym wywarze z gotowania mięsa, żurawinę oraz jajka, dopraw pieprzem i wszystko razem wymieszaj.
  5. Mięsną masę wyłóż do natłuszczonej margaryną i posypanej bułką tartą foremki, posyp obficie rozmarynem i wstaw do nagrzanego do 160°C piekarnika. Pasztet piecz przez ok. 1,5 godziny. Następnie wystudź i pokrój w plastry.
A może nasza rodzina uwielbia grzybowe smaki? Koniecznie przygotujmy pasztet pachnący  leśnymi grzybami. Wystarczy, że mięso ugotujemy z suszonymi grzybami i pogłębimy jego smak bulionem, np. Bulionem grzybowym Knorr. „Leśny” charakter pasztetu podkreślą dodane do gotowania ziarna jałowca.

6 zasad szefa kuchni - aby pasztet się udał
  1. Pasztet źle znosi mrożenie - traci swoją konsystencję i smak. Nie ma za to problemu, żeby zrobić go około 4-5 dni przed świętami - świetnie przechowa się w lodówce.
  1. Ważne, aby mięso na pasztet nie było zbyt chude, ponieważ nasz świąteczny przysmak wyjdzie nam łykowaty i suchy. Dobrym dodatkiem mięsnym, który zapewni odpowiednią wilgotność pasztetu, będzie kawałek podgardla wieprzowego.
  1. Pasztet piecz w podłużnej, wąskiej foremce, tzw. keksowej. Wyłóż ją cienkimi plastrami boczku lub słoniny - dzięki temu pasztet nie przypali się, a do tego nabierze dodatkowego przyjemnego aromatu.
  1. Pasztet zazwyczaj przyrządzamy, mieszając kilka gatunków mięsa. Jeśli mamy w zwyczaju dorzucać wątróbkę cielęcą lub drobiową, to weźmy pod uwagę, że zbyt duża jej ilość może zdominować smak całości.
  1. Najlepszą przyprawą do pasztetu, o której absolutnie nie można zapomnieć, to gałka muszkatołowa. Najlepiej smakować będzie ta świeżo starta - dużo bardziej intensywna w smaku, za to posiadająca mniej goryczki.
  1. Sekretem pysznego pasztetu jest odpowiednie doprawienie, dlatego starannie dobierzmy przyprawy. Aby podkreślić mięsny smak pasztetu, warto wzbogacić wywar Bulionetką drobiową Knorr, natomiast jeśli wybieramy wersję wegetariańską, użyjmy Bulionu na włoszczyźnie.
Pasztet w doborowym towarzystwie


Zastanawiacie się czasem, w jakich okolicznościach powstało powiedzenie „niebo w gębie”? Mógł to być moment, gdy po raz pierwszy podano pasztet w towarzystwie ćwikły. Ewentualnie z chrzanem. Piotr Murawski, szef kuchni Knorr, poleca te dodatki podawać do świątecznego pasztetu. „Mój przepis na domową ćwikłę to połączenie chrzanu, buraka oraz jabłka. Średniej wielkości buraka piekę w piekarniku zawiniętego w folii aluminiowej. Taką mieszankę doprawiam do smaku cytryną, odrobiną cukru i soli - i gotowe!” - opowiada. Murawski poleca również połączyć chrzan z żurawiną lub borówką - efektem jest wyjątkowy smak w sam raz na Święta Wielkanocne - zarówno do pasztetu, jak i do mięs oraz wędlin.
Smacznego!

Przeczytaj także; Pracodawcy cenią znajomość języka obcego

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Seksowne dziewczyny z KSW w rozbieranej sesji

KSW to nie tylko mieszane sztuki walki i zacięte pojedynki najlepszych fighterów mma, ale i piękne i seksowne dziewczyny. Zobaczcie jak wyglądała sesja Ring Girls KSW dla magazynu CKM Fot. You Tube/CKM/Ring Girls KSW Efekty pracy stylistów i fotografów w postaci rozebranych dziewczyn KSW już październikowym wydaniu magazynu CKM . Jak zapowiadają twórcy będzie na kogo popatrzeć. Wystarczy, że się przyjrzycie sesji z udziałem seksownych Ring Girls Federacji KSW. To właśnie te urodziwe dziewczyny wyprowadzają zawodników federacj KSW do ringu i chodzą dumnie po oktagonie prezentując kartę z numerem rundy i co najważniejsze uświetniają swoją obecnością widowiskowe gale KSW. I śmiało trzeba przyznać, że seksowne Ring Girls KSW wyglądają wspaniale i dziwi, że brylują podczas gal KSW i podbijają męskie serca, które oglądają walki mma. Zobacz Sesję Ring Girls KSW dla CKM: Przeczytaj także:  https://swiatimedia.blogspot.com/2015/01/seksowna-irina-shayk-czyli-poznaj.ht

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am