Dokładnie 32 768 zielonych i purpurowych kwadratowych naklejek o boku niespełna 1 cm składa się na fraktal – tzw. dywan Sierpińskiego, który „wykleili” studenci Politechniki Gdańskiej. We wtorek 26 stycznia o godz. 12.15 na Dziedzińcu im. Jana Heweliusza w Gmachu Głównym PG studenci połączą przygotowane przez siebie fragmenty dywanu w całość
Stworzona przez studentów PG (łącznie 512 osób pochodzących z różnych wydziałów) część fraktala wkrótce trafi do Hiszpanii. Tam bowiem narodziła się idea pod nazwą "Sierpinski Carpet Project". Inicjatywa José Luis Rodríguez Blancas, profesora matematyki Uniwersytetu Almerii i Davida Crespo Casteleiro, nauczyciela matematyki w szkole średniej ma uczcić setną rocznicę opisania przez Wacława Sierpińskiego fraktala geometrycznego zwanego "dywanem Sierpińskiego". Hiszpanie stworzą siódmą iterację dywanu – ich kwadrat będzie miał aż 44 m. W projekt zaangażowało się wiele szkół i uczelni z całego świata.
Na Politechnice Gdańskiej powstała piąta iteracja dywanu Sierpińskiego – kwadrat o boku około 5 metrów. Każdy student przygotował drugą iterację dywanu (zmieściła się na kartce formatu A4). Studenci pracowali w grupach warsztatowych, łącznie 3 dni. Jutro będzie okazja, by przyjrzeć się efektom ich pracy.
– Dywan Sierpińskiego powstaje z kwadratu, który dzielimy na dziewięć mniejszych jednakowych kwadratów, następnie środkowy kwadrat usuwamy. W ten sposób powstaje pierwsza iteracja dywanu. Następnie każdy z pozostałych ośmiu kwadratów ponownie dzielimy na dziewięć mniejszych i usuwamy środkowy kwadrat. To samo robimy w kolejnych krokach z pozostałymi kwadratami. Tak powstają kolejne iteracje dywanu– tłumaczą pracownicy Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość, organizatorzy akcji z ramienia PG.
Źródło: PG
Źródło: PG
Komentarze
Prześlij komentarz