Przejdź do głównej zawartości

Już jutro 15 urodziny Wikipedii. Dołącz do świętujących

15 stycznia 2016 roku Wikipedia skończy 15 lat i na całym świecie z tej okazji jest organizowanych 100 wydarzeń. W Polsce 15-lecie Wikipedii organizuje Stowarzyszenie Wikimedia Polska i Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, które zapraszają wszystkich do świętowania tego dnia urodzin największej na świecie encyklopedii

- Jeśli macie ochotę podziękować jubilatce za wiedzę, której wam dostarcza, dowiedzieć się o niej więcej i zdmuchnąć świeczki na urodzinowym torcie, to koniecznie przyjdźcie 15 stycznia o godz. 14.00 do Zachęty Narodowej Galerii Sztuki-zachęcają organizatorzy.

I dodaje, że w spotkaniu będą uczestniczyć wikipedyści, którzy opowiedzą o tym, jak powstaje największe na świecie źródło wiedzy. - Będzie też okazja do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym poświęconym temu, jak Wikipedia zmienia świat, jakie są jej zalety, a jakie budzi wątpliwości. Co jeszcze? Jak to na urodzinach - będzie niespodzianka i będzie też torttłumaczą organizatorzy.

Wikipedia, która jest największą encyklopedią na świecie  liczy obecnie ponad 35 milionów artykułów i dostępna jest za darmo w prawie 300 wersjach językowych. Założycielem Wikipedii jest Jimmy Weles. Encyklopedia zarządzana jest obecnie przez Wikimedia Foundation z San Francisco. Jednym z dziewięciu krajowych partnerów przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Wśród Wikipedystów dominują mężczyźni, którzy stanowią 80-90% użytkowników. „Nie wiemy z czego to wynika – być może z mniejszego poczucia pewności kobiet. Badamy to zjawisko. Jednocześnie Wikimedia Foundation podjęła działania zmierzająca do wyrównania tej różnicy” – wyjaśnia Szafran-Kozakowska, kierownik Biura Prasowego Stowarzyszenia Wikimedia Polska w rozmowie Nauka w Polsce PAP.

„Jest dostępna całkowicie za darmo, neutralna światopoglądowo i pozbawiona reklam. Tworzą ją wolontariusze. Infrastruktura techniczna finansowana jest z dobrowolnych wpłat ludzi z całego świata” – wylicza cechy encyklopedii Natalia Szafran-Kozakowska.

 Program wydarzenia
  • 14:00 Otwarcie uroczystości
  • 14:30 Niespodzianka wideo
  • 14:40 O tym jak to jest być wikipedystą opowiada Piotr Gackowski (użytkownik PMG)
  • 15:00 Jak hartowała się stal czyli o początkach Wikipedii opowiada Tomasz Ganicz (użytkownik Polimerek)
  • 15:20 O ekonomii Wiki opowiada Edwin Bendyk
  • 15:50 Panel dyskusyjny o Wikipedii z udziałem Jarosława Lipszyca (Fundacja Nowoczesna Polska), Edwina Bendyka, Julii Marii Koszewskiej (wikipedystka, aktywistka społeczna), Michała Buczyńskiego (Stowarzyszenie Wikimedia Polska), Marii Drozdek (wikipedystka-rezydentka współpracująca z Muzeum Narodowym w Warszawie) oraz Marka Stelmasika (Stowarzyszenie Wikimedia Polska)
  • 16:40 Tort urodzinowy

Wydarzenie jest otwarte, wstęp wolny.

15 stycznia, w godzinach 14:00 - 17:00


Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art

Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa

Źródło: Wikipedia/Facebook/ZNGS/naukawpolsce.pap.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am