Przejdź do głównej zawartości

Student z Politechniki Gdańskiej opracował aplikację „Stutthof. Nowy wymiAR”. Prezentacja 1 lutego

1 lutego 2016 roku Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie zaprezentują aplikację, która pozwala w niekonwencjonalny sposób poznać dzieje obozu koncentracyjnego Stutthof 

Aplikację zaprojektował student informatyki PG, inż. Przemysław Kubicki, pod kierunkiem dr. inż. Mariusza Szwocha z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Autorem merytorycznym projektu „Stutthof. Nowy wymiAR” jest Piotr Chruścielski, adiunkt w Dziale Naukowym Muzeum Stutthof, doktorant Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.

 – Naszym celem było opracowanie aplikacji, która umożliwi poznanie historii obozu koncentracyjnego Stutthof przy pomocy urządzeń mobilnych, takich jak smartfon czy tablet. W ramach projektu powstanie kilka tras zwiedzania, które poszerzą o nowe treści obecną wystawę stałą. W pierwszej fazie realizacji naszego przedsięwzięcia powstała trasa śladami byłego więźnia Felicjana Łady, której główną treścią jest materiał wideo uzupełniony bogatą ikonografią i prezentacjami obrotowymi 360 stopni – opowiada dr inż. Mariusz Szwoch z WETI PG. 

Aplikacja „Stutthof. Nowy wymiAR" (ang. augmented reality – rozszerzona rzeczywistość) powstała w ramach projektu pod tym samym tytułem. Ma ona poszerzyć kulturowy krajobraz byłego KL Stutthof dla lepszego zrozumienia jego historii oraz zbliżenia się do ludzi, których biografie wplotły się w przestrzeń obozu – dzisiejszego Muzeum i Miejsca Pamięci. Projekt zaprezentują: Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof, Piotr Chruścielski z Działu Naukowego Muzeum oraz Mariusz Szwoch z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Trasa śladami Felicjana Łady, osadzonego w obozie w 1943 r za działalność konspiracyjną, obejmuje 23 stanowiska, rozlokowane na terenie Muzeum Stutthof w oparciu o system GPS. Każde stanowisko – punkt wyświetlany na wirtualnej mapie – to fragment nieco ponad dwugodzinnej opowieści, skompilowanej z kilku relacji byłego więźnia. Nagrania, odtwarzane na tablecie w miejscach związanych z opowiadanymi przez świadka historiami, opisują i syntetyzują świat Stutthofu przez pryzmat jego wspomnień. Każdy fragment filmu uzupełniają materiały poszerzające narrację świadka. Przewodnik, oparty na środowisku programistycznym Unity, działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Projekt wykorzystuje ponadto system rozszerzonej rzeczywistości obsługiwany przez bibliotekę Vuforia.

Felicjan Łada ur. się 1917 roku w Zagłębiu Dąbrowskim, mieszka w Gdyni. Studiował na Wydziale Mechanicznym PG, który ukończył po wojnie, w 1955 roku.

Zainteresowanych PG w najbliższy poniedziałek, 1 lutego o godz. 17.00 do Audytorium 1 w budynku WETI B (nr 42 na mapie kampusu). Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Politechnika Otwarta”. Wstęp wolny!

Źródło: PG



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am