W 2016 roku obchodzić będziemy 100. rocznicę opisania przez Wacława Sierpińskiego fraktala, który nazywany jest „dywanem Sierpińskiego". Z tej okazji w Hiszpanii zrodził się pomysł stworzenia, z małych kolorowych naklejek, największego na świecie dywanu Sierpińskiego. W projekt zaangażowały się ośrodki z całego świata, w tym Politechnika Gdańska
Do udziału w akcji pod nazwą „Sierpinski Carpet Project" Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość PG (CNMiKnO) zachęciło studentów wszystkich wydziałów gdańskiej uczelni. W projekcie uczestniczyć będzie łącznie 512 osób. Realizacja projektu już się rozpoczęła – warsztaty, w trakcie których każdy student sam utworzy drugą iterację dywanu rozpoczęły się 20 stycznia i odbędą się jeszcze 21 i 22 stycznia w sali nr 1 w budynku CNMiKnO.
– Dywan Sierpińskiego powstaje z kwadratu, który dzielimy na dziewięć mniejszych jednakowych kwadratów, następnie środkowy kwadrat usuwamy. W ten sposób powstaje pierwsza iteracja dywanu. Następnie każdy z pozostałych ośmiu kwadratów ponownie dzielimy na dziewięć mniejszych i usuwamy środkowy kwadrat. To samo robimy w kolejnych krokach z pozostałymi kwadratami. Tak powstają kolejne iteracje dywanu. Na Politechnice Gdańskiej stworzymy piątą iterację – będzie to kwadrat o boku niespełna 5 m – tłumaczą organizatorzy akcji z ramienia PG.
Inicjatorami projektu pod nazwą "Sierpinski Carpet Project" są José Luis Rodríguez Blancas, profesor matematyki Uniwersytetu Almerii i David Crespo Casteleiro, nauczyciel matematyki w szkole średniej. Hiszpanie stworzą siódmą iterację dywanu – ich kwadrat będzie miał aż 44 m. Mniejsze dywany, w tym ten z naszej uczelni, zostaną przesłane do Hiszpanii i tam połączone w wielki fraktal.
Źródło: PG
Komentarze
Prześlij komentarz