Przejdź do głównej zawartości

Mastercard: Warszawę odwiedza coraz więcej turystów z zagranicy, rosną też ich wydatki

Mastercard opublikował wyniki corocznego raportu Global Destination Cities Index – zestawienia klasyfikującego 132 miasta na całym świecie pod względem liczby turystów zagranicznych oraz ich wydatków. Jeśli chodzi o liczbę przyjazdów, pozycję globalnego lidera utrzymał Bangkok, natomiast Warszawa, jako jedyne sklasyfikowane miasto z Polski, zajęła 65. miejsce, awansując o siedem pozycji w stosunku do zeszłorocznego rankingu. W 2016 r. zagraniczni turyści zostawili w Warszawie aż 2,8 mld PLN, co jest efektem dynamicznego wzrostu ich wydatków w ostatnich latach – najszybszego w Europie

Szybki awans Warszawy

Warszawa w globalnym zestawieniu najczęściej odwiedzanych miast przesunęła się o siedem pozycji – z 72. miejsca na 65. W 2016 r. stolicę Polski odwiedziło 1,72 mln zagranicznych turystów, zaś rok wcześniej było to 1,46 mln. Ponadto, według prognoz Mastercard, w bieżącym roku liczba ta wyniesie ok. 1,81 mln.

Dynamika wzrostu liczby zagranicznych przyjazdów na poziomie 18% między 2015 i 2016 r. plasuje Warszawę na drugim miejscu w Europie (po Sofii – 18,2%) oraz na dziewiątym globalnie (najwyższy wzrost w Seulu – 32,7%). Coraz większa liczba zagranicznych turystów w stolicy Polski, widoczna w ostatnich miesiącach, stanowi kontynuację trendu z poprzednich lat. Średni wzrost odwiedzin w latach 2009-2016 na poziomie 9,4% plasuje Warszawę na czwartym miejscu spośród 36 europejskich miast ujętych w rankingu – po Bukareszcie (10,4%), Lizbonie (10,2%) i Sofii (9,4%[1]).

Wśród obcokrajowców odwiedzających Warszawę przeważają ci, którzy przyjeżdżają w celach turystycznych (79,5%), mniej jest podróżujących służbowo (20,5%). Prawdopodobnie w związku z tym szczyt ruchu turystycznego przypada na okres między lipcem i wrześniem. Globalnie, miastem z największym odsetkiem podróżujących prywatnie jest stolica Malezji, Kuala Lumpur (92,2%), zaś biznesmenów najbardziej przyciąga chiński Szanghaj (48,4% wszystkich zagranicznych przyjazdów).

Wzrost wydatków najwyższy w Europie

Rosnąca liczba zagranicznych turystów w stolicy Polski przekłada się na ich coraz większe wydatki. W 2016 r. zostawili oni w Warszawie 777 mln USD (ok. 2,8 mld PLN), a więc o ok. 0,5 mld PLN więcej niż rok wcześniej. Według prognoz Mastercard, w tym roku suma wydatków przekroczy 800 mln USD (ok. 2,9 mld PLN). Średni koszt pobytu poniesiony przez jednego turystę w Warszawie wyniósł w 2016 r. 451 USD (1615 PLN) i był wyższy niż rok wcześniej (445 USD, 1594 PLN). Prognozuje się, że średni wydatek w 2017 r. wróci do poziomu 445 USD. Globalnie turyści najwięcej wydali w 2016 r. w Dubaju – 28,5 mld USD, czyli ponad 36 razy więcej niż w Warszawie. Na kolejnych miejscach podium uplasowały się Nowy Jork (17 mld USD) i Londyn (16 mld USD).

Chociaż suma wydatków plasuje Warszawę na dosyć odległym, 84. miejscu na świecie (27. w Europie), to stolica Polski w porównaniu do pierwszego zestawienia z 2009 r. notuje najwyższy średni roczny przyrost przychodów na Starym Kontynencie, na poziomie 10,9% (CAGR). Z kolei wzrost wydatków o 19,6% między rokiem 2015 a 2016 był drugim najwyższym w Europie (zaraz po Sofii – 19,7%) i siódmym globalnie (liderem jest Osaka – 58,5%).

Jeśli chodzi o charakterystykę wydatków, to w 2016 r. goście zza granicy największe sumy wydali w Warszawie na zakupy (63,2%, 1 020 PLN), a mniejsze na wizyty w restauracjach (15,3%, 247 PLN) oraz na zakwaterowanie (11,7%, 189 PLN). Spośród liderów rankingu, przyjezdni największą część swojego budżetu wydają na zakupy w Londynie (46,7%), na restauracje – w Seulu (47%), zaś na zakwaterowanie – w Paryżu (44,8%).

„Nasz raport potwierdza globalny trend, zgodnie z którym branża turystyczna rozwija się szybciej niż światowa gospodarka. Wkład sektora turystycznego w PKB jest więc coraz istotniejszy i w Polsce wynosi już 6%, jak podaje Polska Organizacja Turystyczna” – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe. „Rolą firm takich jak Mastercard jest sprawiać, żeby płatności za usługi turystyczne były wygodne, bezpieczne i efektywne kosztowo – zarówno dla dostawców, jak i dla podróżujących. Zalety kart płatniczych najbardziej widoczne są w przypadku podróży zagranicznych, kiedy pozwalają uniknąć wizyt w kantorze czy przewożenia znacznych sum w gotówce, ale też umożliwiają rezerwowanie usług turystycznych online bez konieczności wykonywania zagranicznych przelewów” – dodaje Ciołkowski.

Przetasowania w pierwszej dziesiątce

W globalnym zestawieniu miast najczęściej odwiedzanych przez zagranicznych turystów liderem, podobnie jak rok temu, został Bangkok. Stolicę Tajlandii odwiedziło w 2016 r. 19,42 mln turystów. Na drugim miejscu pozostaje Londyn (19,06 mln), a na trzecim Paryż (15,45 mln). Na piątą pozycję kosztem Nowego Jorku wskoczył Singapur. Awans na siódme miejsce zanotował Seul, wobec czego pierwszą dziesiątkę zamyka teraz Stambuł. W przyszłym roku może się to jednak zmienić, a turecką metropolię w pierwszej dziesiątce prawdopodobnie zastąpi Hong Kong. Znaczny awans, bo nawet na szóstą pozycję, powinno, zgodnie z prognozami Mastercard, zanotować Tokio.

Pierwsza dziesiątka Global Destination Cities Index (dane za 2016 r.):
  1. Bangkok – 19,41 mln turystów 6. Nowy Jork – 12,70 mln
  2. Londyn – 19,06 mln 7. Seul – 12,39 mln
  3. Paryż – 15,45 mln 8. Kuala Lumpur – 11,28 mln
  4. Dubaj – 14,87 mln 9. Tokio – 11,15 mln
  5. Singapur – 13,11 mln 10. Stambuł – 9,16 mln
Wśród dziesięciu miast, które w latach 2009 – 2016 najbardziej zyskały na popularności, aż dziewięć leży w Azji lub na Bliskim Wschodzie. W najszybszym tempie rośnie popularność japońskiej Osaki – średni roczny przyrost przyjazdów zza granicy, liczony od 2009 r., wynosi w jej przypadku 24%.

Najwyższy średni roczny przyrost odwiedzin w latach 2009-2016:
  1. Osaka – 24% Tokio – 17,7%
  2. Chengdu – 22,7% Hanoi – 16,4%
  3. Kolombo – 20,3% Rijad – 15,9%
  4. Abu Zabi – 18,9% Lima – 15,2%
  5. Dżakarta – 18,2% Tajpej – 14,5%
Turystyka coraz ważniejsza dla gospodarki

Biorąc pod uwagę wartości PKB poszczególnych państw uwzględnionych w rankingu, ich suma wzrosła od 2009 r. o 21,9%. Jednocześnie w tym samym okresie suma wydatków zagranicznych turystów zwiększyła się według raportu Mastercard Global Destination Cities Index o 41,1%. Turystyka w największych metropoliach danego kraju jest więc istotnym „motorem napędowym” nie tylko lokalnej gospodarki, ale często też w szerszym odniesieniu – dla całego kraju.

Mastercard współpracuje z lokalnymi partnerami, aby miasta były przyjaźniejsze, zarówno dla odwiedzających je turystów, jak i mieszkańców. Już w ponad 100 miastach na świecie Mastercard wdrożył systemy wygodnych płatności bezgotówkowych za przejazdy komunikacją miejską. Na przykład w Londynie już ponad 40% wszystkich transakcji zakupu biletów na transport publiczny przebiega z wykorzystaniem technologii płatności zbliżeniowych. Posiadacze kart Mastercard podczas podróży mogą liczyć też na różne udogodnienia, takie jak dostęp do darmowych sieci Wi-Fi oraz specjalnych, wydzielonych stref na ponad 400 lotniskach. Z kolei platforma Priceless Cities daje możliwość przeżycia wyjątkowych chwil w 40 miastach na całym świecie, gwarantując pierwszeństwo w dostępie do niecodziennych wydarzeń, a także atrakcyjne oferty związane z zakupami, kulturą, sportem i rozrywką.

Ranking firmy Mastercard obejmuje najczęściej odwiedzane miasta na świecie pod względem liczby przyjezdnych z różnych krajów, zatrzymujących się na co najmniej jeden nocleg oraz środków finansowych wydawanych przez nich w docelowych miastach, a także zawiera prognozy rozwoju w zakresie liczby odwiedzających i pasażerów na 2017 r. Zestawienie pozwala zrozumieć, w jakim celu ludzie podróżują oraz w jaki sposób wydają pieniądze podczas wyjazdów. Dane publiczne wykorzystywane do analizy informacji o liczbie przyjezdnych i wysokości środków przez nich wydawanych w każdym ze 132 miast. Ranking oraz związane z nim raporty nie są oparte o dane transakcyjne Mastercard.

[1] Dokładny przyrost Sofii wynosi 9,37%, zaś Warszawy 9,36%.

Źródło: Mastercard


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Seksowne dziewczyny z KSW w rozbieranej sesji

KSW to nie tylko mieszane sztuki walki i zacięte pojedynki najlepszych fighterów mma, ale i piękne i seksowne dziewczyny. Zobaczcie jak wyglądała sesja Ring Girls KSW dla magazynu CKM Fot. You Tube/CKM/Ring Girls KSW Efekty pracy stylistów i fotografów w postaci rozebranych dziewczyn KSW już październikowym wydaniu magazynu CKM . Jak zapowiadają twórcy będzie na kogo popatrzeć. Wystarczy, że się przyjrzycie sesji z udziałem seksownych Ring Girls Federacji KSW. To właśnie te urodziwe dziewczyny wyprowadzają zawodników federacj KSW do ringu i chodzą dumnie po oktagonie prezentując kartę z numerem rundy i co najważniejsze uświetniają swoją obecnością widowiskowe gale KSW. I śmiało trzeba przyznać, że seksowne Ring Girls KSW wyglądają wspaniale i dziwi, że brylują podczas gal KSW i podbijają męskie serca, które oglądają walki mma. Zobacz Sesję Ring Girls KSW dla CKM: Przeczytaj także:  https://swiatimedia.blogspot.com/2015/01/seksowna-irina-shayk-czyli-poznaj.ht

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am