Przejdź do głównej zawartości

Studenci z Politechniki Poznańskiej budują bolid na zawody Formula Student

W cztery sekundy do 100 km/h ma się rozpędzać bolid budowany przez studentów Politechniki Poznańskiej. Wezmą oni udział w wyścigach Formula Student Hungary. Władze uczelni i studenci podkreślają, że zawody nie są zabawą, ale przepustką do kariery


Bolid ma ważyć 250 kg, a jego poszycie będzie wykonane z włókna węglowego. Przy tej masie silnik o mocy 80 koni mechanicznych rozpędzi maszynę do 100 km/h w niecałe 4 sekundy.
 
„Zamówiliśmy już pierwsze części, w tym lekką stal wykorzystywaną w przemyśle lotniczym, z której wykonamy ramę. Do niej w najbliższych miesiącach będziemy montować wszystkie elementy. Nie mogę zdradzić szczegółów konstrukcji, żeby nie ułatwiać zadania przeciwnikom” – powiedział PAP lider zespołu Mikołaj Zygmański.
 
Student politechniki dodał, że w zawodach nie chodzi o to, by osiągać jak największą prędkość maksymalną. Ważniejsza jest wytrzymałość bolidu, średnia prędkość, jaką można uzyskać na kolejnych okrążeniach i wiedza zespołu.
Grupa PUT Motorsport w ostatnich dnia przeszła pozytywnie proces rejestracji
i w sierpniu weźmie udział w zawodach na węgierskim torze w Győr. Poznańska ekipa będzie konkurowała z ponad 40 innymi uczelniami ze świata. Zespół zakończył właśnie projektowanie bolidu i zabiera się za konstruowanie maszyny.
 
Grupę tworzy 23 studentów z różnych wydziałów i kierunków. Projekt jest interdyscyplinarny – w zespole są konstruktorzy, marketingowcy, osoby odpowiedzialne za silnik, poszycie, elektrykę bolidu. Studenci muszą przygotować bolid bez pomocy wykładowców: od wykonania biznesplanu i opracowania strategii marketingowej, przez projektowanie i konstruowanie, po testy pojazdu.
 
Mikołaj Zygmański wyjaśnił, że projekt pozwala zyskać doświadczenie, którego nie da się zdobyć na uczelni. „Władze uczelni zdają sobie z tego sprawę, dlatego wspierają nasz zespół. Łatwiej będzie nam zdobyć pracę – już teraz pojawiają się oferty staży i praktyk. Dzięki temu kończąc studia będziemy mogli iść do firm z fachem w ręku, a nie dopiero się uczyć” – dodał.
 
Prorektor Politechniki Poznańskiej ds. współpracy z gospodarką prof. Jan Żurek zwraca uwagę, że łączenie teorii z praktyką jest bardzo ważne. „Oni rozwiązują konkretne problemy. Większość w oparciu o ten konkurs będzie mogła realizować prace inżynierskie i magisterskie. Skonfrontują swoją wiedzę z wieloma światowymi ośrodkami” – powiedział PAP prof. Żurek.
 
Zdaniem prorektora studenci angażujący się w tego typu projekty mogą w przyszłości zajmować się rozwojem konstrukcji oraz technologii - pracę znajdą np. w działach R&D, których w Polsce wciąż jest relatywnie mało. „Polskie firmy też muszą rozwijać takie działy. Żebyśmy nie tylko +przykręcali śrubki+, ale by nasze pomysły kupowano na świecie” – dodał prof. Żurek.
 
W Formula Student podstawowym zadaniem jest budowa samochodu wyścigowego, ale by zespół odniósł sukces, potrzeba znacznie więcej. Zawody podzielone są na testy dynamiczne i statyczne. Wśród tych pierwszych jest wyścig wytrzymałościowy na dystansie 22 km, który kończy mniej niż połowa zespołów. Poza tym każdy z członków ekipy może zostać zapytany o kwestie techniczne. Studenci muszą też wytłumaczyć, dlaczego wykorzystali dane rozwiązania konstrukcyjne, na co przeznaczyli pieniądze, jak chcieliby sprzedać swój bolid na wirtualnym rynku.
 
Poznański zespół po raz pierwszy bierze udział w konkursie. W zawodach uczestniczyły już drużyny m.in. z Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Na całym świecie jest ponad 600 drużyn uniwersyteckich konstruujących podobne bolidy.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am