Przejdź do głównej zawartości

Polki lubią swoje miasta – wynika z badań Lafarge-IPSOS

Mieszkanki Warszawy, Krakowa, Paryża, Marsylii i Madrytu mają pozytywny obraz swoich miast, przy czym polskie miasta otrzymały znacznie więcej pozytywnych ocen (Kraków 95%, Warszawa 90%, wszystkie miasta ogółem 87%)-pokazały wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Grupy Lafarge.  37% krakowianek ocenia swoje miasto bardzo pozytywnie – pod tym względem jest to 12% powyżej średniej ze wszystkich pięciu badanych miast (25%)

KOBIETY W MIEŚCIE to kolejny projekt badawczy Grupy Lafarge, światowego lidera rozwiązań dla budownictwa, zrealizowany we współpracy z instytutem IPSOS. Badania zostały przeprowadzone w lutym 2015 roku w pięciu miastach Europy: w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Marsylii i Madrycie i objęły łącznie 3015 osób. Celem było poznanie opinii mieszkańców wytypowanych metropolii, w szczególności kobiet, na temat ich życia w mieście.

Jak kobiety postrzegają miasto?

Miasto w oczach kobiet to głównie miejsce pracy, rozwoju zawodowego, rozwoju intelektualnego, rozrywki i kontaktów towarzyskich. Dla kobiet życie w mieście jest prostsze niż na wsi, bo łatwiej im znaleźć pracę, mają lepszy dostęp do opieki medycznej, banków, szkół, administracji oraz obiektów sportowych i miejsc rozrywki. 94% kobiet z  Warszawy i 91% kobiet z Krakowa uważa, że miasto bardziej niż wieś sprzyja ich samorealizacji, a także nawiązywaniu przyjaźni i spotykaniu się z ludźmi.

- Dążenie kobiet do rozwoju i niezależności pokazuje ich stosunek do życia w mieście. Postrzegają je jako szansę na realizację zawodową
i możliwość zaspokojenia innych ważnych potrzeb, takich jak aktywność społeczna, edukacja i rozrywka. Miasto to „przyjaciel" kobiety, dający jej wsparcie w procesie samorealizacji –
komentuje raport psycholog i terapeuta Maria Rotkiel.

Negatywne strony miasta to dla kobiet z Warszawy przede wszystkim stres (Warszawa 64%, Kraków 41%), dla krakowianek – zanieczyszczenie powietrza (Kraków 77%, Warszawa 46%). Krakowianki częściej niż mieszkanki Warszawy wskazują na brak poczucia bezpieczeństwa (Kraków 50%, Warszawa 39%) i brak zieleni (Kraków 43%, Warszawa 4%). Warszawianki silniej odczuwają problemy mieszkaniowe (Warszawa 43%, Kraków 6%) i zagęszczenie populacji (Warszawa 61%, Kraków 45%). 16% kobiet z Warszawy i 10% kobiet z Krakowa wskazuje na brak towarzystwa w mieście i osamotnienie. Podobne podejście prezentują do trudności w dostępie do rynku pracy (28-29%). Obawy z tego powodu są tu zdecydowanie wyższe niż w badaniach innych miast (16%).

Jakich miast pragną kobiety?

W ocenie kobiet najważniejsze atuty miast to dostęp do rozrywek oraz różnorodność form aktywności (Kraków 66%, Warszawa 63%), dostęp do kultury (Kraków 69%, Warszawa 61%). Warszawianki częściej niż mieszkanki Krakowa podkreślają znaczenie dostępności pracy (62% wobec 34%), krakowianki częściej wskazują na rolę atmosfery towarzyskiej (Kraków 24%, Warszawa 8%).

73% kobiet z Warszawy i 68% z Krakowa preferuje model miasta z wieloma mniejszymi centrami, rozproszonymi na całym jego obszarze. Według kobiet życie w mieście stałoby się przyjemniejsze dzięki mniejszemu skażeniu środowiska (Kraków 75%, Warszawa 60%), łatwiejszemu dostępowi do transportu i większej płynności ruchu samochodowego (Kraków 51%, Warszawa 48%). Dla kobiet z Polski ważniejszym niż dla pozostałych badanych okazał się walor estetyki i architektury miasta (Kraków 14%, Warszawa 13%, wszystkie miasta ogółem 10%).

- Ciągle się mówiło o animozjach miedzy Warszawą a Krakowem. A tu proszę, ile nas łączy. Kobiety z Warszawy i z Krakowa kochają swoje miasta, choć chętnie by coś w nich zmieniły. Są uważnymi obserwatorkami życia miasta, lepiej niż mężczyźni dostrzegają potrzebę zmian na lepsze. Miasta mają swoje plusy: dostęp do nauki, kultury, rozrywek. Kobiety czerpią z tych możliwości garściami – ocenia dziennikarka Dorota Wellman.

Styl życia i zwyczaje kobiet w mieście

Kobiety uważają, że znacznie częściej niż mężczyźni zajmują się obowiązkami domowymi (87%), dziećmi (83%) i robieniem zakupów spożywczych (75%). Polki odpowiadają tu podobnie jak mieszkanki Paryża, Marsylii i Madrytu. 39% kobiet z Krakowa zadeklarowało, że to one częściej niż współmałżonek spędzają czas poza domem: na czynnościach niezwiązanych z pracą, załatwiając sprawy administracyjne, spełniając zobowiązania rodzinne oraz korzystając z kultury i rozrywki. W Warszawie taką deklarację złożyło 35% kobiet, a średnia ze wszystkich badanych miast wynosi 42%. Więcej kobiet z Krakowa niż z pozostałych miast uważa, że mężczyźni rzadziej oddają się zajęciom związanym z kulturą (Kraków 59%, Warszawa 49%, wszystkie miasta 46%).


- Wyniki badań wskazują, że kobiety w Polsce są coraz bardziej wymagające, szczególnie gdy chcą pogodzić karierę zawodową z organizacją domu i realizacją swoich pasji. Miasta umożliwiają kobietom realizację ich zadań życiowych, a kobiety są siłą napędową rozwoju miast – skomentowała wyniki badań Tatiana Oszmiańska, dyrektor marketingu i członek zarządu Lafarge w Polsce.

Transport publiczny jest najczęściej używanym przez kobiety środkiem komunikacyjnym w miastach (Warszawa 70%, Kraków 65%). W Krakowie 53% kobiet porusza się samochodem, a w Warszawie 44%. Kobiety z Krakowa (8%) dokładnie dwa razy częściej korzystają z roweru niż kobiety we wszystkich badanych miastach ogółem. 7% warszawianek wykorzystuje rower do poruszania się po mieście. 1% kobiet w każdym z badanych miast porusza się skuterem lub motorem. 35% kobiet z Krakowa i 30% kobiet z Warszawy każdego dnia spędza około godziny w samochodzie lub transporcie publicznym. 62% mieszkanek Krakowa i 58% warszawianek spędza w komunikacji miejskiej do dwóch godzin dziennie.

Jak lepiej dostosować miasta do codziennego życia kobiet?

Badane kobiety uznały, że miasta mogłyby być lepiej dostosowane do ich codziennego życia. Tak sądzi 83% kobiet z Warszawy i 79% kobiet z Krakowa. 77% kobiet z Warszawy i 72% z Krakowa uważa, że miasta byłyby bardziej przyjazne, gdyby kobiety w większym stopniu angażowały się w ich projektowanie oraz zarządzanie nimi.

- Tymczasem okazuje się, że w Polsce tylko 1/4 radnych to kobiety. A jedynie 9% prezydentów miast, burmistrzów, wójtów stanowią kobiety (dane Instytutu Spraw Publicznych) – komentuje socjolożka Łucja Krzyżanowska.

Żródło;  Lafarge

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Seksowne dziewczyny z KSW w rozbieranej sesji

KSW to nie tylko mieszane sztuki walki i zacięte pojedynki najlepszych fighterów mma, ale i piękne i seksowne dziewczyny. Zobaczcie jak wyglądała sesja Ring Girls KSW dla magazynu CKM Fot. You Tube/CKM/Ring Girls KSW Efekty pracy stylistów i fotografów w postaci rozebranych dziewczyn KSW już październikowym wydaniu magazynu CKM . Jak zapowiadają twórcy będzie na kogo popatrzeć. Wystarczy, że się przyjrzycie sesji z udziałem seksownych Ring Girls Federacji KSW. To właśnie te urodziwe dziewczyny wyprowadzają zawodników federacj KSW do ringu i chodzą dumnie po oktagonie prezentując kartę z numerem rundy i co najważniejsze uświetniają swoją obecnością widowiskowe gale KSW. I śmiało trzeba przyznać, że seksowne Ring Girls KSW wyglądają wspaniale i dziwi, że brylują podczas gal KSW i podbijają męskie serca, które oglądają walki mma. Zobacz Sesję Ring Girls KSW dla CKM: Przeczytaj także:  https://swiatimedia.blogspot.com/2015/01/seksowna-irina-shayk-czyli-poznaj.ht

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am