Przejdź do głównej zawartości

„Polacy przy stole", czyli poznaj wyniki badania Coca-Coli

Niemal zawsze jednym z podstawowych elementów integrujących rodzinę był wspólny posiłek przy stole. Jak wynika z badania „Polacy przy stole” przeprowadzonego na zlecenie marki Coca-Cola, aż 86% z nas ceni sobie czas spędzany z bliskimi podczas wspólnych posiłków. To okazja do rozmowy, wymiany historii jakie zdarzyły się nam w ciągu dnia, żartów a nawet zabawy. Jednak tylko 53% z nas uważa, że spędza wystarczająco dużo czasu z bliskimi przy stole
 
Rodzina wokół stołu

- Rodzina jest dla Polaków bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym obszarem życia. Rodzina stanowi wsparcie i źródło szczęścia. Dla wielu jest źródłem dumy, satysfakcji, światem, w którym można rozwijać swoje pasje, który daje możliwość zbalansowania życia prywatnego i zawodowego. Jednak aby tak było muszą zostać spełnione pewne warunki. Nie bez znaczenia jest realnie poświęcany sobie czas. Tymczasem dla wielu rodzin stanowi to wyzwanie – w dużej mierze ze względu na czas przeznaczony na pracę, obowiązki i zajęcia, które powodują, że nie jest łatwo znaleźć ten czas rzeczywiście poświęcony sobie nawzajem. W tym kontekście to właśnie posiłki nabierają dodatkowego znaczenia. Bywa przecież, że właśnie wspólne obiady lub kolacje są niemal jedyną okazją w ciągu tygodnia, by członkowie rodziny mogli się razem spotkaćmówi dr Joanna Heidtman, psycholog, doktor nauk humanistycznych.
 
Jak wyglądają wspólne posiłki Polaków, jak często do nich zasiadamy i czy ich długość jest dla nas wystarczająca? Na te pytania odpowiada badanie „Polacy przy stole” przeprowadzone przez IQS w kwietniu 2015 r. na zlecenie Coca-Cola, która w ramach kampanii „Razem smakuje lepiej” zaprasza wszystkie polskie rodziny do wspólnego posiłku i okazania radości z bycia razem.

Cenimy czas spędzany z rodziną przy posiłku

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Coca-Cola, aż 86% Polaków ceni sobie czas spędzany z rodziną i bliskimi podczas wspólnych posiłków. Przeciwnie twierdzi jedynie 4% z nas. Wspólny posiłek jest więc niezwykle istotny dla Polaków.

- Przez wiele wieków te wspólne, głównie rodzinne spotkania przy stole traktowane były jak świętość. Większości z nas znane jest miłe uczucie, które towarzyszy wspomnieniom niedzielnych obiadów u babci, na które zjeżdżała się „cała” rodzina, żeby przy jednym stole nie tylko jeść, ale również być ze sobą – śmiać się, bawić, wspominać, spierać, godzić i cieszyć ze wspólnie spędzonych chwil”mówi dr Tomasz Sobierajski, socjolog, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. 

Współcześnie instytucja wspólnych posiłków wydaje się niezagrożona, ale dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość sprawia, że nasz czas spędzany z rodziną stale się kurczy. Często więc jedyną okazją do spędzenia czasu z rodziną i bliskimi jest wspólny obiad czy kolacja. Jak wygląda najczęściej ten posiłek?

Ponad 25% z nas je posiłki z rodziną codziennie. Ale już aż 31% z nas deklaruje, że razem z bliskimi zasiada do stołu jedynie 2-3 razy dziennie. Na przyczynę tej sytuacji Polacy przede wszystkim wskazują różny plan dnia członków rodziny (56%) oraz zbyt dużą ilość pracy (32%). Część osób nie posiada też zwyczaju jedzenia wspólnych posiłków (26%), co pokazuje, że warto dbać o ten zwyczaj i przekazywać go swoim dzieciom. 

Zwykle gdy już zasiadamy przy stole z bliskimi, wspólny posiłek trwa do 30 minut (83%). Jedynie 16% z nas deklaruje, że trwa on powyżej 30 minut. Większość z nas chciałby jednak by ten czas był znacznie dłuższy. Ponad 50% Polaków deklaruje, że chciałoby spędzać z bliskimi podczas posiłku ponad 30 min. 5% z nas wskazuje nawet, że ich wymarzony czas trwania rodzinnego posiłku wynosi ponad dwie godziny. 

Wspólny posiłek to przede wszystkim czas spędzony z rodziną i bliskimi. Najczęściej wtedy zajmujemy się rozmową (70%) lub oglądamy telewizję (50%). W dalszej kolejności Polacy wskazują słuchanie radia (21%), korzystanie z telefonu (18%) lub z internetu (17%), czytanie książek lub gazet (10%) oraz granie w gry (4%). Posiłek stanowi więc dla większości Polaków okazję do wspólnej rozmowy, dyskusji, wymiany poglądów, pomówienia o planach, marzeniach, sprawach wielkich i tych całkiem przyziemnych. 

Posiłek we wspólnym gronie nie jest ograniczony wyłącznie do samego jedzenia. To również moment przygotowania posiłku, który jest równie istotny w integrowaniu rodziny jak wspólne zasiadanie przy stole. Większość z nas (78%) czerpie radość z przygotowywania posiłków dla najbliższych. Najczęściej posiłki przygotowujemy z innymi dorosłymi członkami rodziny (44%). Jedynie 27% z nas deklaruje, że przygotowuje posiłki samodzielnie. 

- Wspólne posiłki od zarania naszej cywilizacji łączyły, zbliżały, wspomagały tworzenie więzi. Miejmy nadzieję, że nawet wtedy gdy wraz z postępem zmieniają się nasze nawyki żywieniowe, sposoby przygotowywania posiłków, będziemy nadal jadać je wspólnie. Nie dlatego, że takie były zwyczaje, ale dlatego, że sprawia nam to prawdziwą przyjemność – dodaje Joanna Heidtman.

#RazemSmakujeLepiej

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am