Przejdź do głównej zawartości

Studenci Politechniki Warszawskiej zrekonstruowali szybowiec SL-1 Akar

Studenci Politechniki Warszawskiej z Koła Naukowego Lotników zrekostruowali SL-1 Akar, który był pierwszym pierwszy szybowcem zbudowanym na tej uczelni na początku XX wieku, doczekał się rekonstrukcji. Samolot zostanie zaprezentowany między 13 a 16 maja w gmachu głównym uczelni
Szybowiec SL-1 Akar zaprojektowali i skonstruowali studenci Politechniki Warszawskiej w 1923 roku. Był to dwukadłubowy szybowiec, którego masa własna zamykała się w 80 kg. W powietrzu osiągał 45 km/h, co nie było zawrotną szybkością, ale umożliwiało stosunkowo bezpieczny lot. Choć należał do najbardziej udanych pierwszych polskich szybowców, to powstał w tylko jednym egzemplarzu. Jego oznaczenie SL pochodzi od Sekcji Lotniczej, a nazwa Akar jest akronimem nazwiska jego głównego konstruktora – Adama Karpińskiego.

"Budowa ślizgowca była dla młodych adeptów inżynierii lotniczej niemałym wyzwaniem – nie dość, że nie posiadali dostatecznego doświadczenia, to na dodatek rodzące się szybownictwo dotychczas nie wzbudziło zainteresowania konstruktorów na terenie naszego kraju" - informuje na swojej stronie internetowej Politechnika Warszawska.

Studenci postanowili więc zaprojektować prosty szybowiec, wplatając jednocześnie kilka ostatnich nowinek lotniczych. Poza tymi kilkoma nowinkami Akar był konstrukcją klasyczną, tworzoną głównie z inicjatywy studentów, którzy chcieli przetestować swoje umiejętności.

Akar zrobił furorę podczas I Konkursu Ślizgowców w lecie 1923 roku w Białce koło Nowego Targu. Startujący na nim Tadeusz Karpiński - brat konstruktora, oraz Ryszard Bartel zajęli podczas zawodów odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Zwycięzca wykonał lot trwający 165 sekund. "Rok później ten sam pilot sterując szybowcem Akar ustanowił rekord Polski w długości lotu szybowego wynoszący 4 minuty i 5 sekund. Po pokonaniu w tym czasie dystansu około dwóch kilometrów lot zakończył się gwałtownym lądowaniem, w wyniku którego szybowiec został uszkodzony i już nigdy nie powrócił do stanu lotnego" - informuje Politechnika Warszawska.

Rekonstrukcji Akara podjęło się Koło Naukowe Lotników działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa z okazji obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Część konstrukcji powstała w Zakładach Szybowcowych "Jeżów" w Jeżowie Sudeckim.

Rekonstrukcja szybowca okazała się trudna i pracochłonna. Zachowana dokumentacja szybowca ograniczona jest bowiem do kilku zdjęć, których analiza pozwala określić proporcje oraz liczby np. żeber i nosków w płacie. "Jest to jednak tylko ułamek informacji potrzebnych do rekonstrukcji. Podczas projektowania cenną wiedzę stanowiły konstrukcje zagraniczne o podobnym przeznaczeniu pochodzące z okresu budowy Akara oraz książki z ogólnymi wytycznymi konstrukcji szybowców" - informuje warszawska uczelnia.

Efekt pracy studentów - replikę szybowca SL-1 AKAR - będzie można zobaczyć na wystawie „Na skrzydłach czasu – ludzie i konstrukcje lotnicze Politechniki Warszawskiej”, prezentowanej w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej między 13 a 16 maja.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Seksowne dziewczyny z KSW w rozbieranej sesji

KSW to nie tylko mieszane sztuki walki i zacięte pojedynki najlepszych fighterów mma, ale i piękne i seksowne dziewczyny. Zobaczcie jak wyglądała sesja Ring Girls KSW dla magazynu CKM Fot. You Tube/CKM/Ring Girls KSW Efekty pracy stylistów i fotografów w postaci rozebranych dziewczyn KSW już październikowym wydaniu magazynu CKM . Jak zapowiadają twórcy będzie na kogo popatrzeć. Wystarczy, że się przyjrzycie sesji z udziałem seksownych Ring Girls Federacji KSW. To właśnie te urodziwe dziewczyny wyprowadzają zawodników federacj KSW do ringu i chodzą dumnie po oktagonie prezentując kartę z numerem rundy i co najważniejsze uświetniają swoją obecnością widowiskowe gale KSW. I śmiało trzeba przyznać, że seksowne Ring Girls KSW wyglądają wspaniale i dziwi, że brylują podczas gal KSW i podbijają męskie serca, które oglądają walki mma. Zobacz Sesję Ring Girls KSW dla CKM: Przeczytaj także:  https://swiatimedia.blogspot.com/2015/01/seksowna-irina-shayk-czyli-poznaj.ht

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am