Przejdź do głównej zawartości

Prof. Anthony Giddens doktorem honoris causa UJ

Światowej sławy socjolog, prof. Anthony Giddens, odebrał we wtorek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów święta UJ, które przypada 12 maja i upamiętnia założenie uczelni w 1364 r

Anthony Giddens urodził się w 1938 r. w Londynie. Zajmuje się globalizacją, polityką oraz wpływem nowoczesności na społeczeństwo i jednostkę. Jest twórcą teorii strukturacji - wedle której społeczeństwo na przełomie wieków wkracza w tzw. "późną nowoczesność", którą charakteryzuje niepewność, nowe wyzwania związane z rozwojem cywilizacyjnym i postępującą globalizacją. Wykładał m.in. na uniwersytetach w Cambridge, Londynie oraz Leicester. W latach 1996–2003 był dyrektorem London School of Economics.
Odbierając godność Anglik wspominał m.in. swoją pracę w London School of Economics, gdzie – jak podkreślił – jest wielu znakomitych polskich profesorów, stypendystów. Profesor przyznał, że w czasie swojej pracy zetknął się również z politykami i innymi osobami pełniącymi ważne funkcje w Polsce.
Uczony odniósł się m.in. do szkolnictwa wyższego. Zwrócił uwagę na tradycyjną rolę uniwersytetów, które – jak zaznaczył – „mają pełnić fundamentalną rolę publiczną”, jednak powinny iść też z duchem czasu, zmieniać się w dobie globalizacji.
Laudację na cześć angielskiego uczonego wygłosił prof. Piotr Sztompka. Przypomniał on biografię prof. Giddensa oraz wizję jego socjologii. "W najnowszym okresie swojej twórczości ten wybitny, abstrakcyjny teoretyk kieruje swoją uwagę ku bardzo palącym, konkretnym problemom współczesności, angażując swoją socjologiczną wyobraźnię dla społecznej praktyki. W okresie rządów Partii Pracy jest osobistym doradcą Tony’ego Blaira i twórcą programu partii wskazującego +trzecią drogę+ między drapieżnym kapitalizmem i nadopiekuńczym socjalizmem" - mówił prof. Sztompka.
Prof. Giddens zasiada też w Izbie Lordów, gdzie - mówił prof. Sztompka - angażuje się m.in. w przygotowania legislacji dotyczącej przeciwdziałaniu społecznym skutkom ocieplenia klimatu (jego książka na ten temat ukazała się niedawno w polskim tłumaczeniu), a także w reformę parlamentarną, dzięki której funkcjonowanie tradycyjnych brytyjskich instytucji będzie odpowiadało wymaganiom nowych czasów.
Książki angielskiego socjologa przetłumaczono na ponad 30 języków, a prace jego autorstwa należą do najczęściej cytowanych w zakresie nauk humanistycznych. Wśród wydanych w Polsce pozycji można wymienić: "Nowoczesność i tożsamość", "Przemiany intymności. Seksualność, miłość i erotyzm we współczesnych społeczeństwach", "Socjologia", Stanowienie społeczeństwa", "Trzecia droga. Odnowa socjaldemokracji".
Oprócz prof. Giddensa we wtorek w Collegium Maius UJ wyróżniony Złotym Medalem Plus Ratio Quam Vis został prof. Jerzy Wyrozumski, historyk, wybitny badacz dziejów średniowiecza.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański...

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Lon...