Przejdź do głównej zawartości

Sukces polskich studentów na zawodach SAE Aero Design West 2015


Studenci Politechniki Warszawskiej, Politechniki Poznańskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyli medale w klasyfikacji generalnej zawodów SAE Aero Design West, które między 24 a 26 kwietnia odbyły się w Kalifornii. Ich zadaniem było zbudowanie zdalnie sterowanego model tzw. samolotu udźwigowego
 
W zawodach SAE Aero Design, rozgrywanych od 1986 roku, biorą udział studenci uczelni technicznych z całego świata. Zawody odbywają się w USA i są podzielone na dwie edycje – wschodnią oraz zachodnią. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie i zbudowanie zdalnie sterowanego modelu tzw. samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze - przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Samoloty rywalizują w trzech klasach: Micro, Regular oraz Advanced. Modele samolotów oceniają m.in. przedstawiciele NASA i Boeinga.
 
W konkursie SAE Aero Design West wystartowały cztery zespoły z Polski. Dwa złote medale w klasyfikacji generalnej - w klasach Regular i Micro - zdobył zespół z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
 
"W klasie Micro dzięki błyskawicznemu złożeniu modelu (w 58 sek.) i skutecznym lotom z dużym obciążeniem od samego początku udało nam się wyrobić bezpieczną przewagę już pierwszego dnia. W niedzielę, mając pewne zwycięstwo, postanowiliśmy załadować wszystko, co mamy i spróbować nagiąć trochę prawa fizyki. Udało się! Nasz model podniósł prawie dziewięciokrotność masy własnej i zdeklasował rywali" - czytamy na facebookowym profilu zespołu z Politechniki Warszawskiej.
 
Studenci z Warszawy zdobyli też złote medale w poszczególnych konkurencjach: za max payload w klasie Regular; oraz za max payload fraction w klasie Micro i jeden brązowy: za prezentację ustną w klasie Micro.
 
W kategorii Micro drugie miejsce zajął zespół z Politechniki Poznańskiej: AKL SAE Aero Design Poznań. Studenci z Poznania zajęli także pierwsze miejsce za raport techniczny w klasie Micro, drugie za raport techniczny w klasie Regular oraz srebro (kl. Regular) i brąz (kl. Micro) w konkurencji highest payload lifted (najwyżej udźwignięty ładunek).
 
Zespół z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej - Aero Team ILK AGH - zajął z kolei drugie miejsce w klasyfikacji generalnej kategorii Advanced. Triumfował zespół z amerykańskiego Uniwersytetu w Akron. Dwa kolejne srebrne medale drużyna z AGH zdobyła za raport techniczny oraz za największą dokładność zrzutu.
 
"W opinii wielu sędziów mieliśmy najbardziej zaawansowany technologicznie model wykonany w całości z kompozytó w. Mam nadzieję, że po takim debiucie w przyszłym roku zdobędziemy złoto – ocenia opiekun drużyny prof. Tadeus Uhl.
 
Lista nagrodzonych jest dostępna na stronie internetowej

Źródło:  naukawpolsce.pap.pl

Popularne posty z tego bloga

To będzie wielki hit lata 2017. Zobacz teledysk Luis Fonsi - Despacito ft. Daddy Yankee

W styczniu tego roku ukazał się nowy teledysk Luisa Fonsi do singla Despacito, który latynoski piosenkarz nagrał razem z Daddym Yankee. Gorący i przebojowy numer do tej pory miał 1 107 665 400 wyświetleń w serwisie You Tube W utrzymanym w rytmie latino pop klipie zrealizowanym w pięknej i słonecznej scenerii Portoryko,  jest wszystko, co jest charakterystyczne dla latynoskiego stylu. Są urodziwe kobiety, seksowne tańce, radość życia, słońce oraz piękne widoki i klimat latino. To wszystko dopełnione jest pięknym głosem Fonsiego, który wcześniej lansował wolniejsze kawałki i wybornym rapem Daddy Yankeego.
Luis Alfonso Rodríguez López-Cepero, bo tak naprawdę nazywa się pochodzący z Portoryko wokalista i kompozytor Fonsi współpracował do tej pory m.in. Christiną Aguilerą, Noelem Schajrisem, Davidem Bisbalale  Wiśnie & Yandelem, czy wspomnianym wcześniej  Daddym Yankee. Przeczytaj także: Zuleyka Rivera to ona wystąpiła w teledysku Luisa Fonsi "Despacito"
Luis Fonsi  zdobył w…

Jury The Voice zachwycone Leïlą Huissoud. Zobacz występ młodej Francuzki

W trzecim sezonie francuskiej edycji programu The Voice wystąpiła Leïla Huissoud, która podbiła swoim śpiewem jury. Młoda i zdolna artystka wykonała utwór Caravane z repertuaru Raphaela
Fot. You Tube/Leïla Huissoud

Zaledwie 18 letnia Leïla Huissoud rewelacyjnie wykonała piosenkę Raphaela, akompaniując sobie na gitarze, a jej głos i talent urzekł zasiadających w jury Florenta Pagny, Jenifer, Miki, oraz Garou, którzy jedni po drugim przyciskali przycisk i odwracali się twarzą do młodej piosenkarki, ciekawi kto się kryje za mikrofonem.
I choć artystka nie zdołała podbić programu, bo konkurencja była silna, a zwycięzcą został Kendji Girac, to udało jej się zdobyć popularność i zaskarbić serce fanów. W listopadzie Leila nagrała nowy singiel zatytułowany Mon Francais będący zapowiedzią solowej płyty l'Ombre , która ukaże się na wiosnę 2017 roku.

Zobacz teledysk Leïla Huissoud Mon Francais:

25 lutego Leïla Huissoud rusza w trasę koncertową po Francji. Na początku wystąpi w  Salle de Boc…

Czy Joanna Jędrzejczyk wróci na tron UFC?

Joanna Jędrzejczyk po utracie pasa mistrzyni UFC w wadze słomkowej wciąż nie może pogodzić się z przegraną w ostatniej walce, w której jej pogromczynią została wskazywana na pożarcie Rose Namajunas
Polka straciła tytuł, który posiadała od 2015 roku, kiedy to to cenne trofeum odebrała pewnie Carli Esparzy. Od tego okresu 30-letnia olsztynianka broniła tego tytułu udanie pięć razy. Pech chciał, że natrafiła na Namajunas, którą wcześniej pokonała Karolina Kowalkiewicz, z którą również walczyła JJ. Początkowo wydawało się, że Amerykanka o litewskich korzeniach będzie łatwo oponentką do pokonania dla bardziej utytułowanej Jędrzejczyk. Nic z tego po szumnych zapowiedziach JJ i grze słownej i mimicznej w oktagonie Rose posłała ją niespodziewanie na deski odbierając pas.
A wydawało się, że to nie możliwe i nikt z UFC w wadze słomkowej nie jest w stanie zagrozić polskiej mistrzyni, która wcześniej stopowała m.in zapędy Gadelhy, Penne, Létourneau oraz Andrade i do pojedynku z Namajunas była ni…