Przejdź do głównej zawartości

Sukces polskich studentów na zawodach SAE Aero Design West 2015


Studenci Politechniki Warszawskiej, Politechniki Poznańskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyli medale w klasyfikacji generalnej zawodów SAE Aero Design West, które między 24 a 26 kwietnia odbyły się w Kalifornii. Ich zadaniem było zbudowanie zdalnie sterowanego model tzw. samolotu udźwigowego
 
W zawodach SAE Aero Design, rozgrywanych od 1986 roku, biorą udział studenci uczelni technicznych z całego świata. Zawody odbywają się w USA i są podzielone na dwie edycje – wschodnią oraz zachodnią. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie i zbudowanie zdalnie sterowanego modelu tzw. samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze - przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Samoloty rywalizują w trzech klasach: Micro, Regular oraz Advanced. Modele samolotów oceniają m.in. przedstawiciele NASA i Boeinga.
 
W konkursie SAE Aero Design West wystartowały cztery zespoły z Polski. Dwa złote medale w klasyfikacji generalnej - w klasach Regular i Micro - zdobył zespół z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
 
"W klasie Micro dzięki błyskawicznemu złożeniu modelu (w 58 sek.) i skutecznym lotom z dużym obciążeniem od samego początku udało nam się wyrobić bezpieczną przewagę już pierwszego dnia. W niedzielę, mając pewne zwycięstwo, postanowiliśmy załadować wszystko, co mamy i spróbować nagiąć trochę prawa fizyki. Udało się! Nasz model podniósł prawie dziewięciokrotność masy własnej i zdeklasował rywali" - czytamy na facebookowym profilu zespołu z Politechniki Warszawskiej.
 
Studenci z Warszawy zdobyli też złote medale w poszczególnych konkurencjach: za max payload w klasie Regular; oraz za max payload fraction w klasie Micro i jeden brązowy: za prezentację ustną w klasie Micro.
 
W kategorii Micro drugie miejsce zajął zespół z Politechniki Poznańskiej: AKL SAE Aero Design Poznań. Studenci z Poznania zajęli także pierwsze miejsce za raport techniczny w klasie Micro, drugie za raport techniczny w klasie Regular oraz srebro (kl. Regular) i brąz (kl. Micro) w konkurencji highest payload lifted (najwyżej udźwignięty ładunek).
 
Zespół z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej - Aero Team ILK AGH - zajął z kolei drugie miejsce w klasyfikacji generalnej kategorii Advanced. Triumfował zespół z amerykańskiego Uniwersytetu w Akron. Dwa kolejne srebrne medale drużyna z AGH zdobyła za raport techniczny oraz za największą dokładność zrzutu.
 
"W opinii wielu sędziów mieliśmy najbardziej zaawansowany technologicznie model wykonany w całości z kompozytó w. Mam nadzieję, że po takim debiucie w przyszłym roku zdobędziemy złoto – ocenia opiekun drużyny prof. Tadeus Uhl.
 
Lista nagrodzonych jest dostępna na stronie internetowej

Źródło:  naukawpolsce.pap.pl

Popularne posty z tego bloga

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent
Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność.
W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze.

Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys:Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long & Junior, Dbomb, Jo…

Czy Joanna Jędrzejczyk wróci na tron UFC?

Joanna Jędrzejczyk po utracie pasa mistrzyni UFC w wadze słomkowej wciąż nie może pogodzić się z przegraną w ostatniej walce, w której jej pogromczynią została wskazywana na pożarcie Rose Namajunas
Polka straciła tytuł, który posiadała od 2015 roku, kiedy to to cenne trofeum odebrała pewnie Carli Esparzy. Od tego okresu 30-letnia olsztynianka broniła tego tytułu udanie pięć razy. Pech chciał, że natrafiła na Namajunas, którą wcześniej pokonała Karolina Kowalkiewicz, z którą również walczyła JJ. Początkowo wydawało się, że Amerykanka o litewskich korzeniach będzie łatwo oponentką do pokonania dla bardziej utytułowanej Jędrzejczyk. Nic z tego po szumnych zapowiedziach JJ i grze słownej i mimicznej w oktagonie Rose posłała ją niespodziewanie na deski odbierając pas.
A wydawało się, że to nie możliwe i nikt z UFC w wadze słomkowej nie jest w stanie zagrozić polskiej mistrzyni, która wcześniej stopowała m.in zapędy Gadelhy, Penne, Létourneau oraz Andrade i do pojedynku z Namajunas była ni…

Kibicujesz Joannie czy Rose?

Już tylko kilkanaście dni zostało do rewanżowego pojedynku Joanny Jędrzejczyk i Rose Namajunas, który się odbędzie podczas gali UFC 223 w Nowy Jorku. Nas interesuje komu kibicujecie: Joannie czy Rose? Podzielcie się z nami tym komentarzu do tego tekstu
Wasz głos w tej sondzie jest ważny, dlatego wypowiedzcie się. Czekamy na wasze komentarze pod artykułem.

Przypomnijmy w pierwszej walce obydwu pań była Rose Namajunas, która niespodziewanie pokonała przed czasem 30-letnią Joannę Jędrzejczyk przez KO już w pierwszej rundzie. Do tego czasu olsztynianka była niepokonana w zawodowej karierze i 5-krotnie z rzędu udanie broniła tytułu mistrzyni UFC w wadze słomkowej.

Ten pas JJ wywalczyła 14 marca 2015 roku po znokautowaniu czempionki UFC Amerykanki Carli Esparzy w 2 rundzie pojedynku walki wieczoru gali UFC 185 w Dallas.

Przeczytaj więcej:  W maju hitowa walka rewanżowa Gołowkina z Alvarezem