Przejdź do głównej zawartości

UNICEF apeluje na szczycie „Girl Summit”, by ratować dziewczęta

Podczas pierwszego w historii szczytu „Girl Summit” zorganizowanego w Londynie przez rząd w Wielkiej Brytanii oraz UNICEF, zaapelowano o pilne wsparcie działań ratujących dziewczęta przed okaleczaniem narządów płciowych i zmuszaniem ich do zawierania małżeństw w wieku dziecięcym

"Okaleczanie narządów płciowych oraz małżeństwo w wieku dziecięcym są dla dziewcząt bardzo szkodliwe i nieodwracalne w skutkach. Odmawia się dziewczętom prawa do podejmowania własnych decyzji i pozbawia szans na pełne wykorzystanie ich potencjału. Jest to szkoda dla dziewcząt, ich rodzin oraz całego społeczeństwa. Dziewczęta mają prawo do decydowania o swoim losie" – powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Według najnowszych danych  dot. sytuacji dziewcząt na całym świecie:

Ponad 130 mln dziewcząt i kobiet doświadczyło okaleczenia narządów płciowych w 29 krajach w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Poza silnym bólem fizycznym  i psychicznym, okaleczanie narządów płciowych może powodować również przedłużone krwawienia, zakażenia, bezpłodność, a nawet śmierć. 

Na całym świecie ponad 700 mln kobiet zostało mężatkami jako dzieci. Około 250 mln dziewcząt zawarło związek małżeński przed ukończeniem 15. roku życia. Dziewczęta, które wyszły za mąż przed 18. urodzinami często rezygnują z nauki, narażone są na przemoc w rodzinie, a nawet śmierć na skutek powikłań pojawiających się w czasie ciąży i porodu. 

Liczba dziewcząt zagrożonych okaleczeniem narządów płciowych zmniejszyła się o 1/3, w porównaniu do sytuacji sprzed 30 lat. W Kenii i Tanzanii odnotowano spadek liczby obrzezanych dziewcząt do 1/3 poziomu sprzed 30 lat, co było możliwe dzięki zaangażowaniu społeczności oraz zmianom prawnym. W Republice Środkowoafrykańskiej, Iraku, Liberii i Nigerii liczba ta spadła nawet o połowę. Zmienia się również nastawienie społeczeństwa. Najnowsze dane pokazują, że większość osób w krajach, w których dokonuje się obrzezania dziewcząt, są przekonane, że ten okrutny zwyczaj powinien być   wyeliminowany. Niestety z powodu silnej presji społecznej nadal zmuszają swoje córki do poddania się temu zabiegowi.  
Bez zaangażowania i natychmiastowego działania społeczeństw setki miliony dziewcząt będą nadal przeżywać ogromną traumę i niepotrzebne cierpienie.
Jeśli utrzyma się tempo spadku liczby dziewcząt poddawanych obrzezaniu zanotowane na przestrzeni ostatnich trzech dekad, to liczba ta może zmniejszyć się do 63 mln. 

"Liczby te mówią nam, że musimy zintensyfikować nasze wysiłki. Nie zapominajmy, że liczby te oznaczają realne istnienia. Chociaż są to problemy globalne, musimy szukać rozwiązań lokalnych, inicjowanych przez społeczności, rodziny i same dziewczęta, które przerwą to błędne koło utrwalające okaleczanie dziewcząt i zmuszanie ich do zawierania małżeństw w wieku dziecięcym. Nie możemy pozwolić na to, aby te liczny nas znieczuliły. One powinny zmusić nas do działania" – dodał Anthony Lake.

Źródło: UNICEF

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am