Przejdź do głównej zawartości

Programiści będą mieli swój „Wehikuł czasu”. TKomp nad tym pracuje


Firma TKomp opracowuje innowacyjne narzędzie informatyczne o nazwie „Wechikuł czasu”, które pozwoli programistom znaleźć źródło błędu w oprogramowaniu. W pewnym sensie będą mogli cofać się w czasie i odszukać rzeczywiste miejsce powstania błędu. Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków programu INNOTECH

Wehikuł Czasu to pomysł na ułatwienie i udoskonalenie pracy programistów, w szczególności w obszarze diagnozy i naprawiania błędów. Będą oni mogli znaleźć źródło błędu w oprogramowaniu już przy pierwszym jego wystąpieniu. Kiedy już znajdą rzeczywiste miejsce powstania błędu, zyskają możliwość wprowadzenia zmiany w programie i zaobserwowania, czy błąd został naprawiony bez ponownego uruchamiania programu i wprowadzania danych. Jak stwierdza Kamil Kupcewicz kierujący pracą nad "Wehikułem czasu", często zajmuje to wielokrotnie więcej czasu niż korekta tylko jednej linii kodu.

Można to porównać do lotu samolotem i zapisu z czarnej skrzynki, gdy coś się stanie. Dzięki Wehikułowi Czasu możemy cofnąć się na sekundę przed lub na sam moment awarii, zdiagnozować przyczynę na podstawie wszystkich parametrów lotu i, co najważniejsze, dokonać naprawy w trakcie oraz kontynuować bezpiecznie dalszy lot” – porównuje kierownik projektu Kamil Kupcewicz z firmy Tkomp.

Zdaniem Kupcewicza projekt zmieni sposób, w jaki rozwiązuje się problemy występujące w oprogramowaniu. Wehikuł Czasu pozwoli na podmianę kodu programu w trakcie śledzenia zarejestrowanego stanu, na ciągły zapis wewnętrznego stanu programu dla każdej linii kodu, da możliwość włączenia zapisu stanu programu w środowisku produkcyjnym, w trybie stream, aby zapis dokonał się na zewnętrzny serwer. Ponadto nowością będzie tworzenie testów automatycznych na podstawie zapisanego wcześniej stanu wykonania.

W praktyce oznacza to, że znacznie łatwiejsze będzie usuwanie błędów w programach oraz będzie możliwe rozwiązywanie problemów, które wcześniej były niezwykle trudne i czasochłonne, przez co często nie były rozwiązywane wcale. Korzyścią biznesową będzie możliwość podniesienia jakości programów przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów ich wytwarzania” - wylicza Kupcewicz.

Na pewno każdemu, kto pracował przy komputerze, choć raz zawiesił się jakiś program, niszcząc jego pracę. Takie frustrujące zdarzenia są efektem błędów w oprogramowaniu. Biorą się one stąd, że programiści to też ludzie i mylą się, jak każdy inny. Nie da się uniknąć błędów w oprogramowaniu. Są one obecne w każdym produkcie programistycznym. Dlatego firmy, które tworzą oprogramowanie, składają się nie tylko z osób piszących nowe aplikacje, ale również z całych zespołów dedykowanych do diagnozy i naprawiania błędów” – mówi kierownik projektu Kamil Kupcewicz z firmy TKomp.

Jak wyjaśnia, programy posiadają miliony linii kodu opisujących operacje, które procesor powinien wykonać. Czasami dla prostego wyniku na ekranie trzeba napisać setki linii kodu programu. To powoduje, że sama diagnoza problemu jest trudna i czasochłonna ze względu na stopień skomplikowania programów. Jeszcze trudniejsza jest naprawa. Obecnie diagnoza błędu w oprogramowaniu wymaga wielokrotnego uruchamiania programu w specjalnych warunkach, w których można podglądać jego wewnętrzne działanie, aby móc ostatecznie znaleźć, gdzie dany problem ma swoje źródło.


Zespół Wehikułu Czasu to ośmiu entuzjastów programowania, w tym autor koncepcji Wehikułu Czasu Adam Kruszewski. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło na „Wehikuł Czasu” 1 mln 457 tys. zł, firma TKomp, zgodnie z wymaganiami INNOTECH dokłada 1 mln 097 tys. zł. Program rozpoczął się w czerwcu 2014 r. i potrwa dwa lata.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Od teraz na zawsze, czyli romantyczna historia Niny i Hugo. Zobacz trailer filmu

Co się stanie gdy porzucona na ślubnym kobiercu Nina, by zapomnieć o tym co ją spotkało wyruszy z jej przyjacielem z dzieciństwa na wyspę Mauritius, na której miała spędzić miesiąc miodowy ze swoim przyszłym mężem? Komedia produkcji RPA z 2016 roku Od teraz na zawsze (Vir Altyd) nakręcona przez Jaco Smit na podstawie scenariusza Ivana Botha i DonnaLee Roberts, którzy także zagrali w tym filmie główne role to ciepła i romantyczna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, radości życia i o tym, co jest w życiu najważniejsze. A jej głównie bohaterowie Hugo i Nina podczas tej podróży odkrywają, że młodzieńcze uczucie nie wygasło. Jak się zakończy idylla przekonacie się oglądając ten film. By was do tego zachęcić zobaczcie trailer. Zobacz trailer filmu Od teraz na zawsze:

Arash i T-Pain w hicie "Sex Love Rock N Roll".Zobacz teledysk do piosenki

"Sex Love Rock N Roll" to tytuł jednego z najbardziej tanecznych hitów ostatnich lat nagranego wspólnie przez irańską gwiazdę muzyki dance, Arasha i popularnego amerykańskiego wykonawcę hip-hop i R&B, T-Paina Nagrany w 2014 numer znalazł się na ostatniej płycie Arasha zatytułowanej "Superman" wydanej tego samego roku 4 listopada. Utrzymany w rytmie pop dance przebój odbiega od tego, co do tej pory przyzwyczaił nasz Arash i ukazuje nowe możliwości tego zdolnego twórcy, który ostatnio pracował przy hicie Margaret ( Margaret - Cool Me Down - YouTube) 38-letni Arash pochodzi z Iranu, a obecnie mieszka w Szwecji i jest popularny piosenkarzem i producentem muzycznym oraz autorem wielu przebojów, m.in. "One D ay ", "Broken Angel", "Iran Iran", "Always", "Pure Love", "Boro Boro", czy "Temptation". 30-letni T-Pain, to pseudonim artystyczny Faheema Rasheeda Najma, amerykański

Już w Sobotę wystartuje Roztańczony PGE Narodowy 2018

22 września, w Sobotę wystartuje najbardziej roztańczona impreza w Polsce - Roztańczony PGE Narodowy 2018 na której wystąpi wiele gwiazd muzyki tanecznej z zagranicy i Polski, wśród nich m.in. Shanguy, Sabrina, Londonbeat, Cleo, grupa Boys oraz Zenon Martyniuk z zespołem Akcent Będzie to kolejna edycja tej imprezy. Poprzednia zakończyła się wielkim sukcesem, bo w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy, który jest oficjalną areną piłkarskiej reprezentacji Polski i Euro 2018 przy rytmach muzyki dance i disco bawiło się wielu sympatyków tych rytmów, a przed telewizorem zasiadła rekordowa publiczność. W Sobotę imprezie wezmą udział m.in. autorzy hitu hit I've been thinking about you, zespół Londonbeat, Sabrina, która podbiła świat przebojem Boys, Boys, Boys oraz Shanguy, który wylansował przebój La Louze. Zobacz teledysk Sabriny do wielkiego hitu Boy, Boys, Boys: Polskę reprezentować będzie Cleo, Filip Lato, Zenon Martyniuk z zespołem Akcent, Sławomir,  Boys,  Long &am