Przejdź do głównej zawartości

Posty

Biało-czerwoni wygrywają z Białorusią. Teraz Chorwacja

Reprezentacja Polski pokonała w Tauron Kraków Arena Białoruś 32:27 w drugim meczu drugiej fazy EHF Euro 2016. Podopieczni Michaela Bieglera o awans do półfinału powalczą z Chorwatami Biało-czerwoni po porażce z Norwegami, tym razem grali o wiele lepiej, zarówno w obronie, ataku, jak i bramce. W 17 minucie nasi prowadzili z Białorusią 12:9 po kapitalnym rajdzie Michała Jureckiego, który sam na sam pokonał golkipera gości. W 21 minucie po golu Piotra Grabarczyka nasi prowadzili 14:11, a Michał Szyba miał już 3 bramki i 3 asysty na swoim koncie. Pierwsza połowa spotkania zakończyła się wygraną gospodarzy 19:13. Po przerwie Polacy zdominowali rywali i w 31 minucie wygrywali Białorusinami już 21:13. Po 45 minutach ta przewaga się powiększała, mimo, że goście odrabiali straty i wynosiła 25:16. W końcówce rywalizacji podopieczni Bieglera nieco odpuścili, choć ich przewaga wciąż była kilku punktowa.  Spotkanie zakończyło się wynikiem 32:27, a najlepszym zawodnikiem meczu został

Akcja łączenia fraktala – już jutro na Politechnice Gdańskiej

Dokładnie 32 768 zielonych i purpurowych kwadratowych naklejek o boku niespełna 1 cm składa się na fraktal – tzw. dywan Sierpińskiego, który „wykleili” studenci Politechniki Gdańskiej. We wtorek 26 stycznia o godz. 12.15 na Dziedzińcu im. Jana Heweliusza w Gmachu Głównym PG studenci połączą przygotowane przez siebie fragmenty dywanu w całość Stworzona przez studentów PG (łącznie  512 osób  pochodzących z różnych wydziałów) część fraktala wkrótce trafi do Hiszpanii. Tam bowiem narodziła się idea pod nazwą "Sierpinski Carpet Project". Inicjatywa José Luis Rodríguez Blancas, profesora matematyki Uniwersytetu Almerii i Davida Crespo Casteleiro, nauczyciela matematyki w szkole średniej ma uczcić setną rocznicę opisania przez Wacława Sierpińskiego fraktala geometrycznego zwanego "dywanem Sierpińskiego". Hiszpanie stworzą siódmą iterację dywanu – ich kwadrat będzie miał aż 44 m. W projekt zaangażowało się wiele szkół i uczelni z całego świata. Na Politechnice Gda

10 najlepszych tenisistek świata 2016

W dziesiątce najlepszych tenisistek świata 2016 wciąż prowadzi Serena Williams. Amerykanka, która właśnie awansowała do półfinału tegorocznego Australian Open wyprzedza Rumunkę Simonę Halep i Hiszpankę wenezuelskiego pochodzenia Garbine Muguruzę Przewaga liderki nad drugą rakietą świata jest wręcz kosmiczna, bo wynosi aż 3980 punktów.  Z kolei trzecia Muguruza traci do Sereny aż 4844 oczek. Jedna na jej młody wiek, czyli zaledwie 22-lata to i tak to jest już wielki sukces. Czwarta pozycja w rankingu WTA należy do Polki, Agnieszki Radwańskiej, która zamienił się lokatą z Rosjanką Maria Sharapovą po wygranej w turnieju w Shenzen.  Na szóstym miejscu miejscu znajduje się Niemka Angelique Kerber, która wyprzedza na liści Czeszkę Petrę Kvitovą, Włoszkę Flavię Pennettę, Czeszkę Lucie Safarovą oraz Amerykanka Venus Williams. 10 najlepszych tenisistek świata 2016 : 1 Williams, Serena 9945 2 Halep,

9 goli Marco Reusa w tym sezonie Bundesligi

Napastnik Borussii Dortmund Marco Reusa w strzelił w tym sezonie dziewięć gol w Bundeslidze. Piłkarz mistrzów świata ostatniego gola zdobył w meczu osiemnastej kolejki Bundesligi, którym BVB pokonała Borussię Moenchengladbach 3:1 26-letni Marco Reus celnie uderzył w 41 minucie spotkania po zagraniu Ilkaya Gündogana, a w 50 minucie asystował przy trafieniu Henrikha Mkhitaryana. Podopieczny trenera Thomasa Tuchela w tym sezonie Bundesligi zdobył 9 goli i zanotował 3 asysty w 14 meczach.  Wyceniany na 45 mln Euro Reus trafił do obecnego klubu z Borussii Moenchengladbach w lipcu 2012 roku, a jego kontrakt z BVB ważny jest do 30 czerwca 2019 roku.

Borussia Dortmund wygrywa z BMG

Borussia Dortmund pokonała Borussię Moenchengladbach 3:1 w meczu wjazdowym osiemnastej kolejki Bundesligi i umocniła się na pozycji wicelidera tabeli Jeszcze przed przerwą , w 41 minucie spotkania gola na 1:0 dla BVB po zagraniu Ilkay Gündogan zdobył Marco Reusa. To jego dziewiąte trafienie w tym sezonie Bundesligi. W 50 minucie 26-letnik napastnik reprezentacji Niemiec asystował przy trafieniu Henrikha Mkhitaryana. BMG odpowiedziała w 58 minucie. Wtedy Romana Weidenfellera pokonał Brazylijczyk Raffael. Dla 30-letniego napastnika gospodarzy to siódme trafienie lidze, a przy bramce asystował mu Lars Stindl. Goście trafili ponownie w 75 minucie, a autorem gola był Ilkay Gündogan. 25-letni pomocnik BVB otrzymał podanie od Henrikh Mkhitaryana. Armeńczyk odnotował tym samym 12 asystę w tym sezonie Bundesligi.

Barcelona wygrywa z Malagą. Katalończycy liderem La Liga

FC Barcelona pokonała Malagę 2:1 na  Estadio La Rosaleda w meczu dwudziestej pierwszej kolejki La Liga i awansowała na pozycję lidera tabeli Do przerwy w Maladze gospodarze remisowali z Katalończykami 1:1. Jako pierwsza na prowadzenie wyszła Barcelona. W 2 minucie gola dla gości zdobył  20-letni Munir El Haddadi, a przy trafieniu asystował mu Luis Suarez. To 9 asysta Urugwajczyka w tym sezonie. W 32 minucie Malaga wyrównała. Wtedy piłkę Juanpi Añorowi doskonale wystawił Charles, a 22-letni Wenezuelczyk wpakował ją celnie do siatki Blaugrany. Po przerwie wynik na 2:1 dla podopiecznych Luisa Enrique podwyższył Lionel Messi. Argentyńczyk celnie uderzył po dośrodkowaniu Adriano. Dla pięciokrotnego zdobywcy Złotej Piłki to 11 bramka zdobyta w tym sezonie.

Real Madryt remisuje z Betisem

Real Madryt zremisował z Real Betis 1:1 na Estadio Benito Villamarín w meczu dwudziestej pierwszej kolejki La Liga  Jako pierwsi gola strzelili gospodarze. W zaledwie 7 minucie spotkania Keylora Navasa pokonał Hiszpan , Alvaro Cejudo. Dla niego to pierwsza bramka zdobyta w tym sezonie La Liga. Przy jego trafieniu asystował 19-letni Fabian Ruiz. Pomocnik Betisu świetnie się spisał odgrywając piłkę do Cejudo. Królewscy odpowiedzieli dopiero 71 minucie. Wtedy gola po precyzyjnym zagraniu Jamesa Rodruigeza zdobył reprezentant Francji, Karim Benzema. Dla Francuza to 17-celne uderzenia w tym sezonie Primera Division. Z kolei Kolumbijczyk zanotował 5 asystę. Po 21 kolejkach Real Madryt z 44 punktami zajmuje trzecią pozycje w tabeli, tracąc do lidera, FC Barcelony cztery oczka. Na drugiej pozycji z takim samym dorobkiem punktowym, co Katalończycy jest Atletico Madryt.